Ako vyhnať pavučiny zo vzťahu, aj z postele

Mirka Zimányiová 0

Tiež máte za sebou tie časy, kedy ste sa s partnerom nevedeli nasýtiť tela toho druhého a milovanie bolo niečo tak prirodzené a spontánne ako dýchanie?

A potom prišlo úžasné obdobie, kedy ste sa stali rodičmi? Kedy pribudli nové role, nové radosti i starosti?

Shutterstock

A každodenný rodinný manažment pomaly, ale iste toto prvotné, dych berúce vzrušenie nenápadne zatlačil niekde, kde sa len ťažko hľadá a oživuje?

Každodenná rutina?

Po únavnom dni sa posteľ stáva útočiskom, kde treba rýchlo načerpať energiu na ďalší deň, s partnerom si vymieňame čo najefektívnejšie prevádzkovo-organizačné informácie a do postele v noci prichádza nie túžba a vzrušenie, ale deti ktoré hľadajú útočisko pred kadejakými “bubákmi”…

V každom vzťahu prichádza čas, kedy sa objavuje potreba niečoho nového, čo by znovu prebudilo naše zmysly a spôsobilo, že sa znovu budeme cítiť viac živí.

Ľúbime jeden druhého, ale sex sa stal rutinný…možno i nudný. Zrazu nie je jednoduché oživiť tú dávnu iskru, zažívať vzrušenie a elektrizujúce napätie s partnerom, ktorého už poznáme dlho, s kadečím u neho nesúhlasíme, obaja sa časom meníme.

Prečítajte si aj: Ako zrušiť manželskú posteľ

Z médií sme bombardovaní sexepílom v najrôznejších koncentráciách, občas poľutujeme tínedžerov, aké to majú ťažké v začiatkoch ľúbostného života pri toľkej presile sexuality, ideálov dokonalosti, výdrže a vzorov sexuálnych polôh a praktík, ktoré by aj Davidovi Copperfieldovi naháňali posvätnú hrôzu….

Priznajme si, ani my v dlhotrvajúcich vzťahoch to nemáme jednoduché.

Shutterstock

Kde začať s oživovaním?

Úloha oživiť a okoreniť posteľné chvíle sa nám môže zdať príliš náročná, možno až neriešiteľná… obávame sa komplikovaných opatrení, necítime sa byť dostatočne spontánni a netušíme, kde a ako začať.

Niekedy sú najúčinnejšími tie najjednoduchšie veci.

Niekoľko tipov ako opäť oživiť milostný život:

Udržujte sa v kondícii – pravidelná fyzická aktivita robí divy so sexuálnou túžbou oboch – ženy aj muža  – a hlavne vy sa budete cítiť viac sexi!

Smejte sa spolu – v posteli aj mimo nej. Páry ktoré sa spolu dokážu smiať hravejšie zvládnu oživovanie sexuality. Aj kadečo iné.

  Objavujte a načúvajte svojej túžbe – niekedy máme chuť na romantiku a zvádzanie, inokedy skôr divoký, rýchly sex bez romantických “kudrliniek”.

Čo tak to partnerovi jasne dať najavo? Ukázať mu svoju túžbu, svoje predstavy a fantázie? A dať priestor partnerovej túžbe, predstavám a fantázii?

 Občas niekam “vypadnite” – bez detí, bez povinností, len tak sami dvaja – netreba štyri krát v mesiaci – každý v tom svojom kúsku reality ktorú žije …. Aj ukradnuté chvíle v garáži alebo v tme parku spravia svoje.

Jednoducho sexujte – príliš veľa rečí okolo sexu spoľahlivo likviduje spontaneitu.

Buďte divokí – byť divoký je relatívny pojem – pre niekoho je to milovanie pri zapálenom svetle, pre iného sex s použitím sexi hračiek a pomôcok, pozeranie filmov pre dospelých (dávna hviezdička je dnes nahradená XXX) … možno si budete spočiatku pripadať viac nepatrične ako sexi. Je to však odvaha skúšať nové veci…super. Takto sa buduje intimita.

Shutterstock

Zatraste rutinou – 99% vášho sexu sa odohrá v čase 22.00 až 22.30? Skúste ranný sex alebo poobedný, pošlite deti k starým rodičom ale sa hrať k susedom, stiahnite žalúzie, alebo ich nechajte vytiahnuté,

Pozrite sa “inými očami” na vašu spálňu. Ak ju krášli 20-ročná dekorácia, v rohu sa vŕši stabilne vysoká hromada prádla na žehlenie, prípadne hromady papierov vášho „home office“ a staré motoristické časopisy, zmeňte to – netreba nákladnú prerábku – len sa pohrajte s materiálmi, odstráňte rušivé každodennosti, cez telku prehoďte šatku, použite intímne osvetlenie …. Chcete romantiku? Tak si ju vytvorte.


Nenechávajte milovanie na poslednú chvíľu – veľké riziko, že po dobrej večeri a dobrom filme bude váš glykemický index, plné brucho a príjemná únava z dvojhodinového filmu hlasovať skôr za výdatný spánok ako za sex.

Prestaňte predstierať orgazmus – by ste neverili, ako často sa to deje. Takto však nedostanete to, po čom túžite. Prestaňte predstierať a ukážte mu/jej, čo vám robí dobre.


Veľa spite – nedostatok spánku a chronická vyčerpanosť zabíja sexuálnu túžbu.  A my sme ju chceli naopak oživiť a roziskriť. Nezabudli ste?

Autorka je klinická psychologička a psychoterapeutka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...