Na zdravie mladomanželov!

Ivetka Hutlasová 0

„Pozdvihnime všetci čaše a pripime si na zdravie našich mladomanželov!“ – takto začína každá svadba.

Nech si toto prianie pripomínate na každé výročie svadby prípitkom v pohároch, kedy ste si už prestali hovoriť „ja a ty“ a začali ste používať slovko „my“. 

Z 1000 prípitkových pohárov na svadbe sa dva vždy líšia.

Prečo? Nevesta a ženích sú najdôležitejšie osoby na svadbe a zaslúžia si len a len to najlepšie, vrátane jedinečných svadobných pohárov určených iba im. Pri svadobných pohároch zohráva dôležitú úlohu tvar, farba, gravírovanie alebo pieskovanie.

Tvar

Tvar pohárov závisí od nápoja, ktorý budete počas vášho dňa požívať, napr. poháre na brandy, veľká alebo malá čaša, tvar tulipánu, vysoký kalich a podobne. 

  • Liehoviny a destilát? = pohár s menším objemom a so stopkou. 
  • Červené víno? = väčší pohár na stopke s uzavretým kalichom.
  • Bielé víno? = pohár na stopke s otvoreným alebo mierne uzavretým kalichom. 
  • Dezertné víno? = pohár s menším objemom a s otvoreným kalichom.
  • Slávnostné šampanské? = úzke a vysoké poháre so širokými otvorenými miskami alebo s elegantnými miskami v tvare písmena „V“.

Najlacnejším variantom sú vysoké poháre v tvare kalicha a tulipánu, ktoré bývajú jednoducho zdobené a dajú sa zohnať aj v sklo-porceláne. Následne ich stačí dať vygravírovať podľa vlastných predstáv.

Tip: svadobné poháre na vysokých stopkách, ktoré po spojení vytvoria srdce. 

Farba

Číre? Matné? Farebné? Doladiť ich môžete so šatami, kyticou, či výzdobou. Nepokúšajte množstvo farieb, aby vaše svadobné poháre nepôsobili rušivým dojmom. Aj tu platí pravidlo: „menej je viac“. 

Gravírovanie alebo pieskovanie?

Jedinečnosťou svadobných pohárov je vygravírovanie alebo vypieskovanie mien mladomanželov či dátum svadby (väčšinou oboje).

Gravírovanie je rytie do materiálu a teda nezmazateľná stopa. Preferované je gravírovanie laserom, ktoré na pohári zanechá najdokonalejší a najčitateľnejší popis aj v prípade, že je nápis či pohár menší.

Pieskovanie je staršia metóda zdobenia. Pieskovaný predmet sa povrchovo naruší a potom sa naň aplikuje šablóna, ktorá pod tlakom trysiek zanechá na pohári požadovaný vzor. 

Ručne maľované. Vyrovnajú sa, ba dokonca prekonajú gravírovanie a pieskovanie po estetickej stránke. No nie po praktickej. Maľovanie má kratšiu existenciu. 

Nápisy a dekorácia by mala byť prispôsobená tvaru poháru. Dnes si už dokážete vybrať z množstva návrhov. Ba dokonca si môžete pohár podľa svojich predstav vytvoriť sami na webových stránkach firiem, ktoré sa zaoberajú grafickou potlačou darčekových alebo iných predmetov. 

Tip 1: vygravírovanie spoločnej fotografie

Tip 2: Ste za každú srandu? Nebojte sa žartovného a zároveň milého obrázku 🙂

Nezabúdajte, že svadobné poháre nie sú nevyhnutnosťou, ale len príjemným oživením vášho svadobného stola a spomienok. 

Prečítajte si ďalšie články k téme na www.kamzakrasou.sk:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár