Byť matkou nie je cieľ, ale cesta

Rozhovor do seriálu Biznis po deťoch 0

Ešte pred 15 rokmi mala Zuzana Gránska víziu, že bude robiť investigatívnu žurnalistiku a bude odhaľovať témy, ktoré by ľuďom pomáhali riešiť problémy.

Život ju však zavial úplne inam a ako u väčšiny žien podnikateliek v našom seriáli Biznis po deťoch – aj v jej prípade malo na vznik podnikania veľký vplyv práve narodenie dieťaťa. „Byť matkou nie je cieľ, ale cesta objaviť v živote množstvo nových úžasných vecí, ktoré by nám inak neboli dopriate,“ myslí si Zuzana.

Je spoluzakladateľkou portálu www.eduworld.sk, založenom hlavne na odporúčaniach vzdelávacích inštitúcií od škôlok až po rôzne kurzy. Okrem toho denne prináša informácie týkajúce sa vzdelávania, rozvoja detí, ale i dospelých. 

Čo je tvojim „chlebíčkom“?

Dnes je to online portál o vzdelávaní www.eduworld.sk. Umožňuje ľuďom na jednom mieste nájsť databázu škôl – od materskej školy a jaslí až po vysoké školy a ich študijné programy, kurzy pre deti i dospelých, konferencie či ponuku priestorov na rôzne (hlavne vzdelávacie ) eventy.

Našou prioritou je zároveň umožniť tu ľuďom písať referencie na jednotlivé služby v oblasti vzdelávania a navzájom si tak pomáhať, aby výber  ďalších ľudí presnejšie spĺňal ich očakávania. Tieto referencie majú mnoho špecifických pravidiel a obmedzení. Snažíme sa o to, aby tieto referencie neboli len jedným veľkým lajkom alebo pár hviezdami od užívateľa, ale aby poskytli skutočnú  pridanú hodnotu ľuďom, ktorí sa na trhu snažia zorientovať a rozhodnúť.

Našou víziou je, aby si do 5 rokov ľudia stotožnili v online prostredí informácie o vzdelávaní so značkou Eduworld.sk. Bude to ťažký boj, ale som pripravená ho vyhrať.

Pamätáš si moment, kedy a kde vznikol nápad začať s podnikaním? S kým si svoje úvahy konzultovala (ak vôbec)? Radila si sa s niekým?

Presne si na to spomínam. Sedeli sme s rodinou v aute a cestovali na lyžovačku. Už zopár rokov som sa pohrávala s myšlienkou pustiť sa do vlastného projektu. Konečne som mala pocit, že toto je to správne, čo bude stáť za to, čo bude ľuďom prinášať hodnotu,  na ktorú budem patrične hrdá a vyplní dieru na trhu.

Asi sto krát som si v hlave premietala, ako túto tému pred manželom vôbec otvorím. Manžel je totiž strašne náročný človek na seba, ale dovolím si tvrdiť, že i na svoje okolie. Prirodzene som preto mala obavy, aby moje myšlienky a odhodlanie hneď v úvode nepochoval.  Mala som 4 hodiny cesty  na to presvedčiť o svojej zatiaľ dosť hmlistej myšlienke prvého človeka.  Jeho reakcia bola pozitívna a to ma nakoplo ešte viac.

Máš svoju podnikateľskú múzu, radcu,  sprievodcu, inšpirátora?

Mám skvelého človeka a spoločníka vo firme – Luciu Tinkovú. Spoločne sme vyformovali myšlienku projektu do podoby ako vyzerá dnes. Bez nej si to jednoznačne neviem predstaviť. Nielenže sme si oporou, ale za ten rok sme sa obe posunuli v mnohom vpred. Mentora ako takého nemám, no inšpiráciou vo vytrvalosti doťahovať veci dokonca mi je určite manžel. Ja som tak trošku umelec – mám milión nápadov, náčrtov, poznámok, no len málo z nich sa podarí uzrieť svetlo sveta. V tomto smere sa mám čo zlepšovať. 🙂

Ako ďaleko je tvoje súčasné živobytie od tvojej profesie „pred dieťaťom“? Čo  si vyštudovala?

Vyštudovala som masmediálnu komunikáciu na UCM v Trnave. Posledný ročník som končila, keď mal syn 1 rok. Bolo to vcelku náročné obdobie, nakoľko rodičia bývajú od Bratislavy ďaleko. Napriek tomu, že som sa cítila vyčerpaná z veľmi náročného dieťatka, rozhodla som sa na sebe pracovať aj počas materskej. Cítila som, že to, že sa stanem matkou, neznamená, že môj osobný život by mal skončiť. 

Druhú vysokú školu  a denné štúdium angličtiny som si urobila počas rodičovskej dovolenky. Často sa cítim ako večný študent, stále sa učím. Na pohľad sa zdá, že projekt, ktorý sme spustili, je na míle vzdialený od toho, v akej oblasti som pracovala pred materskou i po nej. Nie je tomu však celkom tak. 

Počas prvej vysokej školy som pracovala v štátnej firme, ktorá sa venovala poskytovaniu služieb diplomatom, neskôr vo venture kapitálovej firme, ktorá vyhľadávala na našom trhu rôzne investície. Posledná práca bola v hoteli, kde som pracovala na obchodnom oddelení a mala na starosti kontakt s klientmi a obchodné zmluvy. Takmer všade som však bola zodpovedná za online marketing , správu firemného webu, prácu s textami, článkami a prácu s portálmi a  médiami, ktoré poskytovali možnosti propagácie pre naše služby. Dnes všetky tieto informácie zo školy, ako aj skúsenosti z práce využívam.

Čo bolo pre teba najľahšie/najťažšie zrealizovať? Myšlienky sú fajn, ale ako sa prenášajú do praxe?

Najťažšie bolo asi presvedčiť poskytovateľov vzdelávacích služieb hneď po spustení, že naše služby budú mať pre nich do budúcnosti veľký zmysel, pretože všetky tieto informácie ľudia vyhľadávajú online. Myšlienka projektu ich nadchla, no požadovali od prvého dňa státisícovú návštevnosť. Ocitli sme sa tak na chvíľu v začarovanom kruhu. 

Zháňať klientov alebo návštevnosť? Museli sme preto zmeniť našu stratégiu. A teraz vidíme, že to malo veľký zmysel. Navyše si takmer všetko robíme samé, od grafiky, cez reklamu až po písanie článkov. Niekedy je to na úkor sladkého spánku.  Podnikanie je zo začiatku hlavne trvdý boj bez nároku na honorár. Ale keď veci začnú fungovať, je to neopísateľný pocit.

Kto ti pri realizácií tvojho sna najviac pomohol?

Moja priateľka Lucia (spoluzakladateľka ) a zároveň môj manžel, ktorý mal a stále má pre tento projekt pochopenie. 

Čo je najväčším benefitom tvojej práce?

Sloboda, blízkosť rodine a že si viem zariadiť nielen prácu, ale aj zmanažovať domácnosť bez akejkoľvek pomoci rodičov, upratovačiek či opatrovateliek . To, že môžem každý tréning syna pozorovať pri jeho napredovaní a pochváliť ho ako sa snažil. Je úžasné, keď mi povie, že je šťastný, že som tam. Mám pocit, že aj v jeho očiach, je to neoceniteľné, že som stále na blízku a podporujem ho ako môžem.  Verím, že sa nám tento spoločne strávený čas mnohonásobne vráti v podobe človeka s veľkým Č.

Čo považuješ za úspech, osobný aj pracovný?

Za osobný určite šťastnú  rodinu, o čo sa samozrejme človek musí snažiť každý deň. Vzťahy sú tak krehké a vstupuje do nich toľko turbulencií, že dnes je pomaly raritou stretnúť stabilne spokojnú dvojicu. Deti sú veľkou skúškou zrelosti vzťahu, no pokiaľ partnerov intenzívnejšie spoja a nie odcudzia, je to vždy tak trochu malý zázrak .

Pracovný úspech budem hodnotiť, keď bude mať naša firma 5 alebo 10 rokov a bude stále prinášať spoločnosti úžitok a dostatok financií, aby mohla bez problémov fungovať.

Čo robíte, keď sa nestaráte o dieťa, o rodinu, o manžela a o prácu 🙂

Idem cvičiť alebo do sauny a konečne si vezmem  so sebou do ruky ozajstnú knihu . Vtedy viem absolútne vypnúť.

Ak sa niekto spýta tvojho dieťaťa, čím je jeho mama, ako odpovedá?

Majiteľka portálu o vzdelávaní .-) Vždy mi to príde smiešne z  tých malých úst, pretože nikdy som to pred ním takto nepomenovala. V škôlke tomu asi pri rozoberaní profesií dali jasné kontúry.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár