Plniť si sny na staré kolená?

Eva Pavlíková 0

Tento rok oslávila 50 rokov a na okrúhle výročie sa rozhodla podať najväčší fyzický výkon svojho života:  rozhodla sa preplávať kanál La Manche.  Soňa Rebrová sa pritom venuje plávaniu len asi štyri roky, za ten čas však už pokorila niekoľko rekordov.

V článku sa dočítate :
» Čo ženu privedie k tak náročnému cieľu ?
» Z čoho má najväčšie obavy ?
» Ako náročné sú tréningy?
» Čo ti na tieto „huncútstva“ hovorí tvoja rodina?
» Ako sa dá trénovať, pracovať a mať popri tom rodinu
» Aké ocenenie ťa čaká, ak preplávaš ?

Preplávala za jedno leto šesť najväčších priehrad (spolu 55 km), ako jedna z prvých žien preplávala Dunaj v zime (voda mala 2,5 stupňa a trvalo to 25 minút), zúčastnila sa úspešnej prvej ženskej štafety cez kanál La Manche (12 hodín a 40 minút) a vlani preplávala slovenský úsek Dunaja (162 km za 4 dni). Všetko tieto míľniky boli vlastne prípravou na ten najväčší cieľ  – La Manche.

♥ Čo ženu privedie k tak náročnému cieľu ?

V čase, keď som začala otužovať, som o La Manche nemala veľa vedomostí. Až medzi ľadovými medveďmi som zistila, že ho niektorí preplávali a začala sa oň zaujímať. Voda v ňom má totiž 13 až 18 stupňov a pláva sa bez neoprénu. Bolo to niečo, čo ma po dlhej dobe nadchlo, predstavovala som si idealisticky, ako pomaly plávam celé hodiny, slnko na mňa svieti, ja si užívam plávanie… a až keď som sa prihlásila a začala trénovať,  zistila som, že to také ľahké nebude 🙂

♥ Z čoho máš najväčšie obavy ?

Nemám problém vydržať v 15 stupňovej vode hodinku či dve. Takáto voda ma ukľudňuje, spomaľuje, pre mňa je to relax ako pre niektorých sauna. Ale či ste v tej vode hodinu alebo desať hodín, je veľký rozdiel. Čím dlhšie plávate, tým viac vám je zima. A ja budem plávať približne 16 až 18 hodín, pretože som v detstve neplávala a tak nemám super techniku a rýchle časy. Dĺžka trate je 32 km, ale keďže vás ťahajú prúdy do strán, zaplávate približne 40 až 50 km (podľa rýchlosti plavca a sily prúdov).

♥ Ako náročné sú tréningy ?

Vcelku dosť. V mladosti som nikdy aktívne nešportovala, takže bol pre mňa trochu šok, že mám plávať päťkrát týždenne po dve až tri hodiny, v posledný deň ešte dlhšie. Zaplávala som zničená 3 km a reku zajtra zase? A zajtra zase? A fakt zajtra zase? A to celý rok? To ako zvládnem?

Pamätám si, že prvé dva týždne som prišla domov z plávania a len ležala, nevládala som nič robiť. Ale postupom času  som už mohla aj čosi spraviť. A zrazu mi už 3 km denne nič nerobilo. Neskôr mi to tréner dvihol na 5 km denne, teraz  plávam 6 km. Zvládnem aj 15 km swim na záver týždňa a len ma trochu bolia ramená.

Je neuveriteľné, čo ľudské telo dokáže, stále som prekvapená tým, čo sa dá zvládnuť, ak človek chce. Naučilo ma to, že všetko je relatívne. Keď som pred pár rokmi zaplávala svoj prvý kilometer vkuse, bola som na seba nesmierne hrdá, čo dokážem. A kilometer teraz? To nie je ani rozcvička, len tá mi totiž trvá 2,5 až 3 km, a až po nej ide hlavné náročné plávanie na časy.
Vďaka plávaniu som navyše prebehla menopauzou, že ani neviem, že dáka bola 🙂 Nestihla som si ju všimnúť.

♥ Čo ti na tieto „huncútstva“ hovorí tvoja rodina?

No, aj to je jeden z dôvodov, prečo som začala plávať. Manžel mi celé roky vravel: vydrž, staraj sa o deti, keď budú veľké, budeme si užívať. A keď vyrástli, pýtam sa: už si ideme užívať? A on že je na to už starý 🙂 Tak som premýšľala, čo s tým ja budem robiť??? Chytilo ma to plávanie a otužovanie, tak som si povedala: ja si pôjdem plávať, on si robí svoje a každý je spokojný.

Dcéry nie sú ani jedna na plávanie, rovnako ani manžel,  a už aj hundrú, že celé dni nehovorím o ničom inom len o plávaní. Ale keď je to vaša hlavná časť dňa, vaša denná otázka (zaplávam to či nie?), stále premýšľate, ako  ešte môžete vylepšiť štýl, pozeráte videá, radíte sa s plavcami.. akoby sa váš život scvrkol len na plávanie.

foto: Soňa a jej 2 dospelé dcéry

 

♥ Stíhaš popri vode a rodine aj prácu? Ako sa to dá?

Mám malé knižné vydavateľstvo, takže robím z domu pred plávaním alebo po ňom. Je to výhoda, že som živnostníčka, lebo mám slobodu a môžem si sama povedať, kedy budem robiť a kedy plávať. A keď nestihnem doobeda, môžem si to dorobiť v noci. Nie je problém.

♥ Ako hodnotíš svoje šance na úspech ?

Pravdupovediac, v hre je toľko premenných, že absolútne neviem. Môžu byť silné prúdy, ktoré vás odnesú mimo trasy. Môže mi byť zima. Môžem nevládať, hlavne na konci, keď je človek najviac unavený a má prekonať posledné silné prúdy. Môžem ochorieť, môžem mať zlý deň. Môže ma rozbolieť boľavé rameno…

Ale rovnako môžu prísť dobré vlny, ktoré ma potiahnu či super počasie, ktoré mi dvihne náladu a urobí swim nezabudnuteľným. Ja svoje šance vidím niekde medzi 30 a 70 percent 🙂 Tréner vraví, že na to mám, tak mu budem veriť.

♥ Ak preplávaš, dostaneš za to nejaké ocenenie, medajlu, …?

:))) Žiadne hmotné veci. Ak by som preplávala, môžem si len povedať, že som bola druhou Slovenkou, ktorá to zvládla.
Podľa mňa toto je čistý šport, bez akejkoľvek finančnej odmeny, kde ide naozaj len o ten fyzický výkon. Dokonca si za to aj zaplatím: 3600 libier stojí sprievodná loď, ktorá ide vedľa vás, 1000 eur ubytovanie, 700 eur doprava, 500 eur prihláška, 200 eur zdravotné testy.
Vôbec to nie je lacná záležitosť. Aj preto robím zbierku aspoň na sprievodnú loď, kde ponúkam odmenu za prispenie. Mimochodom, nechcete mi prispieť a vybrať si svoju odmenu? 🙂

https://www.donio.sk/pomozte-mi-preplavat-kanal-la-manche

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Pridaj komentár