Je vaša domácnosť pre dieťa bezpečná?

pr 0

Vedeli ste, že najviac detských úrazov sa nestáva deťom vonku, ale v ich domácom prostredí? S malým úsilím sa dá mnohým úrazom a nehodám predísť a my vám poradíme, ako vytvoriť z vašej obývacej izby bezpečný priestor pre deti v každom veku.

Čo hovoria o detských úrazoch štatistiky

Práve nedeľa poobede je doba, ktorú štatistiky uvádzajú ako čas s najväčším množstvom evidovaných úrazov. Medzi detskými úrazmi vedú najmä pády, ktoré zo všetkých úrazov tvoria až polovicu. Následkom pádu môžu malé deti utrpieť vnútrolebečné poranenia aj zlomeniny, ktoré sa môžu prejaviť až s odstupom času. V domácom prostredí dieťa trávi najviac času, preto sa aj najviac úrazov stáva práve doma.

Ako teda zabezpečiť domácnosť, aby sme nehodám predchádzali?

shutterstock

 

Základné bezpečnostné prvky v domácnosti

Našťastie, výrobcovia detských potrieb myslia aj na bezpečnosť, preto sú dostupné rôzne pomôcky a zariadenia, ktoré deti od úrazu ochránia.

Zábrany a detské ohrádky

Tieto šikovné pomôcky deti uchránia pred pádom a vstupom do častí izby, ktoré sú pre ne nebezpečné. Ak potrebujete napríklad v pokoji variť alebo si odbehnúť na toaletu, dajte dieťa do ohrádky, v ktorej sa bude môcť v bezpečí hrať, mimo dosahu ostrých hrán a nábytku, na ktorý by mohlo skúšať vyliezť (napr. pohovka, konferenčný stolík, obývacia stena a iné). Zábrany môžete zase umiestniť pred schodisko, aby k nemu nemalo dieťa prístup. Materiály týchto pomôcok sú rôzne. Na výber máte zvyčajne kovové, plastové a drevené.

Bezpečnostné poistky na skrinky

Obývacie steny so svojimi zásuvkami a dvierkami sú pre deti veľmi zaujímavé, ale zároveň aj nebezpečné. Nielen, že sa jednoducho môžu dostať k obsahu skriniek, ale môžu si do dvierok a zásuviek privrieť prsty. Práve poistky na skrinky patria k praktickým bezpečnostným prvkom, ktorý ľahko pripevníte na skrinku. Nemusíte sa obávať, že poškodíte povrch nábytku – uchytené sú zvyčajne za pomoci silnej lepiacej pásky. Rozhodnúť sa môžete pre univerzálne zámky s nastaviteľným popruhom alebo napríklad magnetické zámky.

Ochrana zásuviek

Akonáhle sa dieťa začne plaziť, zásuvka je zákonite prvá vec, ktorú chce v izbe objavovať. Tu pomôžu bezpečnostné záslepky, ktoré vložíte do zásuvky. Nevýhodou je, že musíte vždy pred použitím zásuvky vložiť do záslepky malý kľúč, ktorým ju vytiahnete.

Kryty na rohy

Ostré hrany stolov a skriniek sú dôvodom nejednej modriny či poškriabania, keď dieťa začína svoju bádateľskú éru. Vďaka gumovým chráničom na rohy si dieťa tak ľahko neublíži. Takto sa môžete rýchlo zbaviť každej ostrej hrany v domácnosti, pričom prichytenie tohto ochranného prvku na nábytok je skutočne jednoduché.

shutterstock

 

Pozor na spotrebiče

Hoci dvierka dnešných rúr sa už neprehrievajú, v kuchyni s dieťaťom treba byť ostražitý a predvídať. Moderné spotrebiče majú bezpečnostnú poistku proti zapnutiu a nájdete aj silikónové chrániče na gombíky, aby nimi dieťa nemohlo otáčať. Pri varení nenechávajte panvice ani hrnce na okraji sporáka, aby dieťa na seba ich obsah nemohlo vyliať.

Dôležité je možné riziká predvídať

Skúste sa niekedy poobzerať po obývacej izbe. Čo všetko môže byť potenciálnym nebezpečenstvom pre vaše dieťa? Predmety na stole v dosahu dieťaťa (napr. stolová lampa, vázy a iné dekorácie), ktoré môže dieťa rozbiť a poraniť sa na črepinách, ostré rohy obývacej steny, nechránené zásuvky, ale aj hračky, ktoré sa dajú rozložiť. Primerane k veku vysvetlite deťom, aké nebezpečenstvo im hrozí a neustále na ne dozerajte. Len tak môže byť vaša domácnosť pre dieťa bezpečná.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...