Dámy z politiky. Jana a Lucia Žitňanské.

eva/redakcia 3

Priezvisko „Žitňanská“ začalo v Slovenskej politike rezonovať výrazne častejšie. Tým, ktorí nepovažujú našu politickú scénu za pozorovania hodnú, dokonca mohlo uniknúť, že ide o dve rôzne osoby.  A zdá sa, že okrem rovnakého priezviska toho majú spoločného viac.

Obe sú mamy, obe majú po tri deti, a obe sú podprededníčkami politickej strany. S  tým detailom, že každá oblieka iný dres.  Jana je podpredsedníčkou KDH pre kultúru, vedomostnú a občiansku spoločnosť, Lucia vedie tím pre právo, poriadok a spravodlivosť v strane SDKU-DS.


Napovedá priezvisko, ktoré obe nosíte, nejakú rodinnú väzbu?

Jana: Lucia je vlastne moja druhá svokra .

Lucia: Alebo Janin manžel je syn môjho manžela. Jednoduchšie to už byť nemôže.

foto: rodinný archív Jana Žitňanská

Obidve ste mamy. Prezradíte niečo viac o vašich deťoch?  

Jana: Máme dve dcéry a syna. Každé z detí je iné – najstaršia dcéra je umelecky nadaná a veľmi kreatívna, skôr vážna a už od malička bola skôr typ do partie dospelých. Stredná dcéra je oveľa hravejšia, šťastná povaha, ktorá sa len máločím dlhšie trápi, a postupne sa u nej tiež prejavujú umelecké sklony. Najmladší chlapec je momentálne väčšinou v kostýme indiána, má „obdobie Vinnetoua“. Ja som preňho Ribana a ostatní členovia rodiny podľa toho, akú úlohu im zadelí náčelník… Máme doma dosť veselo 🙂

Lucia: Mám tri deti s veľkým rozptylom. Najstaršia dcéra má 25, syn 18 a najmladšia má 5. Mám teda troch jedináčkov, čo z ich hľadiska je ideálna situácia. Pre ich rodičov to znamená, že už viac ako 20 rokov zbierajú kaýdý večer po byte hračky. 

foto: archív Lucia Žitňanská

Narazili ste už na názor, že matky sa majú doma starať o deti a nie „pchať sa do politiky“? Napadá ma to v súvislosti s tým, že vždy keď robíme rozhovory s matkami vo verejných funkciách, takáto rétorika sa v diskucii zákonite objaví…

Lucia: U nás doma sme si to v poslednom období vymenili, manžel je dnes zásobovací dôstojník, opatrovateľ…znáša to dobre. Zaujímavé, že nik ho od varechy nevyháňa do parlamentu. Asi to vždy nefunguje. 🙂

Jana: Stretla som sa so všeličím, ale asi častejšie s podporou než s tým, že by ma niekto „posielal domov“. Je to vec každej rodiny, veľmi záleží na konkrétnej situácii, ale žena by mala mať úplnú slobodu, aby sa mohla rozhodnúť, či a ako chce popri deťoch pracovať. Často je to dokonca nutnosť kvôli peniazom, aj keď na Slovensku sú zatiaľ sociálne služby na veľmi slabej úrovni a príliš nám pri skĺbení rodinného a pracovného života nepomáhajú. A okrem toho, veľmi záleží aj na mužovi. Ale môj ma v pracovných aktivitách veľmi podporuje, čo veľmi pomáha mne, deťom aj celkovej rodinnej pohode.

Lucia, boli ste tehotná, a mali ste malé dieťatko v čase vykonávania dôležitej štátnickej funkcie. Dá sa to?

Lucia: Najmladšia dcéra sa mi narodila ako štátnej tajomníčke na Ministerstve spravodlivosti. Ak sa pýtate, či sa to dá, tak sa to dá, vrátane dojčenia. S pomocou opatrovateľky a trpezlivosťou celej rodiny. Niekedy s kočíkom na balkóne ministerstva počas rokovania. A s hračkami na sekretariáte:)  

foto: archív Jana Žitňanská

Čo považujete za témy, ktoré by  Slovensko „pre rodinu“ malo  riešit a za ktoré sa v budúcnosti aj chcete osobne postaviť? 

Jana: Z mojich materských skúseností aj z rozhovorov s odborníkmi v tejto oblasti vyplýva, že tých tém je pomerne dosť. Napríklad odbúranie byrokracie či odstránenie finančnej diskriminácie mamičiek, ktoré popri materstvu pracujú. Podporu si zaslúži aj vyšší počet  škôlok a kvalitnejších škôl. Úplne nepochopiteľný je nedostatok pôrodníc v bratislavskom kraji, čo má za následok, že mamičky často musia rodiť v podmienkach bez súkromia, aspoň základného komfortu – skrátka v podmienkach, ktoré sú nedôstojné a neprípustné.

Určite budem presadzovať opatrenia, ktoré uľahčia skĺbenie rodinného a pracovného života. A ktoré budú zvyšovať kvalitu života. Aby rodina mala viac času na seba.

Nerada zostávam pri tom, že o veciach len rečním. Keď mi pred 4 rokmi ako mamičke malých detí chýbalo v Bratislave miesto, kam sa ísť s deťmi hrať v zlom počasí či oslavovať narodeniny, spolu s kamarátom som založila detský Klub Palisády. Ani dnes nechcem len rečniť, ale chcem presadzovať riešenia problémov, ktoré pociťujú mladé rodiny a ktorým sa žiaľ nedostáva dostatok pozornosti v politickom prostredí, tvorenom najmä ľuďmi okolo päťdesiatky. 

foto: archív Lucia Žitňanská

Ako by ste hodnotili novú legislatívnu úpravu rodičovského príspevku, ktorá nás opäť vracia pár rokov spät, a trestá matky na rodičovskej dovolenke za pracovnú aktivitu.

Lucia: Nesúhlasím s týmto návrhom, je hlúpy.

Jana: Je neuveriteľné, že v čase, keď všade na svete hľadajú spôsoby, ako čo najviac podporiť rodiny s deťmi, sa na Slovensku môže stať niečo takéto. Súčasná vláda úplne nezmyselne trestá rodičov, najmä matky, ktoré si potrebujú zarobiť a chcú tiež udržiavať kontakt s okolitým pracovným svetom. Ten zákon nerieši nijaký aktuálny problém, len vyrába nový. 

Prečo ste sa rozhodli práve pre tričko KDH/SDKU?

Lucia: Máte nejaké lepšie?

Jana: Vždy som volila KDH a táto strana mi bola svojimi hodnotami najbližšia. Preto keď som dostala ponuku od nového predsedu, s radosťou som ju prijala. Chcem byť súčasťou tímu, ktorý chce, aby Slovensko malo slušnejšiu a schopnejšiu vládu.

Vnímate sa v politike ako konkurentky?  

Lucia: Nie, aj keď naše strany si konkurujú vo voľbách. Verím, že po nich si nebudú konkurovať, ale spolupracovať.

Jana: Určite nie. Naša agenda je úplne iná. Skôr si myslím, že tak ako strany, ktoré zastupujeme, aj my sa môžeme skôr synergicky dopĺňať.

 

Ďakujem za rozhovor.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (33 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Váš komentár

    A prečo damy neboli aktívne keď sa prijímal zákon o úprave rodičovského príspevku…veď mohli oni ako zaslúžilé a mediálne známe mamy otvoriť verejnú diskusiu, robiť petície – keď už Únia materských centier neplní túto funkciu?

  2. len tak medzi nami. existuje na slovensku nejaka organizacia, ktora by hajila zaujmy matiek? Sloboda zvierat zastupuje chudak týrané zvierat, potom je kopec organizácií zastresujúce rôzne zdravotné postihnutia, deti v detkych domovoch.. a co tak obycajne mamy? Ja ziadnu aktivnu nepoznam. vy?

Pridaj komentár