V čase, keď si chystáme predsavzatia

MikSa 2
The Simpsons

Mnohé „okrídlené“ výroky, nielen slávnych ľudí, vychádzajú predovšetkým zo životných skúseností, z každodenných situácií, z talentu dobrého pozorovania. Vedia nám povedať s humorom pravdu, upozorniť na naše chyby, vyzdvihnúť naše úspechy.

Zamyslime sa nad niektorými z nich, ktoré sa nás týkajú, aby sme sa uvideli v pravom svetle. Naberiete odvahu aj vy a pozriete sa do zrkadla múdrostí?

Výroky o deťoch

Každé dieťa je do istej miery génius a každý génius je do istej miery dieťaťom.

(Schopenhauer)

Dieťa má svoju individualitu, neopakovateľnosť, je jediné na svete také, aké je, nikde nenájdeme jeho úplného dvojníka (pozn. nedajte sa pomýliť klonovaním…). Deti nás často vedia príjemne prekvapiť svojimi nápadmi, nájdu mnohé riešenia, ktoré my nevidíme. V každom z nás, aj keď sme dospelí, spí jedno malé dieťa.

Ani jeden otec a matka nepovažuje svoje dieťa za škaredé.

(Cervantes)

Iné príslovie by mohlo byť aj „každý kohút svoje perie chváli“. Priznajme si, že sa v deťoch vidíme, že v nich vidíme to, čo do nich chceme vložiť. Nemôžu byť škaredé, veď ich predsa ľúbime. To „moje“, tie „naše“ deti sú pre nás najkrajšie na svete!

Múdry otec je ten, ktorý pozná svoje vlastné dieťa.

(Shakespeare)

Ono bude pokračovať v jeho šľapajach, ono bude ďalej šíriť otcovo „dedičstvo“. Takto, celkom jednoducho a prirodzene, prechádzajú skúsenosti otca na syna či dcéru a ostanú zachované pre ďalšie generácie.

Kto má veci, nemá dzeci, kto má dzeci, nemá veci.

(Slovenské príslovie)

Povedané „po lopate“, každému je to jasné. Ide nám o rebríček hodnôt a správnych „investícií“.

Aby mohla dávať nielen mlieko, ale aj med, musí byť nielen dobrou matkou, ale aj šťastným človekom a to veľa ľudí nedosiahne.

(Fromm)

Dva v jednom, matka aj šťastný človek. To nemá byť schizofrénia, ale celistvosť osoby. Ak budem ja mama, ja otec, šťastný a spokojný, také bude aj moje dieťa. O probléme tohto zjednotenia je popísaných veľa kníh, asi niekde bude háčik.

Výchova detí je činnosť, pri ktorej musíme obetovať čas, aby sme ho získali.

(Rousseau)

A je to veľa času a je to veľká obeta, ale ako nádherne sa to potom vracia, aj s úrokmi!

Len dotiaľ človek bez starostí žije, dokiaľ si gombík zapäť nevie.

(Slovenské príslovie)

Ozaj, nepamätám sa na to, že by mi mama spomínala, kedy som sa naučila zapínať si gombíky, s istotou však viem povedať, že si pamätám na udalosti z detstva až z obdobia, keď som si gombíky už zapínala sama.

Jeden otec je lepší než sto učiteľov.

(Nórske príslovie)

Až po smrti svojho otca som si začala uvedomovať, čo všetko ma naučil: od zaviazania šnúrky na topánke, pitia z hrnčeka, cez zákony skautingu, plávania a volejbalu, milý humor, zásobu vtipov, aranžovanie kvetov sme postupne prešli až k odvahe dôverovať si a vedieť druhému povedať „mám ťa rád“; veď tak často mi to opakoval…

Kým som sa neoženil, mal som 6 teórií o výchove detí. Teraz mám šesť detí a nijakú teóriu.

(Wilmont)

Teória sa dá celkom ľahko nabifľovať, ale ako ju dostanem do praxe? Vyberám z mojich teórií: ako dať dieťa na nočník (teoreticky zvládnuté), ako vysvetliť dieťaťu, že sporák páli (teoreticky zvládnuté), ako odmerať dobre a rýchlo teplotu (teoreticky zvládnuté), ako naučiť dieťa slušnému správaniu (teoreticky zvládnuté)…

Najlepšia výchovná metóda je obstarať dieťaťu matku.

(Morgenstern)

Čo by som bola bez mojej mamy (pridávam aj otca)? Pevne verím, že raz si túto otázku položia aj moje deti. Ostáva aspoň poďakovať.

Mnoho cukru dieťaťu, skazí zuby muža.

(Nemecké príslovie)

Zladiť prísnosť a rozmaznávanie, to chce naozaj dobrý a preventívny výchovný systém. Čo raz z neho/z nej bude? A propos, soľ, je korením života.

Keď deti nič nerobia, robia nezbedu.

(Fielding)

Ak je v byte ticho, je to nanajvýš podozrivé! Z nudy nevzídu dobré veci.

Pre deti robíme často hlúposti.

(Jégé)

A koľko! Rada si spomínam na hlúposti, ktoré pre mňa rodičia občas urobili. Aspoň sa v starobe je na čom smiať.

Nad vybranými výrokmi z knihy B. Hartla „Kameň múdrosti alebo Večné hľadanie“ (ML) si na prelome rokov 2009/2010 hlavu lámala MikSa

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár