Ak vás už hladké steny nebavia

Aneta Kučavíková 1

Nie je to tak dávno čo mala väčšina z nás doma prevažne biele steny. Dnes už nie je ani farebný náter ničím výnimočným, no vsadíme sa, že drvivá väčšina ostala pri klasickom hladkom povrchu. Čo nové a netypické možno na naše steny ešte vymyslieť?

Tak ako sa v exteriéri narába s rôznou štruktúrou na omietke, to isté sa presúva aj do vnútra našich príbytkov. Steny môžu byť nenápadným sekundantom nábytku a celkového zriadenia miestnosti, no dokážu sa stať aj nositeľom originality a byť dominantou priestoru. Ak sa radi hráte a páčia sa vám neštandardné riešenia, dekoratívne steny by mohli byť to pravé orechové.  

Ich miesto si dobre premyslite

Štruktúrovaný povrch stien sa odporúča najmä k minimalistickému riešeniu interiéru, tam kde vládne jednoduchosť a striedmosť. Dekoratívny povrch stien môže takúto miestnosť posunúť na iný level a dodať mu punc originality. V členitom, plnšom priestore však treba dávať pozor, použitím viacerých výrazných prvkov by sa mohlo docieliť jeho zahltenie a miesto by sa mohlo stať až ťaživé.

Z exteriéru sa do vnútorných priestorov dostávajú materiály ako pohľadový betón, tehlový a kamenný reliéf. V dobách dávnych bola povrchová úprava stien celkom variabilná a obľúbená, dodnes sa podľa toho jednotlivé techniky aj nazývajú – benátska či marocká štuka.

Stačí byť trošku kreatívny typ a mať chuť vytvárať originálny priestor. Niekedy je možno dobré neplánovať všetko do úplného detailu, ale nechať aj niečo na náhodu, pretože pri tvorbe dekoratívneho náteru na stenu ide do určitej miery práve o ňu.

Poznáme niekoľko základných techník,

vďaka ktorým vieme dosiahnuť zaujímavé výsledky.

  • Stieracia technika – použijeme dizajnovú rukavicu, pričom rôznymi pohybmi ruky dosiahneme vždy iný efekt a inú štruktúru. Výsledok je v podobe akýchsi „šmúh“.
  • Zvitková technika – ide o jednoduchý postup, keď ovinieme valček textíliou, ktorú môžeme samozrejme ľubovoľne meniť. Iná látka = iný povrch.
  • Technika drážkovania – použitím špeciálneho hrebeňa dosiahneme dvojfarebný efekt ako kombinácia základnej (podkladovej) a novej farby. Výsledný efekt určuje napríklad aj tvar použitého hrebeňa.
  • Morská huba – technika, keď pomocou morskej huby (nahradiť ju možno handričkou) vieme vytvoriť originálne efekty, no kreativite sa medze nekladú a skúsiť to môžete napríklad so sieťovinou či vrecom.

Kde vytvoríme niektorú z týchto originálnych techník samozrejme záleží na konkrétnom priestore, no nemusí ísť nutne o celú plochu steny. Skúste ju aplikovať iba na určitú časť, prípadne skombinovať s prvkom iným. Každý takýto povrch je potrebné dopredu dobre premyslieť, prípadne si to na malom kúsku steny vyskúšať. Výsledok záleží nie len na type farby, ale takisto na spôsobe nanášania. Štetec, štrukturálny valček alebo špeciálna plastová stierka dodá stene vždy iný charakter.

Netrúfate si?

Ak náhodou nepatríte medzi takýchto experimentátorov, no myšlienka originálnej steny vám je blízka, výrobcovia farieb na vás mysleli a ponúkajú celkom jednoduché a šikovné riešenia.

Firmy ponúkajú ready-mixy, teda hotové namiešané nátery, s ktorými zaobchádzate takmer ako s klasickými obyčajnými farbami, no výsledok vás prekvapí. Príkladom je špeciálna farba HET Brillant Effect, ktorá má v sebe malé čiastočky – tzv. flokulanty a tie majú za následok štruktúrovaný efekt, pretože sa s farbou zámerne nespoja. Vám stačí si vybrať povrch aký sa vám páči – napríklad pieskový alebo s efektom pomarančovej kôry.

Dekoračné nátery obľubujeme najmä pre originalitu, ktorú prinášajú. Výsledok je do určitej miery vždy ovplyvnený náhodou a to je na tomto procese to najúžasnejšie. Zaujímavé je použiť ich nielen vo vlastných bytoch, ale čoraz častejšie sa s nimi stretávame v reštauráciách či baroch. Vedia vytvoriť naozaj luxusný a exkluzívny vzhľad interiéru a pracovať s nimi môže byť celkom veľká zábava.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár