Zuzana Gránska: Deti sú nekonečnou inšpiráciou. Dokážu vás nasmerovať, ako ďalej

redakcia cvicte.sk 0

Príchod dieťaťa je nová etapa v živote ženy. Jedinečná premiéra v role matky, ktorá sa nikdy nebude opakovať. Ako sa jej ktorá mama dokáže zhostiť, je individuálne. Môže sa v tomto období s dieťaťom tešiť z jeho prvých zúbkov, krokov, slov, alebo z neho vyťažiť ešte viac.

foto: Jana Čavojská

 

Materská – nový štart do života?

Príchod dieťaťa vám zväčša obráti život naruby, ale zároveň môže priniesť nespočetne veľa nových inšpirácií. Môže sa stať vaším úplne novým štartom do života. Mnoho žien sa práve v tomto období začne na svet okolo seba pozerať úplne inak. Vidia veci, ktoré predtým nevnímali a s dieťaťom v náručí viac uvažujú o budúcnosti.

Ako všetko zladiť tak, aby sme boli šťastí?

A práve v takýchto chvíľach prichádzajú nápady, ktoré sa zbierajú v šuplíkoch a zápisníkoch, až z toho jedného dňa vypadne niečo dokonalé. Pravdou je, že mnohé mamy nemajú odvahu tieto úžasné nápady zrealizovať, ale stále je veľa takých, ktorým sa to darí.

Takéto príbehy úspešných mám pozbierali po Slovensku aj autori knihy iMAMA. Píšu o 23 ženách, ktoré si popri deťoch skôr či neskôr začali realizovať svoje sny a našli naplnenie v tomto spojení – robia prácu, ktorú milujú a zároveň sú rodine stále nablízku.

foto: Jana Čavojská

 

Neberte si toho na plecia priveľa!

Zuzana Gránska je jednou z inšpiratívnych mám, o ktorých sa v knihe iMAMA môžete dočítať. Založila úspešný sledovaný portál o výchove a vzdelávaní Eduworld.sk. Hovorí, že základom pre šťastnú rodinu nie je nič iné ako spokojná mama.

Ak nájdete prácu, ktorá vás bude napĺňať a zároveň dokážete byť svojim deťom a manželovi nablízku, staviate si pevné základy pre šťastnú rodinu. Upozorňuje však, že každé dieťa je iné, každá mama je iná, a preto máme všetci úplne iné podmienky začať budovať v tomto období svoje sny od základov. Netreba sa uponáhľať. Všetko má svoj čas.

„Možno vás kopne múza na prvej materskej a možno až na tretej, keď už budete omnoho zrelšie a dokážete svoj sen ľahšie zrealizovať,“ dodáva. Nervózna preťažená mama so skvelým nápadom na podnikanie neprospeje nikomu. „Ak si nie ste isté, radšej vyčkajte, a možno sa povenujete dôkladnejšie príprave, do čoho by ste sa mohli v pravý čas pustiť,“ dodáva. Majte na pamäti, že spokojná mama je pre rodinu nenahraditeľná, hovorí Zuzana.

„Spokojná mama je v prvom rade tá, ktorá sa dokáže zastaviť a povedať jasne, nahlas, čo je v ktorom období pre ňu najdôležitejšie, a podľa toho aj žiť,“ vysvetľuje v rozhovore v knihe iMAMA Zuzana. Ak máte veľmi náročné dieťa, iste to v jeho prvom roku nebude vhodné obdobie na začiatok vášho prvého podnikania. Hlavne radí, aby sme sa nenechali zmiasť tým, do čoho nás tlačí okolie. My najlepšie vo svojom vnútri vieme, čo zvládneme a v akom čase.

Od ženy sa očakáva veľmi veľa. Mala by byť dokonalou manželkou, porodiť aspoň dve deti, lebo mať iba jedno je sebecké, mať dokonale upratanú domácnosť, variť zdravo, byť vzdelaná, mať dobre naštartovanú kariéru ešte pred materstvom, ale aj nevšedné záujmy, aby bola aj po rokoch pre partnera atraktívna… No, a výchova detí je kapitola sama osebe. Všetky tieto vysoké očakávania okolia bránia byť ženám obyčajnými spokojnými mamami. Neustále sa snažia porovnávať s ideálmi, ktoré sú v skutočnosti naraz nedosiahnuteľné.“

 Zuzana pripomína, že je rada, že aj slávne mamy zo šoubiznisu či iných sfér priznávajú, že prestali predstierať „dokonalé matky“, ktoré dokážu zvládať naraz úplne všetko s úsmevom na perách. Postupne priznávajú, že zladiť kariéru a rodinu je náročné, a preto si treba v každom čase určiť svoje priority.

„Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným. Skúste byť teda pripravené a ak túžite po vlastnom projekte, iste vám zaklope na dvere v správny čas,“ dodáva Zuzana.

Aj rozhovor so Zuzkou Gránskouktorá vybudovala popri materstve uznávaný portál Eduworld.sk, nájdete v knihe iMAMA. Motivačnej knihe s reálnymi príbehmi Sloveniek, ktoré dokázali skĺbiť prácu, materstvo a osobný život. 

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SK a Rodinka.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár