2x mamina, blogerka a podnikateľka s koláčikmi

Marcela Beňová 0

Materská dovolenka a podnikanie. Toto spojenie sa zdá takmer nezrealizovateľné. Veď dieťatko nás potrebuje celý deň a podnik tiež. Preto sa s uznaním dívame na všetky ženy, ktoré to dokážu. Zvládajú rodinu, biznis a nájdu si čas aj na to, aby nám prezradili, ako to všetko robia.

V dnešnom rozhovore vám jednu takú mamičku predstavíme. Lenka Hnidáková má dve deti a obchodík s cupcakeami v stovežatej Prahe. Popri tom píše príspevky na Máma na blogu.

Ako to všetko zvláda? 

O krásne zábery sa stará rodinný priateľ a fotograf Honza Martinec

Nedávno sa vám narodilo druhé dieťatko. Ako pracujúcu mamu takáto udalosť ovplyvní?

Veľmi. Našťastie som za sebou mala celkom drsnú skúsenosť s prvou dcérou. Vtedy som sa snažila naplno zvládať obe svoje úlohy a dostala som za to od svojho vlastného tela trochu po prstoch. Druhé tehotenstvo tak z mojej strany sprevádzalo oveľa viac rešpektu a zodpovedného správania.

Práce som sa na viac ako pol roka úplne vzdala. Aj teraz – keď má Kubko osem mesiacov, sa začleňujem veľmi pomaly. Inak povedané- kecám do všetkého a nerobím skoro nič.

Podarilo sa vám splniť si sen – máte vlastný cupcake obchodík v Prahe. Majú Česi radi cupcaky?

Určite, aj keď ich chute sa od tých amerických veľmi odlišujú. Myslím, že majú oveľa lepší vkus, najmä pokiaľ ide o vzhľad. Američania sú dosť gýčoví. Česi sú dosť na klasiku – čokoládu, vanilku, ovocie.

Putujú vaše cupcaky len do vášho obchodíka, na roku Karlovho námestia,  alebo pečiete aj pre iných?

S cupcakeami na objednávku sme začínali skôr, než sme mali samostatný obchod. Už vtedy si ich objednávali aj väčšie firmy na najrôznejšie akcie alebo ako darčeky. Musím povedať, že ich záujem a záujem napríklad mamičiek, ktoré si ich objednávajú na narodeniny alebo babyshower, stále rastie.

 

Podnikanie v gastronómii patrí k tým najťažším. Čo všetko máte na starosti?

Vidíte, to mi napríklad nikto nepovedal, že patrí k tým najťažším ale postupne to začíname zisťovať. U nás je super, že obchodík máme ako rodinný podnik. Takže ja osobne mám teraz na starosti iba správu sociálnych sietí a komunikáciu s PR agentúrou. Pôvodne som si aj to PR chcela robiť naďalej sama. Ale po narodení Kubka mi došlo, že to nepôjde.

Môžete byť super mama, ale s bábätkom proste nikdy nebudete časovo flexibilná. Veľmi pomáha manžel, ktorý ako ekonóm dohliada na to, aby som svojimi emocionálnymi a hormonálnymi vychýlkami nenarobila príliš veľkú škodu.

A potom je to samozrejme o ľuďoch, ktorých zamestnávame, a ktorým môžem veriť.  Občas sa ma niekto zo známych udivene spýta: „A ty už to teda nepečieš všetko sama?“

Podnikáte niekoľko rokov. Aké boli začiatky a kam ste sa za ten čas posunuli?

Na začiatku som všetko piekla sama, ale nebolo toho zďaleka toľko. A piekol aj manžel. Ja som si totiž naivne myslela, že keď chcem prvé dieťatko, mala by som mať na materskej dovolenke aj nejakú záľubu. Niečo, čo by som si postupne vybudovala, a mohla sa tomu naplno venovať. A nejako mi to začalo rásť pod rukami.

Najväčší posun vidím v tom, že sme po štyroch rokoch otvorili obchod, zamestnali množstvo pomocníkov, a k tomu zvládli dve deti. Na to som naozaj veľmi pyšná.

 

Je trh v  Českej republike naklonený podnikateľom?

Nerada by som nášmu štátu nejako krivdila, pretože to nedokážem porovnať s inými európskymi krajinami. Ale osobne si myslím, že veľmi nie. Obzvlášť sa to týka malých a stredných podnikateľov. Pre nás bola krízová doba, keď nám firma rástla tak, že sme prácu prestávali zvládať sami. Stáli sme pred rozhodnutím, či sa posunieme ďalej a zamestnáme cukrárku, alebo radšej prevádzkarku. 

Mať zamestnancov je ťažký luxus, keď si spočítate všetky náklady. Znamená to vlastne, že aj keď zvládnete vďaka zamestnancom viac práce, stojí vás to toľko peňazí, že sami veľmi pravdepodobne na nejaký čas prídete o výplatu. Je to škoda, pretože ak začínate od nuly, je tá cesta zbytočne dlhá a namáhavá. Mám pocit, že na každú zarobenú korunu sa strašne nadrieme, a to môže všelikoho odradiť. 

Nedávno sme slávili Vianoce. Týkajú sa vianočné trendy aj cupcakeov?

Veľmi sa snažíme byť sezónni a Vianoce sú krásna téma. Už vlani sme vyskúšali vanilkový cupcake s domácim vaječným likérom a perníkový cupcake. Novinky sme pripravili aj tento rok nechýbalo ani špeciálne vianočné zdobenie a možnosť objednať si na sviatky krabicu s mini cupcakeami.

Okrem práce sa staráte aj o rodinu. Ako zvládate zosúladiť všetky povinnosti?

Celý život som si myslela, že sa dokonale orientujem v chaose. Až s materstvom mi došlo, že potrebujem poriadok. Ten mi teraz veľmi pomáha. Mám na prácu alebo blog pevne stanovený čas, zvyšok patrí deťom. Samozrejme, nie vždy sa to darí dodržiavať, ale snažím sa.

Dve deti dokážu dať zabrať. Ako si na seba Kubko a Sára zvykli? Sú kamaráti?

Už teraz sú perfektná dvojka. Mám z toho veľkú radosť a dúfam, že to nezakríknem. Sára je hrdá na to, že má brata, a Kubko ju proste miluje. Pozerá na ňu ako na obrázok.

Venujete sa rodine, podnikaniu. A popri tom blogujete. Čo vás priviedlo k písaniu?

Moja predchádzajúca práca. Pracovala som v digitálnom marketingu oddelenia mediálnej agentúry a na starosti som mala sociálne siete, a práve spolupráce s blogermi. Pre nášho klienta sme hľadali vhodné blogerky na spoluprácu a väčšina mamablogov bola v plienkach. Zato ja som už bola tehotná, tak som šla s kožou na trh. Písanie ma vždy bavilo a je to môj veľký koníček.

 

Do akej miery sú pre vašu prácu dôležité sociálne siete?

Neviem si to bez nich predstaviť. Postavili sme na nich napríklad celú našu crowdfundingovú kampaň, keď sme bojovali za otvorenie obchodíku. Ukázalo sa to ako veľmi dobrý ťah. Rozhodne nepopieram, že v náš prospech hrajú moje skúsenosti z predchádzajúcej práce. Keď robíte sociálne siete pre korporátnych klientov na agentúrnej báze, veľa vás to naučí.

Ste pracovne veľmi vyťažená rodina. Máte čas na oddych a priestor venovať sa sama sebe?

Žiaľ, veľmi nie, ale to je hlavne tým, že Kubko je ešte veľmi malý. Keď ušetrím jeden poldeň za mesiac, považuje sa to za úspech. Viac mi ale chýba čas strávený len s manželom, to poznajú asi všetci rodičia. U nás je to naviac sťažené aj tým, že spoločne riešime aj podnikanie, takže keď už sme aj náhodou sami, je ťažké nebaviť sa o práci.

 

 

Máme pred sebou nový rok. Aké výzvy a ciele vás čakajú?

Máme za sebou prvý rok fungovania obchodíku, keď sme robili všetko veľmi intuitívne. Po roku máme konečne pevné čísla a môžeme vyhodnocovať, čo bol a čo nebol dobrý nápad. Výzvou pre nás je pokúsiť sa dostať ešte bližšie k zákazníkom a vedieť, čo chcú, ešte skôr, než to budú tušiť oni sami.

Prezraďte nám na záver: aký je váš najobľúbenejší cupcake?

Ja som v tomto taký neverník. Možno je to aj tým, že mám tie stálice v ponuke už dosť okukané, ale vždy sa teším na novinky. Na jeseň som si rada ujedala z nášho dyňového s domácu pomarančovo- škoricovou marmeládou a ľahkým krémom z Lučiny. A veľmi sa teším z vianočného perníčkového

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár