Párová terapia? Má to zmysel?

V. Hambálek 0

V tomto krátkom článočku by som vám chcel priblížiť svoj postoj k téme, aký má zmysel párové (manželské) poradenstvo alebo terapia. Zároveň stručne predstavím svoje východiská, ktorými sa pri práci s pármi a rodinami riadim, a ktoré mi v mojej praxi pomáhajú.

Krátka ukážka z praxe:

Žena: „Môj muž, keď si pozerá časopisy a vidí v nich fotky krásnych žien, vždy má blbé reči o prednostiach tých iných. Potom som neistá. Nemôžem mu dôverovať a dokonca nechcem… ani aby sa ma dotýkal!“

Manžel: „Je príliš podozrievavá. Ja nechcem byť uviazaný na reťazi! Nikam ma nepúšťa.“

Terapeut: „Čo by sa muselo stať, aby ste mu dôverovali?“

Žena: „Bude venovať čas mne a nie iba sedieť na internete.“

Terapeut: „Čo vo vás sa zmení, ak sa tak stane?“

Žena: „Budem odvážnejšia, pôjdem medzi ľudí, možno sa vrátim do školy a budem sa realizovať… možno v práci…“

Terapeut: „Dokážete to urobiť aj bez toho, aby sa váš muž menil?“

Toto je jeden z možných dialógov medzi partnermi, ktorí prichádzajú s ťažkosťami za manželským poradcom. Ľudia sa chcú cítiť lepšie, no niečo, čo nazývajú problém im stojí v ceste.

Proces párového poradenstva, tak ako ho chápem, nie je to tom ako sa vŕtať v probléme, nie je o tom ako pátrať, kto je vinný a prečo. Poradenský proces je o pochopení a porozumení sa navzájom a o hľadaní riešení. Pre jednotlivcov, ale aj pre páry.

Vo vzťahoch nemôžeme mať pod kontrolou to, aký je ten druhý. Môžeme však zmeniť seba. Ak dokážeme uskutočniť zmeny, ktoré si sami želáme, vedie nás to k novým pozitívnym skúsenostiam a cítime sa sami so sebou lepšie. Naše úspechy, dobré skúsenosti, ale aj úspechy a zážitky nás ako páru, alebo rodiny vedú k tomu, že veríme, že my sami, alebo naše vzťahy majú zmysel a môžu nás obohatiť.

Zmena je dôležitá

Ak vo vzťahu niečo nefunguje, je fajn vyskúšať niečo nové. Pokúsiť sa reagovať, hovoriť, prosto správať sa inak. Opäť ukážka z konzultácie.

Žena: „Chcela by som, aby bol viac v pohode, keď sme spolu večer sami. Vždy je nervózny, a tak som nervózna aj ja. “

Terapeut: „Čo by mohlo byť inak, ak by bol viac v pohode?“

Žena: „Dokázala by som robiť veci, ktoré sú pre mňa dôležité. Necítila by som sa previnilo, keby som mala svoj názor, alebo keby som išla von.“

Terapeut: „A čo ešte?“

Žena: „Proste by sme nesúperili, nezápasili vždy keď máme rozdielny názor. Sadli by sme si spolu a pozreli sa na to spoločne. Možno by sme sa vedeli dohodnúť.“

Terapeut: „Čo by mohlo byť iné vo vašom vzťahu, ak by ste sa vedeli o veciach spoločne rozprávať, ak by ste sa vedeli dohodnúť?“

Žena: „Bola by som menej sama, cítila by som sa viac pokojná. Oveľa viac by som rešpektovala seba aj manžela.“

Párová terapia

alebo párové poradenstvo sa dá robiť s pármi, alebo jednotlivcami. Aj malý záväzok jednotlivcov, ktorí sa rozhodli skúsiť žiť život inak môže viesť k pozitívnej zmene vo vzťahu. Malé kroky tak dokážu uskutočniť veľké zmeny. Dôležité je však nabrať odvahu a skúsiť práve tieto malé kroky.

Verím v to, že ľudia, ak im vytvoríme dobré podmienky rastu, dokážu rásť. Podobne ako semienka stromov, pretože každý z nás má potenciál žiť svoj život a svoje vzťahy lepšie. Pri práci sa snažím ľudí netlačiť príliš dopredu, semienka príliš nepolievam, aby som neprelial. Pokúšam sa ponúkať pocit tepla, toho, čo je vo mne ľudské a možno malé svetielko nádeje. Ich duch si nájde vlastnú cestu.

Napokon vám ponúkam niekoľko presvedčení, ktorými sa pri práci riadim.

Prvý krok: Aké sú vaše túžby? Vaše ciele? Čo chcete mať vo vzťahu inak? Nie to, čo by malo byť, čo by sa patrilo, alebo čo chce iný človek. Zaujíma ma čo chcete vy?

Druhý krok: Budujme na úspechu, na individualite, na tom čo je v každom z nás ocenenia hodné. Skúste si uvedomiť vaše malé, drobné, jedinečné úspechy. Oceňte ich a seba navzájom. Povzbuďte sa k tomu, aby si navzájom dopriali to, čo je pre vás dôležité.

Tretí krok: Ak niečo nefunguje, skúste niečo iné. Zmena neznamená robiť veci rovnako.

Vlado Hambálek je psychoterapeut (Slovenská psychoterapeutická spoločnosť, Slovenská spoločnosť pre KPT), kouč (Slovenská asociácia koučov), supervízor (Asociácia supervízorov a sociálnych poradcov, Asociácia manželských a rodinných poradcov), tréner manažérskych zručností.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár