Ako sa po materskej nakopnúť späť do pracovného režimu?

Kristína Štefančiková 0

Vrátiť sa po rokoch materskej dovolenky späť do práce môže byť riadna výzva. Za ten čas si zvykneme na iné povinnosti a veľa zmien sa udeje aj na trhu práce. Najmä za posledné obdobie sa výrazne zmenili očakávania zamestnávateľov, pre ktorých sú digitálne zručnosti a dobrá orientácia v technológiách samozrejmosťou.

Nehovoriac o tom, že pri posudzovaní atraktivity pracovných príležitostí jasne dominujú tie, ktoré ponúka IT sektor. Ako si nenechať tieto príležitosti ujsť a po materskej nabrať chuť do práce nám porozprávala Kristína Štefančiková, absolventka Mini Tech MBA for Women.

Kristína, mnohé matky premýšľajú, či sa po skončení materskej vrátia na pôvodnú pozíciu alebo skúsia niečo nové. Zvyknú mať obavy, či popri dieťati zvládnu nábeh do práce a tiež vnímajú, že dnešný pracovný svet si vyžaduje pokročilé digitálne zručnosti. Ako to bolo v tvojom prípade?

Doteraz som mala vlastnú firmu, ktorá bola vcelku úspešná, no rozhodla som sa,  že v danom odvetví už nechcem ďalej pôsobiť. Bola to veľmi dobrá skúsenosť, ale povedala som si, že chcem ísť ďalej.

Myslela som si, že na materskej mi napadne nejaký super nápad na nový biznis, no nenapadol. Nie je to tým, že by som sa bála niečo nové skúsiť, alebo sa mi nechcelo začať zase od nuly. Skôr som vnímala, že už mám skúsenosti a prehľad a držím sa viac nohami na zemi ako pred 15-timi rokmi.

Ako sa blížil koniec mojej materskej, otázka „čo ďalej?“ ma čím ďalej, tým viac zožierala. Povedala som si, že nemám nič konkrétne, žiaden nápad, do ktorého by som chcela investovať svoj čas a peniaze. Tak som sa rozhodla investovať do seba. Tie najlepšie investície sú predsa do vzdelania a sebarozvoja.

Začala som sa pozerať po možnostiach, ktoré by ma nakopli a zhodou okolností mi vtom zavolala moja veľmi dobrá kamarátka, ktorá práve skončila program Mini Tech MBA for Women. Nadšenie z tohto vzdelávacieho zážitku preniesla aj na mňa. A tak som sa stala na štyri mesiace opäť študentkou.

V poslednom období si teda uzatvárala svoje pôvodné podnikanie chodila do večernej a víkendovej školy. Ako si to popri dieťati zvládala? 

Keď niečo robím, snažím sa to robiť na 100%. Keď je toho viacej, ten pomer musíte nejako rozdeliť podľa toho, aké sú vaše priority. Tie sa zvyknú v rôznych životných štádiách meniť. 

Sú momenty, kedy je naozaj ťažké plniť viaceré roly, najmä ak treba plniť aj tri naraz. Vtedy je dôležité mať okolo seba ľudí, ktorí vám pomôžu. Keď som sa stala matkou, mojou jasnou prioritou bolo dieťa.

Mala som to šťastie, že som sa v práci obklopila ľuďmi, na ktorých som sa mohla spoľahnúť. Patrične som ich finančne motivovala, čím som zabezpečila, že firma nepotrebovala veľké zásahy z mojej strany. Vďaka tomu som sa mohla naplno venovať materským povinnostiam.

Toto platilo až do momentu, kým sa nám vo firme nestala udalosť zapríčinená vyššou mocou. Vtedy som už musela venovať viac času manažovaniu danej situácie na úkor materských povinností.

V tom čase som mala to šťastie, že som mala pri sebe babku. Ak by nebola babka, asi by som si našla iného spoľahlivého človeka na stráženie. Jednoducho, keď to situácia vyžaduje, musíte nájsť riešenie.

Program Mini Tech MBA for Women nie je až tak časovo náročný, študuje sa vo večerných hodinách, raz do týždňa, aby sa ho mohli zúčastniť aj pracujúce ženy. Potom máme ešte zopár workshopov v sobotu, sem tam nejaké konferencie, diskusie a exkurzie do firiem. Moje absencie v domácnosti počas štúdia v programe vykryli muž a starí rodičia. 

Ako by si charakterizovala štúdium v programe Mini Tech MBA for Women? Ktoré aktivity ťa najviac oslovili? 

Pre mňa boli všetky lekcie zaujímavé, keďže nie som z odvetvia IT. Na každej som sa dozvedela nové informácie. Niekedy až šokujúce, najmä čo sa týka bezpečnosti v IT.

Tento program je akýmsi prehľadom toho, čo sa dnes vo svete IT deje, o tom aké nástroje sú k dispozícii a ako ich môžeme využiť vo svoj prospech, či už v profesijnom alebo súkromnom živote. 

Nie je to povrchný prehľad, v rámci štúdia máme priestor nazrieť hlbšie do tém ako napr. do procesu vývoja softvéru a zvládli sme aj základy programovania v jazyku Python. Naučili sme sa vytvoriť a spravovať vlastnú webovú stránku, oboznámili sme sa s HTML a CSS jazykom aj firemným hardvérom či digitálnym podnikaním.

Tento program nám poskytol možnosť zúčastniť sa aj na exkurziách priamo v úspešných IT firmách ako napr. ESET, Google, Pixel Federation, Slido či Exponea, kde sme sa mohli rozprávať s odborníkmi a vidieť ako to u nich funguje. Mňa osobne zaujal aj spôsob manažmentu v týchto firmách a ich podnikové kultúry. Taktiež som sa vďaka tomuto programu zamyslela nad dôležitosťou a rozvojom mojich mäkkých zručností.

Pre tie z nás, ktoré chcú zmeniť svoju kariéru, program ponúka poradenstvo ohľadom toho, ako sa uchádzať o pozície v IT firmách. Aby som nezabudla, vďaka tomuto vzdelávaniu sme sa dostali do komunity ľudí pôsobiacich v IT, ktorí nám môžu byť veľmi nápomocní aj v budúcnosti. Pre mňa osobne je táto komunita ľudí úplne nová a vidím v nej veľký potenciál. 

Akou kariérnou cestou sa po absolvovaní programu plánuješ vybrať? 

Ešte úplne presne neviem, čo budem robiť po materskej dovolenke, či sa zamestnám, alebo nakoniec vymyslím svoj vlastný nový biznis. Jedno však viem určite. Keď sa zamestnám, budem mieriť do IT firiem, pretože ich považujem za veľmi atraktívne.

K tomu je potrebné, aby som sa naďalej vzdelávala, na čo chcem využiť čas, ktorý mám do skončenia materskej. Na druhej strane kontinuálne vzdelávanie bude musieť pokračovať aj za jazdy, počas práce vo firme.

Ak sa napokon naozaj rozhodnem založiť si svoju firmu, budem omnoho viac využívať možnosti a nástroje na zefektívnenie práce a zatraktívnenie mojej značky. No a pri obidvoch variantoch bude hrať kľúčovú rolu komunita ľudí z IT, ktorú som vďaka programu získala.

Čo je pre teba najväčšou motiváciou, ktorá ťa neustále posúva vpred? 

Dnes je to asi moje dieťa. Budem mu musieť zabezpečiť budúcnosť, samozrejme okrem emocionálnej stránky musím myslieť aj na materiálnu, štúdiá atď. Takže je veľmi dôležité, aby som sa dnes, keď sa nachádzam na profesijnej križovatke, rozhodla pre ten správny smer, ktorý má budúcnosť na trhu, do ktorého môžem svojimi skúsenosťami priniesť pridanú hodnotu a v ktorom budem aj ja sama spokojná. 

Čo si myslíš o dnešných ženách v roli matky na materskej dovolenke? V čom vnímaš ich najväčšie prednosti? Čo by si im odkázala? 

Dnešné mamičky sú obdivuhodné. Sú v prvom rade obetavé, snažia sa robiť veci najlepšie ako vedia, majú perfektné organizačné schopnosti. Zároveň to majú dnes veľmi náročné. Sú vo víre obrovského množstva protichodných informácií týkajúcich sa rôznych tém od spánku dieťaťa, cez kojenie, správnu výživu, riešenie zdravotných ťažkostí, výchovu, až po topánky dieťaťa.

Analýza týchto informácií a výber tých správnych variánt pre dieťa je veľmi náročná, niekedy až nemožná. Niektoré mamičky tak niekedy ubehnú až do extrémov. Tu pomôže zdravá sebadôvera, načúvanie vlastnej intuície, a hlavne vnímanie dieťaťa a seba samej.

Tiež je tá naša obetavosť niekedy na úkor nás samých a koniec koncov aj tých, pre ktorých sa tak obetujeme. Všetko s mierou, starajme sa aj o seba! Či už záujmami, vzdelávaním, rozmaznávavaním. Platí tu rovnica šťastná mama rovná sa šťastná rodina.

Vzdelávací program Mini Tech MBA for Women má momentálne otvorené prihlasovanie do letného semestra. Prihlášku do programu a viac info nájdete na www.minitechmba.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 2,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár