Adventný veniec

DaVinci 4

Adventné obdobie plynie v znamení očakávania. Na prvú adventnú nedeľu si zhotovte adventný veniec. Každú nedeľu zapáľte jednu sviečku na venci a na štedrovečernom stole prežiari domov svetlo všetkých štyroch sviečok. Na tradičnom adventnom venci sú tri fialové sviečky a jedna ružová sviečka. Fialová sviečka je farbou kajania sa. Ružovú sviečku zapáľte v tretiu adventnú nedeľu, ktorá sa nesie v znamení radosti. Samozrejme, môžete si zhotoviť veniec aj v inej farebnej kombinácii, ale dbajte na to, aby farby spolu ladili a vytvorili slávnostnú atmosféru.

Materiály, pomôcky a základné zručnosti

Základný materiál:

 • 0,65-milimetrový modrý drôt,
 • 1-milimetrový zelený aranžovací drôt (na zhotovenie pripevňovacích háčikov – drôt ohnutý do tvaru U) alebo háčik na suché kvety,
 • 0,3-milimetrový zelený drôt, napr. na obmotanie venca machom,
 • 0,3-milimetrový medený drôt (na pripevnenie základného materiálu, ozdobenie, napr. na obmotanie celej škorice),
 • podložky na sviečky s tŕňom alebo 1,4-milimetrový drôt,
 • záhradnícke nožnice,
 • nožnice,
 • štikacie kliešte,
 • ploché kliešte,
 • kužeľovité kliešte,
 • lepiaca tavná pištoľ,
 • ihlica na pletenie (na zhotovenie špirály).

Na zhotovenie vencov a dekorácií na stôl potrebujeme vždyzelené konáriky, napr. krušpán, tuju, cyprus, tis obyčajný, borievku a brečtan. Ihličnatým stromom rýchlo opadá ihličie, trvácnejšie sú duglaska tisolistá, Nordmannova jedľa (kaukazská) a smrek pichľavý. Takéto konáriky možno kúpiť na trhoch alebo v kvetinárstvach. Ako ozdobné prvky môžeme použiť vianočné ozdoby, stuhy, gule a sviečky. Ich širokú ponuku nájdeme v predajniach s kreatívnymi pomôckami, v kvetinárstvach a v obchodných domoch, v oddelení s dekoračným materiálom. Na ozdobenie môžeme použiť plody, napr. šišky, orechy, badián, škoricu, sušené pomarančové plátky, šípky atď. Môžeme ich kúpiť v predajniach s kreatívnymi pomôckami alebo nazbierať počas prechádzok v lese a doma vysuši

Zhotovovanie vencov

Slamený veniec (slamený vencový základ) obalíme sušeným prírodným machom. Najprv mach pripevníme len na niektorých miestach drôtom ohnutým do tvaru U a potom ho obmotáme tenkým drôtom. V prípade potreby ho obmotáme viackrát. V  predajni s kreatívnymi pomôckami si môžeme kúpiť aj hotový machový veniec, ktorý treba už len ozdobiť.

Postup práce:

 1. Základ tvorí slamený veniec alebo drôtená mriežka (drôtený základ), ktorú obalíme slamou alebo tenkými konárikmi s hrúbkou asi 3 cm.
 2. Na obmotanie venca si narežeme vždyzelené konáriky asi na 8 – 10-centimetrové kúsky. Tri-štyri konáriky spojíme na jednej strane drôtom a takúto „kyticu“ konárikov pripevníme drôtmi ohnutými do tvaru U na vonkajšiu, potom strednú a napokon vnútornú stranu venca. Dbáme na to, aby veniec mal pekný okrúhly tvar. V práci postupujeme tak, aby ďalšie konáriky zakrývali pripevnenie (stopku) predchádzajúcich konárikov.
 3. Pri zakončení skryjeme stopky posledného zväzku pod prvý zväzok, ktorý trochu

  nadvihneme. Odporúča sa pozrieť občas veniec zvrchu, aby mal pekný okrúhly tvar. Ak je veniec oválny alebo nemá pekný tvar, upravíme ho tak, že niekoľko konárikov pripevníme lepiacou tavnou pištoľou alebo drôtmi v tvare U.

Zhotovovanie dekorácií na stôl

Na zhotovenie dekorácií na stôl potrebujeme suchú aranžérsku hmotu, ktorú vložíme do kvetináča či misky a upravíme, alebo položíme na tácku. Konáriky jednoducho  pichneme do suchej aranžérskej hmoty a pripevníme drôtmi ohnutými do tvaru U. Do sviečky zospodu vpichneme drôt (alebo podložku s tŕňom) a postavíme na aranžérsku hmotu. Ozdobné prvky, ktoré sa nedajú pripevniť drôtom, nalepíme lepiacou tavnou pištoľou. V prípade potreby môžeme zle vpichnuté konáriky vytiahnuť a ozdobné prvky nalepené na nesprávne miesto odstrihnúť.

Pripevnenie drôtu na sviečku

Najjednoduchšie môžeme sviečku pripevniť na veniec na plochú okrúhlu podložku s tŕňom. Ak ju nemáme, vpichneme zospodu do sviečky drôt dlhý 4 – 5 cm. Ešte predtým drôt zohrejeme nad plameňom sviečky a vpichneme ho do sviečky asi 1 cm hlboko. Drôt má byť taký horúci, aby ľahko vnikol do sviečky. Keď vniká ťažko, môže sa sviečka zlomiť. Ak je sviečka hrubá, môžeme zapichnúť  aj 3 – 4 drôty. Druhý koniec drôtu pripevníme na veniec.

Veniec vo farbách nádeje

Materiál:

 • veniec s konárikmi,
 • 4 bledozelené sviečky,
 • 1 m dlhá bledozelená točenádekoračná šnúra,
 • 3 biele keramické hviezdy,
 • biele filcové hviezdy,
 • strieborný drôt s priemerom 0,3 mm,
 • biele koráliky Tekla s priemerom 2 – 3 mm,
 • 3 vianočné gule alebo ozdoby krémovej a béžovej farby s priemerom 2 – 3 cm,
 • 7 bledozelených vianočných gúľ alebo ozdôb s priemerom 2 cm,
 • 30 šišiek,
 • 2 rotangové gule s priemerom 3 cm.

Postup:

 1. Zhotovíme veniec z konárikov.

 2. Sviečky napichneme na podložky

  na sviečky alebo kus drôtu a potom ich vpichneme do venca. Z dekoračnej šnúry vytvoríme tri slučky, spojíme ich drôtom a pripevníme na veniec.
 3. Strieborný drôt obmotáme okolo ihly na pletenie, stiahneme ho z nej a trošku roztiahneme, aby sme získali zvlnený drôt. Na drôt navlečieme koráliky Tekla a obmotáme ho okolo keramickej hviezdy. Hviezdu pripevníme na veniec lepiacou tavnou pištoľou.
 4. Miesto, na ktoré sme pripevnili dekoračnú šnúru, zakryjeme veľkou keramickou hviezdou. Potom dozdobíme veniec vianočnými guľami alebo ozdobami, ktoré prilepíme lepiacou tavnou pištoľou.
 5. Filcové hviezdy, rotangové gule, zelené vianočné gule alebo ozdoby rozmiestnime na veniec a prilepíme. Vonkajší lem (vonkajšiu stranu) ozdobíme dookola šiškami.

TIP: Keramické hviezdy môžeme nahradiť vlastnoručne vyrobenými hviezdami z modelovacej hmoty.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

 


1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár