Pomôže celé Slovensko

Mária Kohutiarová 0
foto: www.clovekvohrozeni.sk

Pršať neprší (niekedy si vravíme, že by už aj mohlo), na povodne väčšina z nás už zabudla – nie sú už v správach a v záberoch TV. Napriek tomu ľudia z postihnutých oblastí stále nie sú na tom dobre – práve preto sa aj v sobotu 17. júla 2010 odohrá veľký benefičný koncert „Pomôže celé Slovensko“, ktorý zároveň odštartuje šnúru sprievodných akcií na pomoc postihnutým povodniam. O tom, ako sa do projektu zapojila Únia materských centier a samotné materské centrá, sa rozprávame s Michaelou Fedorovou, koordinátorkou projektu Rodiny rodinám proti povodniam. 

1. Únia materských centier sa rozhodla rozbehnúť aktivity na pomoc oblastiam postihnutým povodňami. Čo bolo motiváciou?

ÚMC ako organizácia sledovala situáciu postihnutých oblastí od začiatku, nebolo však také jednoduché reagovať na túto situáciu okamžite. V rámci siete ÚMC sa postupne začali ozývať samotné MC a preto som po oslovení riaditeľkou spoločnosti Agas, s.r.o., generálnou organizátorkou koncertu „Pomôže celé Slovensko“ navrhla, či by sa ÚMC nechcelo zapojiť svojou troškou do tohto projektu.

Po stretnutí s viacerými členkami výkonného tímu sme usúdili, že je to viac ako potrebné. Projekt v rámci ÚMC dostal svoj pracovný názov „ Pomôže celé Slovensko – pomôže aj ÚMC“ a stratégiu pomoci sa snažíme za chodu prispôsobovať našim možnostiam a potrebám postihnutých. Je veľmi dôležité, aby sme tieto veci vedeli zladiť a vytvorili tak celoslovenskú sieť na vyhľadávanie konkrétnych materiálnych vecí pre konkrétnych ľudí.

Slovo konkrétny je pre ÚMC kľúčovým, vzhľadom na fakt, že samotné MC sa zapoja do procesu pomoci na jednej strane výzvou pre samotných postihnutých – (kto čo potrebuje) a na strane druhej výzvou pre darcov – (kto čo môže darovať)… Z toho dôvodu sa zmenil aj samotný názov projektu v rámci ÚMC – na Rodiny rodinám, proti povodniam.

2. Pomoc pre postihnutých veľkou vodou má viacero podôb….    

Najviditeľnejšou aktivitou z pohľadu médií je benefičný večer, ktorý sa bude konať 17.7.2010 od 20-tej hodiny v SND s priamym prenosom na STV1.

Druhým bodom je finančná zbierka formou SMS, vkladu na účet a tiež možnosťou darovania ľubovoľnej čiastky v rámci večera (pozvanými hosťami).

Keďže sú možnosti poskytovania sms zbierok veľmi obmedzené a komplikované, rozhodli sme sa požiadať humanitárnu organizáciu Človek v ohrození o pomoc. Pán Andrej Bán nám túto pomoc poskytol a to vo forme poskytnutia sms hesla, ktoré je tiež cez fórum donorov (číslo 877) pre naše účely k dispozícii. Toto číslo aj s heslom – DMS KONCERT je funkčné od soboty 10. 7. 2010 do 31. 7 .2010.

Cena jednej sms je 1 Euro, je možné ju odoslať od všetkých mobilných operátorov. ÚMC sa bude podieľať na benefičnom večeri (okrem toho, že je organizátorom – prostredníctvom mňa) aj na zbierke do prenosných pokladníc, ktoré budú mať dobrovoľníci z ÚMC v rámci večera na starosť. Samostatnou iniciatívou Únie materských centier je projekt konkrétnej materiálnej pomoci .

3. Plánujete koncert a finančnú  podporu cez sms správy, vkladom na účet a priamou zbierkou. Akým kľúčom budete prerozdeľovať pomoc?

V dnešnej dobe je veľmi ťažké spravodlivo rozhodovať kto má čo dostať a z akého titulu. Keďže povodne boli naozaj masívne, a zasiahli naozaj veľké množstvo ľudí, je komplikované rozhodovať tak, aby všetci boli spokojní.

Pre nás je najdôležitejšie pomôcť tým, ktorí to naozaj potrebujú. Samozrejme proces hľadania týchto ľudí je komplikovaný, ale myslím si, že postupne to bude jednoduchšie a jednoduchšie.

Čo sa samotných financií týka, po ukončení zbierky bude zasadať komisia, ktorá bude pozostávať z členov (organizátor – agentúra AGAS, Slovenská televízia, ÚMC + sponzori podujatia).

Prvotnou myšlienkou pre tento projekt bolo dať týmto ľuďom niečo konkrétne, aby nedostali len peniaze, pretože tie sa naozaj ťažko rozdeľujú, momentálne však zisťujeme, čo by to asi tak mohlo byť tá konkrétna vec – či postavenie bytového komplexu v konkrétnej obci, ale toto je stále v štádiu riešenia vzhľadom na skreslené informácie z médií. Budeme vedieť viac, keď osobne navštívime postihnuté obce. Predpokladám, že nie je v našich silách „zachrániť“ každého, no môžeme sa pokúsiť pomôcť čo najviac.

4. Neoddeliteľnou častou pomoci je aj zbierka potrebných vecí  pre konkrétne postihnuté rodiny prostredníctvom materských centier. Ktoré materské centrá sa už prihlásili do zbierky?

Situáciu stále riešime, kvôli dovolenkám a blížiacim sa prázdninám je to trošku ťažké, no už vyše týždňa kontaktujeme MC, predovšetkým tie v záplavových oblastiach. Snažia sa nám pomôcť vlastným osobným sondovaním situácie a potrieb v jednotlivých obciach.

Samé z centrály a pomocou dievčat na východe sa snažíme dopátrať rodín a obcí, kde je naša pomoc potrebná. Pri obvolávaní starostov sa nám samí starostovia vyjadrili, že už nič nepotrebujú, že buď povodne neboli také strašné, alebo majú toľko balíkov, že nevedia čo s nimi. Vďaka Bei Bílekovej z Košíc sa nám podarilo nájsť obec Družstevná pri Hornáde, o ktorej nevedeli ani z Človeka v ohrození (samozrejme sme ich informovali), že bola postihnutá a ľudia mali vytopené domy a odplavené komplet všetko. Je to hrozná predstava, tieto rodiny sú pre nás momentálne prioritou.

Samozrejme chceme pomáhať viacerým. Na sieti už je vypísané, čo tieto rodiny potrebujú a teraz ideme nájsť najlepší spôsob ako tieto veci dopraviť týmto postihnutým rodinám. Zatiaľ sa nám podarilo do Gelnice dostať kočiar súrodenecký (nový) od mamičky štvoričiek z Teplíc pre 24 ročnú mamičku ôsmich detí. Samozrejme putovalo tam aj oblečenie pre tieto deti.

5. Akým spôsobom sa do tejto zbierky môže zapojiť verejnosť? 

Musíme dať zbierke presné a jasné smerovanie, určité pravidlá a jasný cieľ – nie je možné, aby MCéčka skladovali veci, ktoré všetci k nim nanosia… ak sa jedná o nábytok to ani nespomínam…

Verejnosť by sme chceli požiadať o spoluprácu formou informovanosti o tom, čo by radi darovali postihnutým (samozrejme je potrebné, aby to boli veci funkčné, také, ktoré by aj darca stále používal, nie veci, ktorých sa chceme zbaviť! Je to naozaj surovo povedané, ale je nemysliteľné, aby sme riešili odvoz nefunkčných spotrebičov a pokazených gaučov my MCéčka – neziskovky!!!).

Druhá forma pomoci je informovanosť od konkrétnych postihnutých, čo by potrebovali. Pokiaľ sa nám podarí vytvoriť zoznam ponuky a dopytu bude veľmi jednoduché to pospájať, konkrétnym ľuďom doručíme konkrétne veci, čo sa nákladov na prepravu týka, máme predbežnú dohodu o doprave pomoci.

6. Kde ešte môžu nájsť  ľudia podrobnejšie informácie o pomoci prostredníctvom Únie materských centier?

Konkrétnejšie info bude v samotných MC,  tiež budú na stránke ÚMC . Napríklad momentálny zoznam vecí potrebných pre týchto ľudí je tu: elektrické spotrebiče, práčka, chladnička, mikrovlnka, varešky, hrnce, nábytok, posteľ, plynový sporák, kuchyňa, dlažba, botníky, skrinky, hračky, knihy. 

Za rozhovor ďakuje Mária Kohutiarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár