Predstavujeme vám: RNDr. Gabriel Pavlík, PhD., admin „babetka“

Dagmar Mozolová, redakcia 17
Gabriel Pavlík 1

Nedávno som vo fóre objavila tému o tom, či môžu chodiť na babetko chlapi. Veď je to predsa „babská“ web – stránka. Ty si chlap a bez teba by „babetko“ nemohlo fungovať. Ako si sa k nemu dostal?

Babetko považujem za rodinný podnik. Dostal som sa k nemu dosť prozaicky. Bol som na vojne v Bratislave, môj otec v tom čase pracoval na Úrade vlády a pri prvej príležitosti ma zoznámil s mne dovtedy neznámou vetvou Pavlíkovskej dynastie. Stačilo pár stretnutí s Rasťom a Evou, ktorí babetko vymysleli a zistili sme, že okrem toho, že sme rovesníci, máme aj zhodné názory, podobné záujmy a že by som im mohol sedieť do ich projektu, ktorý sa práve predral na svet a začal si raziť cestu medzi mamičky a detičky a plienočky. Mňa do spolupráce nebolo treba dvakrát prehovárať, ešte počas vojny som naprogramoval napríklad počítadlá plodných dní, dátumu ovulácie i predpokladaného termínu pôrodu.

Povedal som síce, že „mamičky a detičky a plienočky“, ale to bola len taká poetická rytmická vložka. Babetko.sk je portál o bábätkách, deťoch a ich rodičoch a rodičia sú predsa aj chlapi. Za vznikom a fungovaním tejto webstránky stoja rovnako ženy, ako aj muži. Tak isto i čítanie na nej je určené pre obe pohlavia, hoci nespochybniteľnou pravdou je, že žien sa problematika týka bytostnejšie. Keby sa babetko mužov netýkalo, tak naň nekliknú, nešpehujú svoje ženy vo fóre, čo o nich píšu, nevytvoria si „Pánsky klub“ a podobne.

Gabo, ty ale nie si od počítačového fachu (programátor a pod.), v živote robíš niečo celkom iné. Svedčia o tom aj všetky tie tituly, ktoré si pred a za meno píšeš.

Pravda je, že som vyštudoval učiteľstvo matematiky a fyziky a učím na univerzite fyzikálne predmety. Počítače a programovanie sú od mojich 12-tich rokov záľubou, ktorá dnes k mojej osobe neoddeliteľne patrí. Počas štúdia na univerzite som pomáhal aj informatikom programovať ich zadania, na čo mi jedna dievčina položila otázku, prečo neštudujem informatiku, keď s takou ľahkosťou programujem. Vtedy som vyslovil vetu, za ktorou si stojím dodnes: „Informatiku neštudujem preto, aby som si nepokazil vzťah k záľube“ a ukázal som na komplikované riešenie jej zadania, ktoré zostavil piatak informatik.

Znalosť programovania som však využil a využívam pri automatizácii meracích aparatúr, na ktorých robíme vedecký výskum. Koniec koncov privyrábam si aj programovaním – webstránok.

Čo všetko pre „babetko“ robíš?

Babetko kŕmim, čistím, obliekam, češem, učím, vychovávam, liečim,…

Kŕmim ho článkami, obrázkami, radami poradcov, ale aj svojimi príspevkami. Zabezpečenú potravu dostávam v rôznych formách a formátoch, upravujem ju do stráviteľnej podoby a servírujem na spapanie. Čistím ho od špiniek, ktoré sa naň nalepia, veď žije medzi ľuďmi, behá po svete. Obliekam mu šaty, češem mu vlásky, upravujem jeho výzor, aby bolo podľa možností vždy oblečené ako treba, aby vyzeralo k svetu. Učím ho získavať informácie, komunikovať s čitateľmi. Vychovávam ho, aby komunikovalo so svetom slušne, aby nehnevalo rodičov, rodinku a ani ostatných. Aby si nebralo zlé príklady, ale aby patrične reprezentovalo. Liečim choroby, ktoré sa z času na čas pritrafia. Alebo to všetko opíšem terminológiou informačných technológií?

Uveď zopár štatistík – koľko ľudí navštevuje babetko, koľko príspevkov priemerne denne sa objaví vo fóre, ako odstraňuješ rôzne nevhodné príspevky…?

Štatistiky? Na sledovanie návštevnosti a prispievania do fóra máme iných ľudí. Pre mňa sú štatistikou stále nové články, nápady, neklesajúce množstvo práce, denne nové e-maily v rámci redakcie i pre redakciu, intenzívna komunikácia aj pomimo e-mailov. Štatistiku záujmu o babetko tvoria hlavne po spustení fóra aj vtieraví kvázičitatelia, ktorí na takéto fóra umiestňujú reklamy, o ktoré nikto neprosil, linky, ktoré nikomu nepomôžu, skôr uškodia. Nejestvuje univerzálny recept, ako zabrániť tomuto typu „prispievania“, no krok za krokom sa darí aspoň niektoré otravné skupiny eliminovať paušálne. Zvyšok je už ručná práca.

Je niečo, čo ťa na diskusiách na „babetku“ prekvapuje?

V niektorých, najmä komediálnych filmoch, sa objavujú situácie, kde sa ženy bijú. No bijú… Doslova si skočia do vlasov a šklbú a šklbú a šklbú. Vo fóre je to vo vyhrotených situáciách v podstate o tom istom. Zo začiatku som bol prekvapený, no časom som si zvykol na to, že je väčšina žien, čo sa chcú baviť normálne, pokojne, no zavše sa nájdu extrémistky, ktoré buď hovadia, či bagatelizujú diskutovaný problém, alebo sa vysmievajú, rýpu, či dokonca vyťahujú na svetlo sveta osobné, ba až intímne veci a ja potom čítam e-maily s prosbami o zrušenie príspevku, diskusie, témy, o zistenie totožnosti anonymov, o mediáciu, urovnanie sporov, či utlmenie negativizmu. Žiaľ, siahol som aj k blokovaniu užívateliek, ktoré sa nevmestili do kože, dlhodobo mi chodili na ne sťažnosti a sám som uznal po prečítaní ich príspevkov, že by si zaslúžili päťadvadsať.

„Babetko“ nielen adminuješ, ale niekedy sa zapájaš aj do diskusií. Podľa čoho si vyberáš témy a ako ťa ako chlapa baby prijímajú?

Teší ma, že celková odozva na moje pôsobenie či ako administrátora, či ako diskutujúceho je pozitívna. Teda až na jednu nespratnú žienku, ktorej správanie mi pripomína dnes už neslávne známych manželov Mojsejovcov hen z Pereša. Tí totiž tvrdia, že provokujú ľudí k aktivite proti sebe, no potom týmto ľuďom nadávajú do zakomplexovaných a nenormálnych. Našťastie vox populi – vox dei!

Nevyberám si témy, témy si vyberajú mňa. Vo fóre je veľmi veľa zaujímavých tém a bohatých diskusií. Mňa osobne asi najviac zaujímajú osudy ľudí, partnerstiev, manželstiev, preto medzi moje vyhľadávané terče patrí najmä rubrika Partneri. Množstvo zaujímavostí a kuriozít som našiel v rubrike Čo nás páli, no vyslovene vylúčiť pre nezáživnosť, či nezaujímavosť sa nedá žiadna rubrika. Čo a prečo ma zaujalo, o tom sa možno pokúsim rozpísať v osobitnom článku.

Tak ťa beriem za slovo, na článok sa už tešíme. Máš aj iné bábätko okrem „babetka“?

Pri tejto otázke si pripadám, ako keď „šuster chodí bosý“. Toto e-bábätko s chuťou a nadšením administrujem, no k bábätku so širokým ä som sa, žiaľ, zatiaľ nedopracoval. Mám za sebou nevydarené manželstvo so ženou, pre ktorú materstvo a rodina neboli hlavnými životnými prioritami. Dúfam však, že nájdem tú pravú, ktorá so mnou bude chcieť splodiť zo dve-tri deti a spoločne vybudovať plnohodnotnú rodinu. Aby sa na mňa mohli tešiť nie len deti mojich súrodencov, príbuzných, či priateľov, ale hlavne tie moje.

Na „babetku“ si prečítal už toľko diskusií na naozaj rôzne, aj intímne témy, o ktorých ženy diskutujú, že máš zrejme celkom dobrý prehľad o ženskej duši… V čom ty vidíš rozdiely v ženskom a mužskom svete?

Rozdiely medzi mužským a ženským svetom vychádzajú z toho, že Boh stvoril muža a ženu aby sa navzájom dopĺňali a nie aby boli rovnakí. Dovolím si tvrdiť, že všeobecný pojem „ženská duša“ ako i „mužská duša“ sú len barličkami, do ktorých sa snažíme vtesnať pravidlá fungovania a správania sa žien a mužov. Musím ale povedať, že o tej „ženskej duši“ nemám vôbec dobrý prehľad, skôr naopak. Každú ženu (pravdaže aj muža) treba vnímať, rešpektovať a podporovať inak. A tiež treba zistiť, ako s tými barličkami narábať, ako ich použiť a o čo sa nimi oprieť, aby to medzi mužom a ženou fungovalo harmonicky. Obe pohlavia však na to musia ísť aj srdcom, aj rozumom, aj hormónmi. Ak niečo z toho chýba, je problém.

Čo ti „babetko“ doteraz prinieslo?

Prvé, čo mi pri tejto otázke napadlo bolo, že mi babetko rozšírilo rodinu. Lenže to by som tvrdil, že vajce znieslo sliepku. Vďaka babetku sa nové rodinné puto rozvinulo, kontakty sa rozžeravili, vznikla plodná spolupráca. Tých 6 babetkovských rokov som robil veci, ktoré ma napĺňali, stále napĺňajú a verím, že ešte dlho napĺňať budú. Spoznal som množstvo zaujímavých a zopár výnimočných ľudí, vďaka ktorým sa stal môj život bohatším. Babetko priamo i nepriamo pozitívne ovplyvnilo môj hodnotový rebríček, rozvinulo koníček, pozmenilo smerovanie mojej životnej cesty, no a v neposlednom rade skrátilo vzdialenosť do Bratislavy. Som hrdý na to, že som súčasťou tohto úspešného projektu.

Foto: súkromný archív

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Gabko dakujeme za tvoju pracu a drzime palce aby si nasiel tu pravu….a trebars aj lavu, len aby ta mala rada :-)…..

 2. Dagmar, gratulujem, podaril sa ti velmi zaujimavy rozhovor s este zaujimavejsou osobnostou babetka!

  Gabo, si velky sympatak a aj ja Ti prajem splnenie Tvojich snov! Som si ista, ze este najdes tu pravu a budes skvely tatino smile

 3. Malvina, dakujeme za pochvalu. Nas rozhovor bol „cez mail“, kedze Gabo je na druhej strane republiky. Iste, treba vymysliet dobre otazky, ale ked je fundovany a zaujimavy „objekt rozhovoru“, je to super! A v tomto pripade to prebehlo vynikajuco – Gabo je profik po kazdej stanke. A napriek tomu, ze uci na vysokej skole, je to super clovek, takze pre mna je cest spolupracovat s nim na babetku smile

 4. Takze, takto vyzera ten naas Gabosko!!! Prajem Ti vsetko dobre a nech Ta atesi, ze ty nas tesis, ze si nas Gabo !!

  Hoci, teraz, ked uz viem ako vyzeras, je to take kosobnejsie, uz ti nemozem napisat, Gabosko, zlaticko….:smile))

 5. Teda Gabo, si ty ale zaujimavy muz. Konecne vieme, ako vyzeras, kto si…Ja som uz o tebe vela pocula a aj nejaky ten tvoj prispevok precitala. Mam dojem, ze zeny sa teraz o teba pobiju, po precitani tohto super rozhovoru, ktory spavila Evka. Drzim ti palce v zivote, urcite najdes spriaznenu dusu. Kto vie, mozno aj tu na nasom „babetku“.

 6. Tešíma. že som Ťa mohla spoznať. Už budem mať lepší pocit, keď budeme spolu mailovať, že nepíšem niekomu cudziemu. Kľudne sa červenaj veľa ľuďom to pristane.

 7. No Gabo. vies si predstavit aka nuda by to bola, keby si zostal pri tych tvojich autickarskych weboch? Tam by si si taky fanklub nenasielsmile

 8. No Gabko … nebudem Ti musieť vykať keď sa stretneme na chate? Ja, že toľko titulov 🙂 Človeče toto vedieť Ti nanominujem syna na doučko. Ale vážne si super a máme Ťa tu všetky radi a prajeme Ti iba to najlepšie.

 9. No veru, je nas tu viac v Gabkovom fanklubesmile) Kebyze som studentka, hned by som ta chcela – za profesorasmile)) Ale vazne, tesim sa na ten osobitny clanok, co Gabo slubil!!

 10. Vďaka baby za podporu a sympatie 😉

  Yvett, kľudne mi tykaj, tituly sú dôležité inde, nie tu.

  Simala, áno, (bol) som spolužiakom Slava Holotňáka :-)))

 11. Jéééj aj mne sa páčil rozhovor, aj Gabo múdry, šikovný…V budúcnosti prosím, rozhovor s každým „rodičom“ virtuálneho babetka :o) Nech Vás spoznáme všetkých.

 12. Jej pridavam sa do fanklubu, GABO dikes ze sa nam staras o rodinku smile a Dagmar super clanok , dufam, ze postupne pribudnu dalsi clenovia smile

 13. Ahoj Gaboss, ten „Pansky Klub“ ti neodpustim Mr. Green zalozil som ho nie koli spehovaniu, ale koli tomu aby sme aj my oteckovia mali dake teritorium, mrzi ma ze uz nieje, rozbehlo sa pekne, ale dlho si uspechu neuzilo. Gabo prajem vela uspechov zwinker

Pridaj komentár