Priezvisko po vydaji – svoje či nové?

Mária Kohutiarová 9

Pre niekoho absolútna samozrejmosť, pre niekoho nočná mora – ako sa budem volať, až pominie ten svadobný ošiaľ?

Priznám sa, že som toto nikdy neriešila – pretože moje pôvodné, čisto naturalisticky slovenské priezvisko, sa zmenilo pramálo – na iné, čisto slovenské, rovnako naturalistické…

Ba dokonca som dostala na frak: v čase, keď ma moja stará mama romanticky lákala na vyšívanie monogramov, odvrkla som, že aj tak zmením začiatočné písmeno priezviska a kto to bude potom párať… No, nezmenila som.

Pre ženy je to tradícia

Zrejme väčšine žien príde úplne prirodzené, že tradične prijme meno svojho nastávajúceho – ako potvrdenie toho, že mu patrí, ako symbol odovzdania sa, ako tradíciu, ktorej korene možno ani netušia a možno ani nemajú potrebu si odôvodňovať.

Aj v článku 10 dôvodov, prečo sme sa nevzali, píše Petra, aké to je, keď sa mama nevolá tak, ako zbytok rodiny – ako otec jej detí. 

Ani nevieš, koľkokrát sa ma kamošky opýtali, či mi to nevadí. Vadí! Aj malý sa začína pýtať, prečo sa nevolám ako on a ocko. Či nie sme ozajstná rodina ako bratranec Jurko s mamou a ocom?“

Moje meno je väčšia značka

Keď sa tak človek obzerá okolo seba, celkom samozrejmé zobrať si muža aj s jeho priezviskom, zase nie je.

Najmä, ak sa meno za slobodna vďaka pôsobeniu na verejne dôležitom poste alebo v mediálne známom priestore stane takou značkou, že ani „výmena“ za značku rovnako silného kalibru nepostačuje (napríklad Vášaryová – Lasica).

Napriek tomu, nájdu sa aj verejne známe ženy, ktoré to „riskli.“ Napríklad Adela Banášová je dnes Vinczeová, Sima Martausová je Magušinová.

Prečo si teda niektoré z nás priezvisko nemenia?

 • Profesionálne zázemie:  Toto je ten prvý prípad: žena je šikovná a má svoje renomé. A ak sa vydáva neskôr, príde jej zvláštne, že by svoju značku, pod ktorou ju klienti či verejnosť pozná a práve podľa toho priezviska vie zaradiť, by mala stratiť.
 • „Nepekné“ priezvisko: Neprijatie mena svojho manžela môže súvisieť i s tým, že je pre nastávajúcu nevhodné z akýchkoľvek asociácií. Tu už záleží na tom, či si svoje priezvisko nechá len novomanželka, alebo zmenu – napriek riziku nepochopenia pôvodnej rodiny – prijme aj jej manžel s tým, že sa budú podpisovať jej priezviskom.
 • Rodová línia: Pokiaľ je nevesta z rodiny, ktorá má svoj šmrnc či nebodaj šľachtický pôvod, a rodina je hrdá na svoje priezvisko, je tu ďalšia možnosť ostať pri svojom pôvodnom, aj keď by mal novomanžel rovnako „modré“ priezvisko.
 • Zvyk je železná košeľa: Niektoré z neviest svoje priezvisko nemenia, lebo je jednoducho ich a hotovo: na láske k nastávajúcemu to nič nemení, byrokraciu sú ochotné prežiť.

 

Ako sa dohodnú manželia

Pri uzatváraní manželstva robia snúbenci viaceré súhlasné vyhlásenia, jedno z nich sa týka aj priezviska. 

Do úvahy pripadajú tieto možnosti podľa zákona:

 • priezvisko jedného zo snúbencov sa stane ich spoločným priezviskom
 • každý si ponechá svoje doterajšie priezvisko
 • priezvisko jedného z nich bude ich spoločným priezviskom a jeden z nich si zároveň ako v poradí druhé priezvisko ponechá svoje doterajšie priezvisko

Rozhodnutie snúbencov, akú možnosť si zvolia, si vyžaduje vzájomnú dohodu oboch partnerov už pred sobášom.

Môže to byť v istom zmysle aj lakmusový papierik tolerancie ženícha: do akej miery je ochotný pripustiť, že jeho žena nebude podľa mena jeho, ak sa rozhodnú, že každý si ponechá svoje priezvisko.

Kompromis môže nastať, ak si manželka to svoje pôvodné ponechá – niektoré ženy hovoria, že dve priezviská si volia náročky, aby bolo jasné aj tým, ktorí si nevšímajú obrúčky na prste, že už sú zadané. 

Niekedy zase ženy stoja o mužove priezvisko, ale nestoja o slovenské prechyľovanie -ová. Všetko, čo k tejto téme potrebujete vedieť, nájdete v našom článku o Ženskom priezvisku.

Lebo, aby to nebolo až také jednoduché, v časoch, kedy posielame naše deti študovať do rôznych častí EÚ je možné, že sa do našich slovenských rodín prižení nejaký Juan, Charles, Yves alebo Giovanni. Čo s priezviskom v takomto prípade?

Štáty EU musia podľa juridikátu Európskeho súdneho dvora rešpektovať právo občanov EU používať priezviská vo forme tradičnej v ich domovskej krajine. Čiže napr. pri vydaji za Taliana by ani na našich úradoch nemal byť problém, že priezviská detí budú zapísané v tvare priezvisko otca plus priezvisko matky za slobodna.

Keď sa celá rodina volá inak

Aj taká bizarná situácia, akú opísali dievčatá v našom diskusnom fóre, môže nastať:

Mám jeden kuriózny prípad mojej bývalej kolegyne – tá mala priezvisko svoje, dcéru mala ako slobodná matka, ale priezvisko jej dala po jej otcovi, no a potom sa vydala, ale priezvisko si nezmenila – takže jej manžel, ona, i dcéra, mali každý iné priezvisko. Ale keď sa jej hodilo manželovo priezvisko /Američan/ tak ho použila, ak potrebovala trošku lepšie služby ako štandardné.

V každom prípade: dobre si to premyslite, lebo priezvisko sa síce dá zmeniť, aj keď vám to môže potom jednak poštekliť peňaženku, ale aj tak je to naše priezvisko určitou reklamnou tabuľou na celý život.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Toto je moja oblubena tema. Ja proste uz meno mam, nepotrebujem nove! Ale to sa vacsine chlapov pravda nepaci. „Ides sa vidat, zmen si meno“. A ja len, a preco si nezmenis ty? “ No urcite!! To sa mam volat nejak inak, ako cely zivot?“ A presne toto myslim. Ved nie je otazkou, ci chcem s Tebou zit, alebo ci sa ti odovzdam, to ti odsuhlasim a podpisem kedy chces. Ale to Vam nestaci ze? Treba sa vzdat mena, dostojnosi na uradoch vybavovanim a prepisovanim, prve roky trapasov pri nesediacich podpisovych vzoroch, zmetenych kolegov a zakaznikov…. No nie. Toto nie.

 2. Ja sa pre zmenu postavím na stranu rovnakého priezviska. Po sobáši a narodení detí vzniká nová rodina. Keď v nej majú všetci rovnaké priezvisko, tak je hneď jasné, že patria k sebe, napriek tomu, že nepoznáme všetkých jej členov osobne. Pracujem v škole a mám veru problém zaradiť dieťa alebo jeho rodiča, keď majú iné priezviská. Mám problém rýchlo zistiť, kto ku komu patrí. Confused Myslí, že by bolo dobré brať ohľad aj na deti. Keď je žena slobodná matka a dieťaťu dá priezvisko otca, tak to ešte chápem, ale keď sú rodičia manželia, je naozaj také ťažké vzdať sa svojho priezviska???

 3. S tými priezviskami je aj u nás veselo.. Syna som mala ako slobodná matka s priezviskom M-ová, syn dostal priezvisko otca, K. Po 12ichrokoch som sa vydala (nie za otca svojho syna), ale nechala som si aj rodné priezvisko a stala sa zo mňa B-ová M-ová. Naša dcérka má priezvisko po otcovi, B-ová.

  Keď sa môj (vtedy len nastávajúci) svokor spýtal, prečo som sa tak rozhodla , povedala som, že rodné priezvisko si nechávam, lebo vyše 30 rokov mi dobre slúžilo a manželovo si zoberiem preto, lebo ho milujem a som šťastná, že k nemu patrím. Mne sa nové priezviská (takto spoločne) veľmi páčia a už tretí rok si ich užívam.. 🙂

 4. ja som v tomto konzerva, vsak ta svadba je na to, aby sme boli rodina a rodina ma mat len jedno meno smile tak to beriem ja, aj tie deticky su potom iba pomylene, ked sa kazdy rodic inak vola, ale tak uz je to bezne…

 5. ja som v tomto konzervy, vsak ta svadba je na to, aby sme boli rodina a rodina ma mat len jedno meno smile tak to beriem ja, aj tie deticky su potom iba pomylene, ked sa kazdy rodic inak vola, ale tak uz je to bezne…

 6. ja som v tomto konzervy, vsak ta svadba je na to, aby sme boli rodina a rodina ma mat len jedno meno smile tak to beriem ja, aj tie deticky su potom iba pomylene, ked sa kazdy rodic inak vola, ale tak uz je to bezne…

 7. zena sa za muta VYDAVA, muz sa s nou OZENI. Je to aj v tych dvoch slovach… Vydat sa za niekoho je aj prijat jeho priezvisko.

 8. Vždy ma pobaví argument, že deti budú z toho pomýlené a rodina by mala mať jedno meno. My sme rodina, aj keď nie sme manželia, kde ja mám svoje meno a muž so synom sa volajú inak. Syn s tým nikdy nemal najmenší problém, proste je to tak a často nás volá po priezvisku: mamička K…á, tatko P…s. Ľudia veľmi trvajú na forme, ale ja už dávno viem, že najdôležitejší je obsah: ak dieťa vyrastá v harmonickej rodine, takéto veci nerieši. Nedávno mi dokonca povedal, že je jedno, že sme nemali svadbu, hlavne, že sa všetci máme radi. Vidí teraz v priamom prenose tri rozvody u spolužiakov a to ho emocionálne veľmi zasiahlo.

Pridaj komentár