O láske

MikSa, redakcia 0

Definícia lásky?

Čo v skutočnosti nami naozaj hýbe, čo nás zaujíma, živí a posúva, je láska.

Na jej definovanie však nestačí ani celý život a všetko čo o nej povieme sú len čiastkové odpovede.

Čo je láska?

Vzájomná náklonnosť a túžba po dobre spôsobuje, že dve osoby sa spájajú a prekonávajú vlastný egoizmus, pretože sme stvorení pre čosi väčšie, než sme my sami. A tí druhí nám to zjavujú.

Štyri ročné obdobia lásky

Všetci máme skúsenosť veľmi silných pocitov, ktoré sa v nás rodia, postupne dorastajú a po istom čase sa vytrácajú, až sa napokon zdá, že úplne zmizli. Obdobia ľudskej lásky môžeme rozlíšiť na okamihy nádeje – jar, čas krásy a rozkvetu – leto, okamihy zrelosti a plodov – jeseň, no aj chvíle mrazivej – zimy. Máme pokušenie povedať, že keď vidíme strom bez listov, zaberá iba miesto, a treba ho vyťať. No chápeme, že by to bola hlúposť zlikvidovať ho počas zimy len preto, že mu opadali listy. Aj láske by sme mali nechať čas aj vtedy, keď lístia niet. Láska  je povolaná k dozrievaniu prostredníctvom všetkých období. Ťažkosti nie sú prekážkou lásky, skôr podnetom na jej rast a dotváranie.

Láska nie je len pocit

Láska je úžasný pocit! Samozrejme, že veľa cítime. To, čo cítime, je však iba malá časť bohatstva lásky. A celý život máme na to, aby sme nachádzali krásu a dôstojnosť toho, čo nám bolo v láske darované. Pocit je akoby len vršok ľadovca lásky, ktorý trčí z vody. Pod hladinou sa skrýva ešte oveľa väčšia časť ľadovca lásky!

Tak čo je láska?

Láska je prítomnosť milovaného v osobe, ktorá miluje. Naplní srdce človeka tak, že už nie je viac sám. Je to prítomnosť, ktorá človeka identifikuje ako jedinečnú osobnosť. Ak je táto prítomnosť rozpoznaná vzájomne — ja v tebe a ty vo mne – vzniká priateľstvo, ktoré umožní spoločný život. Láska je v konečnom dôsledku prítomnosť druhého vo mne, čo pociťujem ako radosť. No fakt, že v niektorom období tú radosť z prítomnosti necítim, neznamená, že tá druhá osoba už vo mne nie je.

Materská láska

Prvá láska v našom živote je láska synovská, zážitok toho, ako nás rodičia milujú. Vďaka nej chápeme život ako hodný milovania. Na základe nej vzniká láska súrodenecká.

S dozrievaním ľudskej osoby prichádza čas na snúbeneckú lásku, ktorá predpokladá oveľa silnejšiu intimitu. Z nej sa rodí možnosť lásky rodičovskej a schopnosť odovzdať plnosť tohto vzťahu deťom.

Prežívaš krízu lásky?

Pamätaj, že kde nie je láska, tam dávaj lásku a zozbieraš lásku.Treba si postaviť otázku, kto viac miluje? Práve v čase, keď ma ten druhý najviac potrebuje, cítim sa urazený a nechám ho tak? Iba láska prekoná urazenosť a hľadá dobro pre druhú osobu.

Hľadajte zmysel svojej búrky pre ďalší život vašej lásky.

Kto chce dávať lásku, sám ju musí prijať ako dar.

Želám Vám krásneho Valentína plného pravej lásky!

Podľa myšlienok José Noriega Bastosa spracovala MikSa

Ilustračné foto: Libertas, www.flickr.com/zuzananz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár