Speváčka Janais: Šou ani biznis pre mňa nie sú priority

Marcela Beňová 0

Hovoriť so speváčkou Janais o tvorbe a hudbe sa nedá inak, než pri pesničkách z jej nového albumu ILÚZIE. Ten vyšiel koncom minulého roku a je plný príjemných melódií, ktoré vám okamžite vykúzlia bezstarostnú náladu.

Bezpochyby za to môže aj francúzska verzia známej piesne Čerešne, ktorú už týždne počúvam dookola, a stále ma neomrzela. A že je Janais rovnako pohodá ako jej hudba, vás presvedčí aj náš spoločný rozhovor.

Janais instagram

Začiatok jari je čas, keď zvykneme bilancovať novoročné predsavzatia. Vy si vraj dávate len tie pracovné. Ako sa vám darí napĺňať ich?

Začiatkom nového roka mám vždy veľa plánov, no postupne v priebehu mesiacov z mnohých ilúzií vytriezviem, je to tak každý rok.

V tomto našom hudobnom svete, ktorý sa volá šoubiznis som tak trochu inde, ani šou, ani biznis pre mňa nie sú priority. Len pred pár mesiacmi mi vyšiel nový album ILÚZIE, ale mám potrebu tvoriť ďalšie nové piesne a hrať pre ľudí.

Máte za sebou štyri albumy, ten posledný ste vydali koncom minulého roka. Môže po takom dlhom čase ešte niečo umelca v príprave prekvapiť?

Album sme dávali dokopy vyše troch rokov, postupne, ako nám to dovoľovala rodina a manželove povinnosti v práci.

Okrem tej kreatívnej stránky ako sú texty, aranže a nahrávanie, nás však čakalo ešte veľa administratívnej práce okolo samotného vydania albumu. S manželom (gitaristom a manažérom v jednom) sme si následne zorganizovali aj koncertnú šnúru k novému albumu.

Všetko okolo našej hudby si s manželom organizujeme sami, takže tých prekvapení bolo celkom dosť. Samozrejme nie sú vždy milé, ale sme v tom dvaja, tak to zvládame.

 

Mám aj svoju melancholickú stránku

Váš štvrtý album ILÚZIE je plný radosti, farieb a chytľavých melódií. Aké ohlas má u vašich fanúšikov?

Je to zvláštne, lebo ja som skôr hĺbavý človek, ale prvé single, ktoré sme skladali a následne nahrávali v štúdiu, boli všetko (okrem piesne Blízko) veselé skladby. Heart, Money, Nad hladinou, Hlavolam, Shoulder…

Chcela som pozitívny album, ale svoju melancholickú stránku neviem poprieť, takže si napokon cestu na album našli aj piesne ako Putá či Steny. Aj obálku albumu som chcela pozitívne farebnú, ale zároveň hĺbavú.

Snáď sa nám podarilo skĺbiť to. Z reakcií ľudí sa teším, myslím, že sa nám opäť podarilo urobiť rôznorodý “farebný” album, kde si každý môj poslucháč dokáže nájsť to svoje.

Na vašom novom albume sa nachádza aj pieseň Les cerises – známa slovenská skladba Čerešne. Bolo ťažké vniesť do toľkokrát prespievanej piesne niečo nové?

Pieseň Les cerises, teda Čerešne, je posledná skladba na albume ILÚZIE. Je to taká francúzska bodka za celým albumom. Text do francúzštiny preložil pán Ivan Sakala.

Keď ma oslovil na naspievanie, naozaj som sa potešila, lebo moje plány napísať vlastnú pieseň vo francúzštine, tentokrát nevyšli.

Táto verzia Čerešní sa teší pekným ohlasom práve preto, že je iná, a že jej tento cudzí jazyk dodal naviac trocha francúzskeho šarmu.

A post shared by J A N A I S (@janais.music) on

Pieseň Blízko ste nahrali spoločne s Petrom Bažíkom. Ako sa vám pracuje s hudobnými kolegami na Slovensku?

Závisí od človeka, ale s Petrom to bola veľmi prijemná spolupráca. Bol ochotný pricestovať až do prešovského štúdia, kde sme album nahrávali, a potom s nami pri klipe strávil ďalšie dva natáčacie dni.

Nechýbal ani na krste môjho albumu, kde sme si spoločne pieseň Blízko aj zaspievali. Každý umelec sleduje najmä svoje vlastné projekty.

Preto si veľmi vážim, ak stretnem v branži človeka ako je Peter – ochotný a zanietený pre spoločnú vec s hlbšou myšlienkou.

V éteri rádií radi počúvame vaše skladby Nad hladinou a Shoulder. Čo naopak počúvate zo slovenskej a zahraničnej scény vy?

Mám rada mnohých slovenských interpretov, aj keď celé albumy počúvam len ojedinele. Napríklad medzi piesňami Adama Ďuricu mám niekoľko obľúbených skladieb a Celeste Buckingham ma doslova dojala poslednou piesňou na jej albume Bare – Time Is Ours.

Na zahraničnej scéne mám svoje stálice ako sú Norah Jones a John Mayer. Poznám všetky ich albumy a nevadí mi púšťať si ich dookola. No posledné týždne počúvam najmä Emily Warren a Lauren Daigle.

Lauren je gospelová speváčka. Natrafila som na jej piesne v decembri, keď sme toho mali s kapelou naozaj veľa, a odvtedy počúvam najmä jej album Look up child. Sú to piesne plné pokoja a pomáhajú mi stíšiť sa.

A post shared by J A N A I S (@janais.music) on

Na slovenskej hudobnej scéne sa pohybujete dlhé roky. Ako ste spokojná s vývojom hudby u nás?

Podľa mňa je slovenská hudobná scéna kvalitná, len je škoda, že počúvame z rádia stále tých istých interpretov. Pre mnohých je to otravné, ale tak fungujú hity. Buď ich hrajú všetci, alebo to nie je hit.

A potom niekde naďabíte na päť rokov starú pieseň Dunaj od Bad Karma Boy a pýtate sa, ako je možné, že ste ju za celé tie roky ešte nepočuli…

Album je na svete. Čo vás v najbližšom čase čaká?

Čakáme na rozkvitnutie stromov a zazelenanie trávy, aby sme dokončili klip k piesni Naveky, ktorá je najnovšou piesňou na albume. Je to lovesong.

Zložili sme ho s manželom nielen sami pre seba, ale pre všetkých, ktorí sú vďační za svojho partnera a spoločné roky.

Pri natáčaní videoklipov som nervózna

Spievate, skladáte texty a hudbu, koncertujete, natáčate videoklipy, ste aktívna na sociálnych sieťach. Ktorá časť vašej práce je vám najbližšia?

Byť speváčkou je pre mňa puzzle všetkého, čo ste práve vymenovali. Je výhoda, že si viem zložiť aj otextovať pieseň, lebo byť len hlasom myšlienok niekoho iného by pre mňa nebolo ono.

Koncerty sú vždy najväčšou skúškou mojich nápadov. Tam sa ukáže, či piesne na ľudí fungujú, či sa s nimi publikum vie stotožniť. Pred natáčaním videoklipov mám asi najväčší stres.

Necítim sa ako herečka a mám pred tým vždy veľký rešpekt. No keď už som na pľaci, som rada, že aj toto je súčasť mojej práce, a vždy si to napokon užijem.

Byť speváčkou znamená byť na očiach aj ušiach, takže aj so sociálnymi sieťami som ok. Je to ale veľký požierač času a stále sa učím byť tam efektívna.

A post shared by J A N A I S (@janais.music) on

Nebojíte sa pri toľkých pracovných povinnostiach, že vyhoríte, stratíte nápady?

Nie je toho tak veľa ako sa môže zdať. Stále si myslím, že je to jednoduchšie ako byť každý deň osem hodín v práci. Moja práca je tvorivá aj sezónna zároveň, takže sa pomedzi to dá nájsť stále dosť času na oddych a načerpanie nových inšpirácií. 

Vo vašich videoklipoch ma upútal váš veľmi ženský styling – tylová sukňa, červené šaty. Máte blízko k móde, nákupom a typicky dievčenským záľubám? 

Poslednú dobu som síce vymenila tylové sukne za sako a nohavice, ale áno, módu mám rada. Vždy, keď zháňam nové outfity na koncerty, fotenia, či do klipov, pobehujem po obchoďákoch a konzultujem s kamarátkou, ktorá sa v móde vyzná o dosť lepšie ako ja. Som vďačná za každý jej názor. 

Gitara a klavír hrá u nás neustále

Okrem hudby venujete veľa času aj svojim dvom deťom. Aké je to mať mamu speváčku a vyrastať v umeleckej rodine?

Keď deti zbadajú moju fotku v časopise alebo ma počujú z rádia, sú nadšené. Nelka si zahrala aj v klipe k piesni Blízko s Petrom Bažíkom, vtedy na ňu boli hrdé aj všetky jej spolužiačky.

Vyrastať v umeleckej rodine u nás znamená, že od nás stále počuť klavír alebo gitaru, ale zatiaľ sa susedia nesťažovali. Dcéra hrá už štvrtý rok na klavír a dosť sa tomu venujeme, najmä manžel s ňou pravidelne cvičí.

Šport u nás trocha pokrivkáva, no začali sme chodiť celá rodina aspoň na plávanie.

A post shared by J A N A I S (@janais.music) on

Chystajú sa aj vaše deti vyraziť umeleckým smerom?

Syn Teo berie ako hotovú vec, že bude spevák ako ja. Má len 5 rokov, takže časom uvidíme, či to myslí vážne, ale naozaj spieva veľa, doma aj v škôlke. Nelka spievať nechce, ale krásne hrá na klavír a veľmi ju baví keramika a kreslenie.

Umenie si vyžaduje tvorivosť, slobodu a nápady, úloha mamy zas režim a obetavosť. Ako sa vám darí tieto dve úlohy spojiť, aby bol čas na prácu a doma pohoda? 

Kým boli deti malé, bolo to náročné. Vyžadovali celý môj čas, bolo ťažké nájsť si chvíľu na oddych, nieto ešte na tvorivú prácu, ako je skladanie piesní.

No využívala som čas ich poobedných spánkov, a na klavíri som zložila viaceré piesne, ktoré sme potom vydali na albume Eufória.

Teraz je to už ľahšie, kým sú deti v škole a v škôlke, mám doobedia pre seba. Popoludní rozvážam deti po krúžkoch, chystám večeru, občas ideme na nejaké vystúpenie, ale inak úplne normálna rodina.

Ste hudobníčka, manželka, mama. Dá sa v takom nabitom rozvrhu nájsť čas aj na niečo iné?

Môj únik, vždy keď potrebujem, sú stretnutia s kamarátkami. Pri káve či pri vínku, vždy ma nabijú novou energiou, a som za tieto “ženské kruhy” veľmi vďačná.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár