Pracujúca mama – pohroma či inšpirácia?

Gréta Čierna 1

Pracujúca mama na materskej? Povedzme si to otvorene, prvá predstava okolia je, že žena sedí za notebookom alebo šijacím strojom a deti hladné plačú v kúte, prípadne trávia celý deň za rozprávkou, kým ich kamaráti behajú po ihrisku.

Len my mamy, ktoré balansujeme medzi prácou a výchovou, vieme, ako je to naozaj.

shutterstock

 

Pracujem, teda som?

Prvú materskú som strávila ako pravá žienka domáca. Učila som sa prebaľovať, variť, využívať rôzne programy práčky, dusiť zeleninu a šetriť prírodu látkovaním.

Dni boli jeden ako druhý. V hlave mi odbíjali hodiny, ktoré oznamovali: raňajky, pranie, obed, prechádzka, olovrant, kúpanie, večera. Dieťa rástlo a múdrelo, kým ja som sprostela a strácala sa v každodennej nude.

Po večeroch som špehovala cez facebook kamošky v pracovnom kolobehu, aby som sa uistila o márnosti života na materskej.

V noci ma pravidelne budila nočná mora – stojím v rade na úrade práce a úradníčka mi tvrdí, že na vykladanie zeleniny nemám dostatočnú kvalifikáciu.

Materská je ako nástup do prvej triedy. Viete, že sladké dni slobody sú zrátané, ale ešte netušíte, čím vás život ďalej ovalí. Zdalo sa, že jediné, čo mi zachráni zbytok rozumu a sebaúcty, je nástup do práce.

Spánok za notebookom a zanedbané deti

Pri druhej materskej som pre zmenu uverila šialenej predstave, že je možné byť super mama, pracovať, viesť domácnosť, a ešte sa smiať na celý svet. Nie je.

Keď sa z mamy individualistky stane mama – párová terapeutka, je to zmena. Ale keď sa do toho pridajú prvé pracovné pokusy, je to zabijak.

Väčšinu času máte pocit, že nič nestíhate. Keď ste na ihrisku, zúfalo túžite dať si namiesto pieskových koláčikov dve hodiny nerušeného pracovného kolečka.

 Prečítajte si aj: Potrat. Keď sa rozpadá sen o rodine. 

A snažíte sa presvedčiť samu seba, že pieskové koláče sú na priečke dôležitosti vyššie ako pracovný projekt. Pri kojení odpisujete na maily a občas omylom odošlete recept na bublaninu alebo nákupný zoznam.

Keď sa muž odhodlá vziať decká raz za rok von, máte výčitky, že nie ste s nimi. Čokoľvek robíte, pocit dobre vykonanej práce neprichádza.

Pracovná doba? Stále!

Občas sa ma ľudia pýtajú, kedy pracujem. Nuž, vtedy, keď všetky pracujúce mamy na materskej. V noci.

Namiesto ovečiek počítam písmenká na klávesnici. Ťukám, a v duchu závidím kamoškám, ktoré spia alebo relaxujú, a ihriskovo – kašičkové depky liečia vínom a seriálom.

shutterstock

Lebo úprimne, ak ste na seba nemali čas popri deťoch, popri práci + deťoch ho nebudete mať vôbec. Týždeň v pyžame a umývanie vlasov suchým šampónov trikrát po sebe je bežná reality show života pracujúcej mamy.

Občas proste vyzerám ako zombie a  kamarátky poznajú moje pracovné problémy oveľa viac, než by chceli.

Ale potom príde výplata či pochvala od šéfa a vy sa pol dňa vznášate na vlne zamestnaneckého šťastia, keď všetky prebdené noci stoja za to.

Deti sú balans, na ktorý sa môžete spoľahnúť

Možno sa pýtate, čo na to deti? Chodila hladné a v ošúchaných šatočkách? Alebo žijú heslom mama je môj vzor a nasleduj svoje sny? Ani jedno.

 Prečítajte si aj: Ako usporiadať skvelý piknik a zároveň si ho užiť

Pre moje deti som stále iba mama. Nárokujú si na môj čas, lezú mi na hlavu, kým sa snažím nevyliať kávu na klávesnicu a demolujú šminky, zatiaľ čo dávam na hlavu suchý šampón štvrtý raz po sebe.

Deti sú môj balans. Potrebujem zostať do noci hore? Zničia ma na preliezkach tak, že zaručene zaspím, kým dopijú večerný hrnček mlieka. Čaká ma súrny mail? Smola, treba nájsť bárbine ruku. Nie za 5 minút, teraz.

Deťom je jedno, či po večeroch pracujem, alebo na večeru vyrábam domáce cestoviny. Vedia, koľko ma potrebujú, a ten čas si nedajú zobrať. Čo robím, kým poobede spia, alebo sa práve výnimočne potichu hrajú v izbe, ich nezaujíma.

 Prečítajte si aj: Kam na výlet s deťmi? Tipy pre celé Slovensko

Ak vidia, že sa potácam od únavy, radšej mi vylezú na ruky, alebo sa zavesia na nohu, ale ku sporáku ani za počítač ma nepustia.

Vtedy musím všetko nechať tak a oddychovať pri skladaní domčeka z lega. Koľko som pracovala, toľko sa musím teraz hrať s deťmi.

Vtedy zaklápam obrazovku a odstavujem polievku. Viem, že nič nezmeškám. Veď deň pracujúcej mamy na materskej má oveľa viac ako 24 hodín.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

Nikdy som nechcela byť mama. Chcela som byť letuška, herečka, frajerka Russela Crowa, investigatívna novinárka, kuchárka, cestovateľka. No teraz dozrievam v obyčajnú správnu mamu a učím sa, čo je dôležité. Učím sa materstvu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dakujem za tento článok . Našla som sa v ňom. A pri tom treťom si vyskusas novú verziu . Nebudeš pracovať , ale už sa nebudeš ani nudiť, ako pri tom prvom . Budeš si to len užívať . Čo sa dá ale len s prežitou skúsenosťou z tvojej prvej a druhej materskej . Veľmi pekne píšeš zwinker

Pridaj komentár