Sme z manželstva nadšení

Dagmar Mozolová 1

Rozhovor s manželmi Vladom a Renatou Sochorovcami, vďaka ktorým sa myšlienka Národného týždňa manželstva dostala aj na Slovensko.

Kde ste sa s Národným týždňom manželstva prvýkrát stretli?

Vlado: Prvýkrát to bolo pred tromi rokmi na jednom európskom stretnutí vedúcich služby rodinám v rámci Mládeže s misiou, kde bol osobne prítomný Richard Kane, zakladateľ tejto iniciatívy. Mal referát o tom, čo sa cez túto iniciatívu už udialo. Veľmi nás to oslovilo a boli sme povzbudení, nadšení a nejaký čas to trvalo, kým tá myšlienka v nás dozrela do takéhoto štádia, že sme sa odhodlali pustiť sa do prípravy Národného týždňa manželstva na Slovensku.

Teba, Renátka, čo zaujalo pred tými viac ako troma rokmi?

Renáta: Možno práve to, že je to niečo, čo sa dá urobiť pre manželstvá v celom národe, čím povzbudíme tých, ktorí žijú v manželstve, že je to priestor pre rôzne iniciatívy, združenia, cirkvi i spoločenstvá urobiť nejaké aktivity.

Ako dlho beží Národný týždeň manželstva v Anglicku?

Vlado: Je to od roku 1997, takže ak dobre počítam, tento rok bude štrnásty rok. Pokiaľ viem, už teraz beží tento projekt v deviatich krajinách, aj mimo hraníc Európy v USA a Austrálii. Vzhľadom na to, že táto kampaň je pozitívne ladená, výsledky sú pozitívne; napríklad v Anglicku sa do kampane zapojili organizácie, ktoré sú dôveryhodné a každoročne pozdravil NTM v Anglicku napríklad Tony Blair.

Renáta: Zakladateľ Richard Kane bol prekvapený, s akým pozitívnym ohlasom sa táto iniciatíva stretla aj u tých, ktorí kampaň pripravovali, organizovali a mohli sa nejakým spôsobom zapojiť, ale tiež u manželstiev, ktoré mali z kampane benefit.

A čo čaká Slovensko tohto roku?

Vlado:  No toto je dobrá otázka. Očakávame, že sa NTM minimálne dostane do povedomia, bude sa o manželstve hovoriť viac najmä počas týždňa manželstva, ale veríme, že to neskončí 14. februára, očakávame, že sa Boh dotkne sŕdc mnohých manželov a povzbudí ich v tom, že ich manželstvo je dôležité a stojí za zápas o to, aby bolo ešte lepšie. Verím, že to bude mať pozitívny dopad na mnohé manželstvá.

Renáta: Veríme, že týždeň manželstva bude povzbudením pre manželov, ktorí žijú v manželstve možno krátko, možno niekoľko rokov, že to bude také príjemné vybočenie zo stereotypu, budú môcť robiť veci, na ktoré budú spomínať a ktoré nejakým spôsobom utužia ich manželstvo.

Čo konkrétne je pripravené pre manželov, čo budú môcť robiť, kam ísť?

Vlado: My sme pripravili pre nich podujatia, orientované predovšetkým na Bratislavu, Banskú Bystricu a Košice, ale ozývajú sa nám ľudia aj z iných regiónov a z iných miest, kde sa tiež chcú pripojiť nejakou akciou do tejto kampane, v Banskej Bystrici pripravujeme večery pre dvoch v reštaurácii, v príjemnom prostredí, manželské páry sa môžu zapojiť aj tak, že prídu na tanečný večer, chystajú sa také večery v Bratislave a Banskej Bystrici.

Renata: Budú aj rôzne semináre a prednášky na témy, ktoré sa týkajú manželstva, takisto chystáme zľavy… Napríklad lístky 1+1 zdarma ponúkne aj Slovenské národné divadlo v Bratislave. V Bratislave bude na záver Koncert manželov (nielen) pre manželov. Všetky informácie budú na www.ntm.sk.

Vy ste sa do tohto projektu zapojili ako manželia, čo je pre vás vo vašom manželstve dôležité?

Vlado:  Pre nás je významné možno to, že môžeme vidieť, ako sa náš vzájomná vzťah prehlbuje, ako sme si s pribúdajúcimi rokmi vzácnejší, ako sa lepšie poznáme, ako sa môžeme na seba viac spoľahnúť, ako sa môžeme podporovať.

Renáta: Tiež je pre nás dôležité a veľmi sa tešíme z toho, keď môžeme spolu niečo robiť ako manželia, ako pár, keď si môžeme vychutnávať ten vzájomný vzťah, možno aj preto nás tá myšlienka tak nadchla, že je to príležitosť, aby manželské páry niečo robili spolu, niekam spolu išli.

Manželia, tu sú tipy, ako sa môžete zapojiť ako pár. Ak túžite niečo počas NTM urobiť, seminár, večer pri sviečkach, stretnutie pre manželské páry, môžete tak urobiť napríklad v materských centrách a podobne. Vašu akciu spropagujeme na stránke, kam si ju môžete sami pridať! Tiež ak podnikáte, môžete manželom ponúknuť nejakú výhodu. Každopádne aj vy využite ponuky NTM 2011!

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Toto je fakt skvelá vec, do čoho sa pustila tato milá rodinka!

    Vďaka za tých, ktorí vďaka Vám pochopia dôležitosť rodiny! Ste vzorom našim politikom praktickým skutkom! Podporujeme vás !

Pridaj komentár