Desperátna gazdinka?

Katarína Pružinová 0

Ak si myslíte, že najviac z nich sa vyskytuje v kúpeľni a na toalete, ste na omyle. Rajom baktérií je kuchyňa.

Foto: Ingimage.com

Baktérie tvoria neoddeliteľnú súčasť našich životov. Väčšina z nich je neškodných, ale nájdu sa aj výnimky. Patrí k nim napríklad E. coli, Streptococcus a iné.

Baktériový raj – kuchyňa

Odpadkový kôš, chladnička, ale predovšetkým hubka na umývanie riadu patria k najohrozenejším miestam výskytu nepozvaných mikrohostí.

Tento jav je spôsobený skutočnosťou, že do kuchyne prinášame potraviny rovno z obchodu. Tam prešli cez ruky niekoľkých ľudí a dotýkali sa povrchu nákupného košíka či pásu pri pokladni, kde sa ešte viac kontaminovali.

Keď takto zamorené potraviny uložíme do políc a chladničky, baktérie sa v nich ďalej množia.

Foto: Ingimage.com

Aby ste tomuto procesu aspoň čiastočne zabránili, nezanedbávajte pravidelnú dezinfekciu. Chladničku je vhodné upratať a umyť aspoň raz do týždňa.

Zvýšenú pozornosť tiež venujte už spomínanej hubke na umývanie riadu.

Vlhko, teplo a čiastočky jedla z nej robia hviezdu na šírenie baktérií. Asi vám prejde mráz po chrbte, keď sa dozviete, že v nej žije asi milión mikroskopických parazitov, čo je dokonca viac ako v odpadkovom koši.

Ešte viac by ste mali zvýšiť pozornosť, ak rovnakú hubku používate na umývanie riadu a utieranie povrchov kuchyne. Týmto spôsobom totiž prenášate baktérie z hubky aj na tieto miesta, kde majú priestor na ďalšie množenie.

Nečakajte preto s výmenou hubky do momentu, keď sa začne rozpadať a zapáchať, ale dbajte na jej častú a pravidelnú výmenu. 

Z hygienického hľadiska je vhodné, aby ste v kuchyni tiež oddeľovali podložky určené na mäso a zeleninu.

Aj v nich sa totiž môžu usadzovať baktérie, čo je nebezpečné najmä v letných mesiacoch. Teplo prispieva k ich nadmernému množeniu a rýchlejšiemu vzniku nepríjemných ochorení.

Foto: Ingimage.com

Kúpeľňa a toaleta – ďalšie rizikové miesta

K ďalším rizikovým miestam výskytu baktérií patrí kúpeľňa a toaleta. Výskumy uvádzajú, že na 1 cm2 sa nachádza až 50 000 našich neviditeľných spolubývajúcich. Zvýšenú pozornosť by ste vani a sprchovému kútu mali venovať najmä vtedy, ak na nich spozorujete začervenané miesta.

Tento povlak totiž spôsobuje Sarratia marcescens, ktorá môže vyvolať infekciu močových ciest.

Možno to znie neuveriteľne, ale najmenej baktérií sa nachádza na poklope záchodovej misy.

Spôsobuje to skutočnosť, že túto časť kúpeľne dezinfikujeme viac menej pravidelne, čiže baktériám nedávame veľký priestor na rozmach. 

Klávesnice, mobilné telefóny, posteľná bielizeň

Na klávesnici, mobilnom telefóne a nabíjačke sa nachádza viac baktérií ako na toalete. Mobil si napríklad denne prikladáme k ústam, čím ľahšie prenášame infekcie.

Na ľahkú váhu netreba brať ani posteľnú bielizeň. Vlhko a teplo zapríčiňuje, že neželaným mikroskopickým hosťom sa v nich veľmi darí.

Možno by ste mali pouvažovať nad výmenou bielizne aspoň raz do týždňa.

Šikovní pomocníci

Aj napriek tomu, že sa nežiaducich baktérií nikdy celkom nezbavíme, môžeme ich nadvládu nad domácnosťou vo veľkej miere eliminovať.

Pomôcť pri tom vedia aj títo šikovní pomocníci, ktorých si dokážete vytvoriť i samy za pomoci produktov vo vašej komore:

1. Domáci univerzálny rozprašovač

Zmiešajte dve polievkové lyžice citrónovej šťavy s lyžicou bóraxu a polovičkou polievkovej lyžice sódy.

Zmes rozmiešajte v šálke teplej vody, kým sa nerozpustí. Následne roztok vlejte do rozprašovača a postriekajte mastné miesta. Na väčšie nečistoty použite kefu.

Rozprašovač môžete vďaka bieliacim účinkom bóraxu využiť aj na čistenie obkladačiek, toalety a vane. Taktiež sa vám zíde i pri čistení odtokov.

2. Zemiakom na zrkadlá

Zrkadlá sú večným problémom v nejednej domácnosti. Vyčistiť ich ľahko môžete aj zemiakom.

Ten rozrežte na polovicu a potrite ním zrkadlo, následne ho opláchnite teplou vodou a vyleštite novinovým papierom.    

3. Aviváž nielen do prania 

Aviváž môžete okrem prania zužitkovať aj pri umývaní vane. Voda po jej stenách bude potom lepšie stekať a nebude zanechávať šmuhy.

4. Vatová tyčinka na špáry

Špáry medzi obkladačkami patria dlhodobo k najťažšie čistiteľným miestam. Obťažne dosiahnuteľné miesta vyčistíte napríklad vatovou tyčinkou.

Stačí ak ju namočíte do rozprašovača alebo vody. Nečistoty sa na vatu lepšie chytajú a okrem toho je šetrná k materiálu obkladačiek, takže sa vyhnete jeho poškodeniu.

5. Autokozmetika

Aby boli obkladačky v kúpeľni lesklé, vyskúšajte na ne použiť autokozmetiku. Sklamať by vás nemal šampón zriedený s vodou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár