A je to tu…. toho som sa obávala, že jedného krásneho dňa sa s ňou budem musieť rozlúčiť. Na displeji našej práčky bliká chyba F 23. Kúpeľňou sa ozýva vysoký pípavý zvuk upozorňujúci na nejaký problém a práčka odmieta ďalej prať. Hľadám návod.
„Bez fungujúcej práčky vydržíme tak maximálne týždeň“, začínam nahlas uvažovať a listujem medzitým v útlom návode, kým neprídem po stranu s názvom Pokyny na indikačnom poli a dozvedám sa, že chyba F 23 znamená veľa vody v záchytnej vani na dne alebo netesnosť spotrebiča. Zavolajte servisnú službu.
Ja, akčná žena, hneď preberám situáciu do vlastných rúk. Hľadám v návode ďalej a podľa odporúčaní skúšam prebytočnú vodu z práčky odstrániť. Pomáha mi v tom názorný „obrázkový komiks“ – celkom pekne nakreslené a výnimočne zrozumiteľne popísané pokyny v návode. Dokonca nie sú v čínštine ani v angličtine ale pekne po slovensky a s celkom dobrým prekladom!
Prací režim rodiny Po hodine vyťahovania a utieranie vody z dlážky kúpeľne to však vzdávam. Práčka stále hlási chybu. „Nuž, tak počkám na manžela“, utešujem sa.
Manžel práčkou zatriasol na všetky strany a prebytočná voda opäť povytekala na dlážku a ja som si zopakovala upratovacie služby z rána. Cez noc sme jej nechali krátky odpočinok, nech sa ešte aj zvyšná voda sama odparí.
Naša práčka perie totiž každý druhý deň. Upodozrievam členov našej rodiny, že miesto toho, aby si veci odložili na stojan na oblečenie a využili služby „nemého sluhu“ alebo upratali do skrine, hodia radšej oblečenie do koša na špinavé bielizeň a vec je vybavená. Dlhšiu dobu sa pokúšam zaviesť iba jeden prací deň v týždni, avšak neúspešne. Vždy sa nájde niečo, čo treba dať do prania, a ak to práve nie je oblečenie, tak je to posteľné prádlo, hokejová výstroj, deka, podsedáky, záclony… Frekvenciu prania zvyšuje krásne a slnečné počasie, keď má človek chuť dať všetko do práčky – od tenisiek cez školské tašky až po deku pre psa – s vedomím, že vonku sa to rýchlo vysuší.
Ďalšie ráno nastáva okamih pravdy. Opäť napĺňam práčku, zapínam gombík a čakám na vyhlásenie chyby, ale čuduj sa svete, práčka ťahá vodu ako divá a všetko fičí ako má a ja sa teším, že naša kutilská oprava pomohla. Keď však dávam prať aj poťah z gauča, tesne pred koncom programu práčka začne štrajkovať a opäť sa ozýva pípavý zvuk, ktorý oznamuje chybu F23. Situácia z predošlej domácej opravy sa zopakuje trikrát za týždeň, a tak už rovno hľadám číslo na „servisáka“. Na moje počudovanie, môže prísť hneď na ďalší deň. Hurá, opravári práčok ešte nevymreli!
Servisný technik alias pán práčkar prichádza s kufríkom náradia presne s úderom 10 hodín, ako sme sa dohodli. Servisná diagnostika začína poučením o pracích programoch, údržbe a otázkami typu:
periete bielizeň aj na 90 stupňov? odstraňujete vodný kameň? aký prášok používate? pridávate aj ocot? koľko periete? púšťate práčku prať aj na prázdno? ako ju čistíte? Cítim sa tak trochu ako v škole pred tabuľou. Niečo habkám….postupne prechádzame na chémiu a končíme pri kyseline citrónovej ako základnému riešeniu na odstránenie vodného kameňa nielen v práčke, ale aj v umývačke riadov a v rýchlovarnej kanvici, keďže ocot vraj priveľmi ničí gumené komponenty.
Záver opravy: práčka netesní na dvoch miestach, priveľa vodného kameňa tu i tam, mastné nánosy špín v jej útrobách, pokazené tlmiče a uhlíkový motor už presluhuje. Celková suma opravy a práce sa šplhá na sumu 210 eur. Technika prekvapuje fakt, že práčka má viac ako 12 rokov a vraj je ešte v celkom dobrom stave, ale máme očakávať, že pri type jej motora už dlho prať nevydrží.
Kúpiš žene dve práčky a potom umrieš Záverom: buď ju dať opraviť, teda vymeniť tlmiče, motor, trysky na vodu alebo ju jednoducho môžeme nechať dožiť, aj keď nie celkom tesní a občas bude treba vodu poutierať a manžel ňou musí pravidelne zatriasť, medzitým jej dávkovať kyselinu citrónovú a hlavne ju veľa vetrať! Nechať jej vždy po dopraní pootvorené dvierka aj nádobku na prášok. Naša stará dáma Pani práčka vyžaduje teraz viacej našej starostlivosti a pozornosti a možno jej životnosť o dva roky ešte predĺžime.
Tak sa mi vidí, že motto môjho starého otca „Život je krátky. Kúpiš žene dve práčky a potom umrieš“, budeme musieť zrejme pri dnešnej kvalite výrobkov niečím vynásobiť.
Spomienka mojej mamy ako sa právalo na potoku v lete v zime alebo v rukách vo vani ma nevoľky prinúti k tomu, že našu práčku nežne pohladím a v ruke zvieram vrecúško kyseliny citrónovej.
Loading...