Papierové a nažehľovacie ozdoby

DaVinci 0

Predslov

Papier je najvšestrannejší materiál, ktorý sa dá využiť vo voľnom čase na zhotovovanie rôznych ozdôb. Ponúkame vám tipy pre škôlkarov a mladších školákov: skladanie papiera a vytváranie obrázkov zo zažehľovacích korálikov. Výroba ozdôb z papiera a zo zažehľovacích korálikov rozvíja jemnú motoriku detí a hotové predmety môžu slúžiť ako veselé hračky, respektíve milé darčeky ku Dňu matiek, k Vianociam a iným sviatkom.

Pri práci s papierom vám prajeme príjemnú zábavu.

Materiály, pomôcky a zručnosti

Papier

V papiernictvách a predajniach s kreatívnymi pomôckami dostať papier rozličných farieb, štruktúry a hrúbky. Pri zhotovovaní ozdôb v tejto publikácii používame najmä fotokartón a kartónový papier, nakoľko sú pevnejšie a trvácnejšie ako farebný papier. Farebný papier je vhodný na skladanie a zhotovovanie ozdobných prvkov. Použitím vlnitého kartónu (vlnitý 3D papier) môžeme dosiahnuť nevšedný dojem. Ozdoby do okna a lampáše zhotovujeme z priehľadného, pauzovacieho alebo hodvábneho papiera. Morušový papier je mäkký, so zvláštnou štruktúrou, no ľahko sa trhá. Zaujímavý výsledok dosiahneme aj použitím lesklého, zamatového papiera, prípadne použitím alu-kartónu (kartón potiahnutý hliníkovou fóliou).

Ozdobné prvky

Papier sa dá kombinovať so žinilkovým drôtom, s brmbolcami, priadzou, drevenými korálikmi, zažehľovacími korálikmi, vtáčím perím, nalepovacími pohyblivými očami, sušenými plodmi, stuhami, mušľami, ulitami atď.

Pomôcky

Na výrobu papierových ozdôb potrebujeme v prvom rade kvalitné nožnice na papier. Deti majú pracovať len s nožnicami so zaobleným hrotom. Na vystrihnutie (vyrezávanie) vnútorných kontúr a drobných častí používame orezávač. S orezávačom by mali pracovať len dospelí, ale by mali použiť podložku na rezanie. Papier sa dá ľahko zdobiť dekoračnými nožnicami a vyrezávačkou. Kancelárskym dierkovačom ľahko vytvoríme otvor na zavesenie.

Lepenie

Na zlepovanie papiera je najvhodnejšie klasické lepidlo na papier, na pripevnenie jednotlivých ozdobných prvkov disperzné hobby lepidlo. Malé deti môžu pracovať aj s hustým prírodným lepidlom, ktoré pripravíme zo škrobovej múčky a z vody. Po lepení je vhodné až do zaschnutia zopnúť papierové motívy štipcom na bielizeň alebo kancelárskymi sponkami.

Prekopírovanie predlohy

Na predlohu položíme pauzovací papier a mäkkou ceruzkou obkreslíme obrysy. Potom pauzovací papier priložíme na zvolený papier predkreslenými kontúrami nadol a následne opäť obkreslíme kontúry aj na druhej strane pauzovacieho papiera. Takto sa kontúry obtlačia na papier zo zadnej strany. Na obľúbený motív si môžeme zhotoviť aj šablónu, pauzovací papier s motívom nalepíme na biely kartónový papier a motív vystrihneme.

Skladanie papiera do harmoniky

1. Pri skladaní papiera do harmoniky potrebujeme dva papierové pásy rovnakej dĺžky a šírky. Dva papierové pásy umiestnime v pravom uhle na seba a zlepíme ich.

2. Spodný papier ohneme na vrchný. Nechtom prejdeme po línii zhybu.

3. Takto pracujeme ďalej, striedavo ohneme nahor vždy spodný papierový pás.

Vejárovité skladanie papiera

1. Na jednej strane papiera zahneme úzky pás.

2. Papier obrátime a aj na tejto strane zahneme v rovnakej šírke.

3. Papier opäť obrátime a zahneme. Takto pracujeme až do konca.

Papierové kvety

 • priesvitný papier s rozmermi 35 × 50 cm,
 • drevená palička s rozmermi 20 × 150 mm,
 • zažehľovacie koráliky,
 • tvarovaná podložka k zažehľovacím korálikom s priemerom 8 cm,
 • papier na pečenie,
 • fotokartón, A5.

1. Na tvarovanej podložke vyložíme z korálikov okrúhle motívy, potom na ne položíme papier na pečenie a prežehlíme žehličkou nastavenou na strednú teplotu. Z priesvitného papiera vystrihneme pásy s rozmermi 10 × 50 cm. Vejárovito ich poskladáme tak, aby záhyby boli široké 2 cm.

2. Keď sme papierové pásy poskladali, jednu stranu skladov zastrihneme do špicatého tvaru. Dva poskladané pásy nalepíme na seba a vytvarujeme z nich kruh. Dva kruhy zlepíme tak, že medzi ne ešte predtým vložíme drevenú paličku.

3. Z fotokartónu vystrihneme dva kruhy s priemerom 9 cm, jednu stranu natrieme lepidlom a nalepíme ich do stredov poskladaného kruhového vejára spredu aj zozadu.

Napokon nalepíme stredy kvetov zo zažehľovacích korálikov.

Visiace ozdoby

Materiál

 • kartónový papier krémovej, žltej, ružovej, oranžovej, zelenej, modrej a bledohnedej farby,
 • biely, červený a čierny fotokartón,
 • biele a čierne bodky zo samolepiaceho farebného papiera s priemerom 8 mm,
 • priadza (vlna), ostrá ihla,
 • čierna fixka.

1. Motívy obkreslíme na farebný kartónový papier a vytrhneme ich. Vystrihneme len oči zajačika, nos, zuby, zobáčik kuriatka, nohy a vajíčko.

2. Jednotlivé časti zlepíme podľa obrázka, zajačikovi pripevníme oči, nos a na temeno hlavy priadzu, na konci uviažeme po tri uzly. Bodky zo samolepiaceho farebného papiera nalepíme ako oči kuriatku a fúzy zajačikovi.

3. Zobák, oči, obočie a zuby nakreslíme fixkou. Na kuriatku a vajíčku urobíme otvor na zavesenie prepichnutím motívov, potom cez ne prevlečieme priadzu a pripevníme uzlom. Ozdobné prvky na vajíčka vytrhneme z papiera. Hotovú ozdobu zavesíme do okna.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...