Keď sklo teší

Mária Kohutiarová 0

Priznávam sa bez mučenia, že vyblýskané vitríny plné „drahého“ skla mojej mamy a kopy známych ma v detstve tak deprimovali, že mám ku sklu dodnes odstup – a na milosť som decentne vzala len čisté sklo.

Lenže dnes ma dostali fotografie prác jednej mladej mamičky Katky… ktorá maľuje sklo! A tak som jej nadšená položila zopár otázok.

Katka, odkedy sa venuješ maľbe skla?

Maľovať na sklo som začala, keď som sa ocitla doma na materskej dovolenke s našim prvorodeným Jakubkom. Je tomu päť rokov. Hľadala som spôsob, ako by som svoje výtvarné nápady a inšpirácie mohla ponúknuť ľuďom v nejakej úžitkovej podobe. Sklo je pre mňa materiál, na ktorom farby ozvlášť zažiaria.

Farbičky na sklo som skúšala aj ja, sú v každom obchode. Maľuješ aj ty takými?

Moje farby sa dajú kúpiť len v obchodoch s umeleckými potrebami. Používam farby určené na maľovanie skla a porcelánu, ktoré sú vodou riediteľné a po zaschnutí sa vypaľujú v elektrickej rúre.

Máš nejakú fintu na to, aby sa ti farby hlúpo neroztekali kade tade – veď nemaľuješ na plocho…?

Prácu začínam kontúrkou, ktorou nanesiem kresbu. Po jej zaschnutí, vypĺňam jednotlivé plôšky farbami. Na oblé tvary a fľaše sa maľuje ťažšie. Pokiaľ farba nezaschne, musím fľašu držať, aby mi farba nestiekla tam, kde nechcem.

Všetky tvoje výtvory sú veľmi veselé a pohodové. Odkiaľ berieš vzory a nápady?

Maľovanie patrí k mojim záľubám už od detstva. Farby ma vždy veľmi fascinovali. Už počas strednej a vysokej školy som sa venovala maľbe na plátno. V podstate som si už na vysokej škole vytvorila svoj osobitý štýl, ktorý prenášam teraz na sklo.

Niekedy len tak vezmem čistý pohár a maľujem. Inokedy si prichystám najprv skicu na papier. Ak vidím niečo pekné, čo ma inšpiruje, hneď si to nakreslím.

Nemáš zábranu maľovať na vínové fľaše a na  kadečo inšie. Čo všetko už skúsilo tvorivosť tvojej ruky?

Väčšinou sú to poháre, misky, šálky, vázy, fľaše, dózy, sklenené džbány. Skúšala som už aj maľbu na sklenené šperky. Mojou najodvážnejšou skúsenosťou bolo maľovanie veľkých sklobetónových stien pre jedno nemocničné oddelenie. Bola to veľmi pekná skúsenosť.

Sú tvoje výrobky niekde na predaj alebo k dostaniu?

Pred piatimi rokmi som sa prvýkrárt zúčastnila Trhu ľudových remesiel na Radvanskom jarmoku v Banskej Bystrici a tiež na Michalskom jarmoku v Skanzene v Martine. Odvtedy sa ich zúčastňujem pravidelne. Výnimkou bude tento rok, kedže ich termín sa kryje s termínom narodenia nášho tretieho potomka.

Výrobky sa dajú pozrieť na manželovej internetovej stránke www.orlicky.foto24.cz  a ak by mal niekto záujem stačí, aby sa ozval a môžeme sa dohodnúť na konkrétnej požiadavke.

Mohla by si pre naše čitateľky dať zopár tipov, ako si pekne namaľovať takéto niečo – trošku taký manuál?

Stačí zobrať nejakú peknú fľašu alebo obyčajný sklenený pohár, ktorý dôkladne vyčistíme a odmastíme. Vezmeme kontúrku a jednoducho nanesieme motív podľa vlastnej chuti. Kontúrku necháme zaschnúť, potom tenkým štetcom nanášame vodou riediteľné farby na sklo v primeranej hustote.

Farba nesmie stekať a nesmie byť ani veľmi hustá. Pri nanášaní ďalšej farby štetec dôkladne umyjeme. Po zaschnutí farieb môžeme znovu naniesť kontúrku a doplniť motív o detaily. Na záver vypálime výrobok v elektrickej rúre podľa návodu na farbách. Výrobky vyberáme z rúry až po vychladnutí.

Ďakujem a nech sa ti darí. Prajem pevnú ruku a veľa dobrých nápadov

foto: Katka

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár