Rozprávkové šitie

Mária Kohutiarová 1

Ak hľadáte darček pre novorodenca alebo menšie dieťatko, ktorý bude jemný, krásny, originálny, z prírodných materiálov a tajne ho budete chcieť aj vy, skúste poprosiť o čokoľvek z dielne pani Inny. Rozprávali sme sa s ňou nielen o šití a aj on-line nám bolo príjemne.

Máte inak píšuce sa meno, ako je u nás zvykom. Aj fotka z mimibazáru našepkáva, že domov chodíte ďaleko. Kam až?

Volám sa Inna Kovacsová, za slobodna Petrosyan. Narodila som sa v Tbilisi – hlavnom meste Gruzínska, v krajine  vysokých hôr, krásnej prírody , dobrosrdečných ľudí, lahodného vína a skvelej kuchyne.

Na našom fóre ponúkate recepty, ktoré chutia. Čo všetko ešte varíte podľa kuchyne vášho detstva?

Z našej kuchyne robím najradšej šaláty, pomazánky. Používam špeciálne korenie, a keďže ho tu nedostať, tak robievam tieto jedla len príležitostne pre návštevy. Častejšie však robievam vyprážané baklažány s čerstvým koriandrom, cesnakom a čiernym korením, baklažány zapečené v trúbe s cibuľkou, olejom a čiernym korením  – robievala ich moja babička na raňajky. Teraz je však ten recept vylepšený o sezamové semienka a iné dobroty. Robievam zemiaky na panvici. Surové nakrájam, posolím a upražím. A hneď sú hotové, nemusia sa variť pred tým, ako je u vás zvykom.

Ako sa vlastne pekné dievča spod Kaukazu dostane k slovenskému manželovi?

Po skončení školy prišlo obdobie, keď mnohé, na čo mladý človek vtedy spoliehal, začalo strácať na istote – zrútil sa socialistický systém  a nastal čas napätia a chaosu, z ktorého jediným východiskom pre mňa v mojich 18-tich rokoch sa zdal byť sobáš. Čo v mojom veku a v južanskom prostredí, v ktorom som vyrastala,  bolo celkom bežné aj za lepších čias…

Časy sa ale zhoršovali stále viac, až nakoniec prišla vojna a všetko, čo k  nej patrí – nedostatok jedla, vody, elektriny, všetkého, čo normálny človek považuje za samozrejmé. Ale najhorším bol pocit strachu, ktorého sa  nikto nemohol zbaviť – strachu o svojich blízkych, o práve narodené dieťa a za seba. A jedného dňa sa moje najhoršie obavy naplnili – stala som sa vdovou s miminom na rukách a posledné, čo by ma vtedy napadlo, že sa ešte niekedy budem smiať.

Po nejakom čase sa rodičia manžela rozhodli z krajiny odísť a navrhli, aby som sa i s dieťaťom pridala k ním. Z toho chaosu cesta viedla len na Západ a tak sme sa ocitli na Slovensku – v krajine, o ktorej som nevedela skoro nič a netušila, čo všetko ma v nej čaká. Začiatky neboli ľahké ani tu. Pre imigrantku, ktorá nepozná jazyk a ma pofidérny status, bolo ťažké nájsť inú prácu, než za minimálnu mzdu, ale človek bol rád, že žije v prostredí, kde jeho dieťa netrpí hladom a môže sa bezpečne hrať na ulici.

A čas priniesol ďalšie veci – nových priateľov, novú prácu, nového manžela a nový domov.

Chcela by som napísať knihu o svojom živote, ako vystrihnutom z amerického filmu s happy endom. Raz sa k tomu dostanem.

Bývate na Slovensku dlho. Čo sa Vám tu páči a čo je lepšie u vás doma?

Domovom je pre mňa Slovensko, skôr tam som na návšteve.

Ťažko sa porovnávajú dva úplne odlišné svety. Ľudia sú v oboch krajinách dobrosrdeční. Rozdiel je v mentalite, a európska mentalita mi vždy vyhovovala väčšmi, ako tá naša arménska, som totiž Arménka.

Šijete nádherné veci pre deti: vankúšiky, hracie deky či kapsáre sú každý jeden malým umeleckým dielom. Ako ste sa k tomu dostali?

 Narodil sa mi prvý syn a prišlo rozhodnutie nevrátiť sa do práce na miesto predavačky, ale zdvojnásobiť svoje šťastie a priviesť na svet ďalšie dieťa. A verte tomu, že táto investícia sa mi navrátila. Teraz okrem dospelej dcéry mám dvoch krásnych chlapcov a nebyť ich, nedostala by som inspiráciu k tomu, čo už niekoľko rokov robím. Všetko začalo tým, že som im chcela ušiť textilný poťah na domček a pretože nám zaviedli internet, bolo jednoduché vyhľadať k tomu informácie. Pri surfovaní som náhodou natrafila na vaše fórum o bábikách a vtedy mi napadlo urobiť deťom hračky, ktoré budú mäkké a z prírodnej látky. Ušila som ich z froté a mali taký úspech, že chlapci ich stále vláčili so sebou, spali s nimi a mojkali ich. Tak vznikol názov Mojkadlá.

Známi a priatelia sa zrazu začali pýtať, či by som neušila také bábiky aj ich deťom a deťom ich známych? Zistila som, že je o ne skutočne záujem a že na Slovensku a okolí nikto nič podobného nevyrába. A vtedy prišlo ďalšie rozhodnutie – začať podnikať v tejto sfére a skĺbiť to, čo ma baví s tým, čo prináša radosť iným. Objavila som v sebe tvorivosť a nadanie, o ktorom som netušila, že mám a začala som to vyvíjať.

Rozšírila som ponuku o ďalšie výrobky bytovej dekorácie – prehozy, vankúše, mantinely, girlandy do detských interiérov atd. Základom mojich dečiek sa stal patchwork, ale doplnila som ich o nové aplikácie  a motívy rozprávkových postavičiek, zvierat, motýľov, víl a kvetín.

Nápady vznikali s každým dňom a bolo ich stále viac. Zúčastnila som sa v Čechách súťaží bábik a vyhrala som medzi amatérmi druhé miesto.

Pozerať na látky, z ktorých sú Vaše zázraky ušité, je radosť: sú žiarivé, optimistické, krásne k sebe ladia. V našej sieti ich asi ťažko zoženieme a umelé nevyzerajú byť…

Zháňanie látok je zvlášť umením.  Strávite na internete kopu času, máte doma kopu vzoriek a zháňate ďalej a ďalej. Kupujem látky z Čiech, Nemecka, USA. Používam bavlnené látky a snažím sa používať iba  kvalitné látky.

Vaše výtvory bolo možné vidieť na fler.cz  aj na sashe.sk  Aké sú odozvy ľudí na úplne vlastný web www.innaatelier.sk a na krásne vecičky na ňom?

Keď som spustila vlastný web, písala som kamarátkam, aby sa k nemu vyjadrili. Väčšina ohlasov bola pozitívna. Padla aj kritika, čo ma potešilo. Web je ešte v plienkach a postupne ho s manželom vylepšujeme. Podnikám  výlučne cez internet a objednávky dostávam nielen zo Slovenska a Čiech, ale i z Nemecka, Nórska a Anglicka. Ale teší ma, že moje bábiky a dekorácie majú taký úspech a že dokážu vyčarovať úsmev nielen u detí, ale aj u dospelých.

Najväčšou satisfakciou pre mňa je, keď dostávam ďakovné listy od zákazníkov, ktorí píšu, že ich deti sa s tými hračkami nechcú lúčiť a nosia ich stále so sebou tak, ako to robili moji chlapci. Nie je nad to, keď môžete niekomu urobiť radosť a o to viac, keď ten niekto – je malé dieťa. Týmto sa mi splnil môj dávny sen.

Umenie sa vo vašej rodine nestratilo – dcéra je šikovnou vizážistkou. Prejavil sa cit pre farby aj u chlapcov inak, ako zelenými kolenami na modrých rifliach od futbalu?

Starší má cit pre farby, vidím to na jeho kresbách, malý zatiaľ má zelené kolená, ale rád mi pomáha pri mojej práci, robí menšiu manuálnu robotu, samozrejme, keď na to má náladu a to nebýva až tak často.

Čo by si želala jedna šikovná žienka, ak by chytila zlatú rybku? Veľa zákazníkov? Dobrú fantáziu na tvorenie?

Dlho som dumala nad touto otázkou. V súkromnom živote asi nič, som celkom šťastná. Chcela by som, aby  sa Innaatelier stal značkou kvality, aby túto značku poznali nielen na Slovensku, v Čechách, ale aj ďaleko za hranicami. Želala by som si mať vedľa seba tím ľudí, ktorí by vedeli, čo majú robiť a robili by to s nadšením.

Chcela by som časom rozšíriť podnikanie natoľko, aby si moje výrobky mohol dovoliť každý, kto o ne bude mať záujem…

Pri takejto kreatívnosti pri šití a tvorení nových očarujúcich vecičiek to nie je vzdialená budúcnosť. Ale nám by možno tiež bolo treba trošku pomôcť v kreatívnom varení: čo tak prezradiť tajomstvo toho baklažánu na cibuľke?

S radosťou. Vyberiem podlhovasté baklažány, skôr tenšie. Umyjem ich a dám ich celé do trúby na mriežku. Treba ich piecť pri  200°C a občas otočiť. Opečený baklažán má mäkkú šupku. Ponorím ho do studenej vody, ošúpem, vidličkou roztlačím v miske. Pridám cibuľku nakrájanú na polmesiačky (recept môžete spraviť aj bez cibuľky), olivový olej, morskú soľ, čierne korenie a sezamové semienka rozdrvené v mažiari. Výsledkom je veľmi chutná pomazánka. K tomu je dobré podávať čerstvé paradajky s rukolou alebo granátové jablko – dobrú chuť.

Farebné nápady plné detského sveta a mnoho skvelých zákazníkov želá a za rozhovor ďakuje Maria Kohutiarová.

foto: innaatelier.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. tieto vecicky su naozaj krasne! klobuk dole pred umenim pani Inny. ideme detom robit o chvilu detsku izbu, tak mozno o niecom porozmyslamsmile. zatial sme im nakupili pekne veci z dracika, slonca a z coho mam radost su aj nahrievatelni plysaci z http://www.paradnedarceky.sk. zariadovat detsku izbu je uzasna vec. mam z toho velku radost Big Grins

Pridaj komentár