Začať robiť niečo iné nie je nikdy neskoro

Daniela Balija 1

Často sa cesta za prácou stane cestou do veľkého mesta. Náš príbeh však nabral opačný smer.

Z niekoľkých veľkomiest a rôznych kútov sveta sme sa kvôli založeniu rodiny a výchove našich dcér presťahovali do malebného kúta tatranskej prírody menom Lopušná dolina. 

Foto: Pavla Kubinska pre Restarto, zľava Daniela a Slávka

Deti rýchlo odrástli do veku, kedy už mama nie je na prvom mieste a ja som sa začala zamýšľať nad tým, ako opäť naskočiť do pracovného života.

Zároveň som však chcela zostať doma a byť nablízku nielen pri príprave do školy našej staršej dcéry, ale najmä mať čo najviac času pre mladšiu dcéru, ktorá sa narodila s poruchou sluchu a potrebuje čas na špecifické hry pre správny rozvoj jej reči.

Začať robiť niečo iné nie je nikdy neskoro

Aj napriek tomu, že som pred materskou pracovala na oddelení komunikácie veľkej korporátnej firmy, vždy som sa veľmi zaujímala o dejiny umenia a starožitnosti. A keď sme stavali dom, spolupracovala som s našim architektom i pri tvorbe interiérového dizajnu celého projektu.

Vtedy sme sa s manželom rozhodli, že náš dom v lese bude spájať to, čo máme obaja radi –  moderný dizajn i niekoľko osobitých kúskov z dôb už minulých.

Narazili sme však na to, že neexistuje veľa firiem, ktoré sa venujú reštaurovaniu výnimočného starožitného nábytku.

A jedného dňa sa celý kruh uzavrel a mňa napadlo, že to je ono! Môj manžel, sediaci pracovne celé dni pred počítačom, už roky rozprával o tom, ako by rád pracoval s drevom.

Mňa samotnú vždy fascinovala nielen história a tvar ikonických kúskov československého dizajnu, ale i príbehy ich tvorcov, často svetovo uznávaných architektov a dizajnérov, o ktorých sa u nás bohužiaľ až toľko nepíše.

Hľadali sme novú pracovnú výzvu po materskej

Vždy som rada pracovala tímovo, kde každý robil to, v čom je dobrý, preto som môj nápad raz pri poháriku vínka predstavila mojej bývalej kolegyni, teraz dobrej priateľke Slavke. Rovnako ako ja, aj ona po materskej hľadala novú pracovnú výzvu.

foto: Pavla Kubinska pre Restarto

K mojej radosti ju môj podnikateľský plán uchvátil a dohodli sme sa, že túto skvelú myšlienku spoločne privedieme k životu. Vyhrnuli sme si rukávy, obliekli pracovné zástery a začali spoločnými silami rozoberať prvé kusy nábytku, aby sme zistili, čo nás čaká.

Samozrejme sme sa obklopili odborníkmi z radov stolárov, špecialistov na povrchové úpravy dreva a našli sme skvelých čalúnnikov, s ktorými pracujeme dodnes. Kontaktovali sme celú škálu výrobcov a distribútorov poťahových látok a zohnali dnes už cennú zbierku vzorkovníkov, ktoré majú naši klienti pri výbere látok k dispozícii.            

Od Tatier k Dunaju

Ja s manželom v Lopušnej doline a Slavka v Bratislave sme sa paralelne pustili do práce. Naše prvé výrobky boli samozrejme pokusmi a zostali súčasťou našich interiérov ako prototypy, na ktorých sme vychytávali chyby.

foto: Pavla Kubinska pre Restarto

Netrvalo však dlho, keď nami zreštaurované kreslá, stoličky a stolíky dosiahli kvalitu, ktorá už bola podľa našich predstáv. A tak začala ďalšia časť firemného života, a síce, aby sa nami zrepasované kreslá, stoličky a stolíky dostali do povedomia čo najväčšieho okruhu ľudí. Našli sme dve skvelé fotografky, nafotili hotové veci a súbežne sme nechali vytvoriť webové stránky.

RESTARTO vystihuje to, čo sme vždy chceli robiť

Šťastnú ruku sme mali aj pri výbere názvu firmy. RESTARTO totiž vystihuje to, čo sme vždy chceli robiť. Tvoriť rukami niečo trvalé a krásne. Reštaurovať staré originálne kúsky umenia, a to tak, aby sa stali šperkami dnešných bytov a domov a  doplnili  minimalistickú linku moderného interiéru.

Pomáhať klientom z celého Slovenska nielen s opravou ich nábytku, ale poradiť aj s výberom povrchovej úpravy dreva, prečalúnením, no najmä so zjednotením s ostatným interiérom.

foto: Pavla Kubinska pre Restarto, Slávka a Daniela

 

Reštart umenia a dizajnu

Zároveň však v našej sekcii ARTO, ktorá je súčasťou nášho názvu, predstavujeme talentovaných československých umelcov a dizajnérov dneška a ukazujeme tak verejnosti, že v našej zemi nielen žili, ale i naďalej žijú a tvoria ľudia s nesmiernym nadaním a zručnosťou.

Sme presvedčené o tom, že nielen nábytok, ale i umenie, ktoré nás obklopuje v našich interiéroch, nás formuje. Vie totiž potešiť naše telo, ale i povzniesť našu dušu.

Kým kompletne zrepasujeme akýkoľvek kus nábytku,

najprv zistíme, aká je jeho história, osud jeho tvorcu a obdivujeme, ako častokrát jednoducho a pritom poctivo bol konkrétny nábytok vyrobený a neskôr daný dohromady.

foto : Pavla Kubinska pre Restarto

Nevyhneme sa menším zraneniam či polámaným nechtom. Pri šelakovaní môjmu manželovi narástli nielen väčšie svaly, ale začalo sa hlásiť i unavené rameno. Jednoducho pracujeme rukami a hlava si môže odpočinúť od každodenných starostí.

Keď však hľadáme celkový dizajnový koncept toho či onoho kusu nábytku, je hlava zas dôležitým nástrojom ako nájsť riešenie. Vtedy sme fascinovaní tým, ako z niečoho, čo už pre väčšinu z nás bolo na odpis, vznikne čosi nadčasovo nádherné, čo poslúži i poteší ešte ďalšie generácie majiteľov.

Odmietame jednoducho uveriť tomu, že staršie, či staré už nemôže byť krásne a užitočné. Ostatne, Slavka a ja sa po materskej a rodičovskej dovolenke cítime podobne… odmietame uveriť tomu, že už nie sme krásne a užitočné:) A preto reštartujeme!

Daniela Balija, www.restarto.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tie matky a rodiny su väčšinou zdravé,majú energiu, sú ináč nastavené,vyťažene.

    Ostatné sa prisposobuju rodine.

    Nedá sa to hodnotiť.

Pridaj komentár