Papierové skladačky

DaVinci 8

Materiály, pomôcky a základné zručnosti

Materiály

Na zhotovenie papierových skladačiek z tejto publikácie budeme potrebovať rozličné materiály a pomôcky. Tieto už opätovne pri jednotlivých modeloch neuvádzame:

 • pauzovací papier,
 • ceruzka 2B a HB,
 • pravítko, nožnice,
 • disperzné hobby lepidlo alebo lepiaca tyčinka.

Papier

Pri jednotlivých modeloch uvádzame, s akým papierom pracujeme, ale môžeme si vybrať aj iné druhy papiera. Musíme brať do úvahy, že farebný papier je kolorovaný na oboch stranách, je tenký, a preto sa dá ľahko skladať i strihať, čiže je to vynikajúci materiál na zhotovenie papierových skladačiek. Kartónový papier alebo fotokartón je hrubý, pevný, dobre drží tvar, a preto ho používame na zhotovenie jednotlivých častí. V predajniach s kreatívnymi pomôckami možno kúpiť oba druhy papiera v širokej škále farieb. Dĺžka papierových skladačiek môže byť rôzna, preto uvádzame len šírku opakujúceho sa motívu.

Nástroje

Na vystrihnutie motívov si pripravíme kvalitné nožnice na strihanie papiera a malé špicaté nožničky (najlepšie nožnice sú typu silueta, ktorými sa dajú ľahko vystrihnúť aj najmenšie detaily). Deti nech radšej používajú nožnice so zaobleným koncom. Dospelí môžu na podložke pracovať aj s orezávačom. Po línii ohnutia vždy prejdeme pravítkom alebo hranou nožníc.

Prekopírovanie motívov a zhotovenie šablóny

Motív môžeme obkresliť indigom priamo z predlohy na kartónový papier, ale odporúča sa radšej zhotoviť šablónu, ktorú môžeme použiť viackrát. Na predlohu na vybraný motív položíme pauzovací papier a ceruzkou obkreslíme kontúry. Pauzovací papier umiestnime nakreslenými kontúrami smerom nadol na biely kartónový papier, ktorý je určený na šablónu, prilepíme ho a kontúry obtiahneme tvrdou ceruzkou. Takto sa kontúry pretlačia z pauzovacieho papiera na kartónový papier. Šablónu vystrihneme, položíme na zvolený kartónový papier a obkreslíme.

Lepenie

S lepiacou tyčinkou môžu pracovať aj najmenšie deti. Ak pracujeme s tekutým lepidlom, dbáme na to, aby sme nenaniesli lepidlo príliš blízko ku kraju, pretože sa môže pri spojení motívov vytlačiť. Môžeme si vybrať aj také lepidlo, ktoré je po zaschnutí priesvitné, teda nezanecháva za sebou stopy.

S deťmi pracujeme s lepidlom bez rozpúšťadla.

Zhotovenie skladačky krok za krokom

1. Z farebného papiera vystrihneme pás zodpovedajúci výške motívu. Nad motívom a pod ním necháme 1-centimetrovú časť voľnú. Motívy obkreslíme, líniu strihania označíme súvislou, líniu zhybu prerušovanou čiarou. Papier zahneme podľa línie zhybu na ľavej strane.

2. Papierový pás zohneme do harmoniky toľkokrát, koľko motívov chceme vytvoriť. Dbáme na presné skladanie, dole i hore musia k sebe kraje papiera presne priliehať.

Čím viac častí tvorí papierovú skladačku, tým ťažšie sa zhotovuje. Začiatočníkom sa odporúča vybrať si skladačku z menej ako piatich častí. Motív vystrihneme. Dbáme na líniu zhybu, aby sme ju neprestrihli. Ak zložené poskladané papierové pásy zopneme zošívačkou alebo kancelárskou sponou, bude sa nám pracovať ľahšie.

3. Skladačku roztvoríme a líniu zhybu vyhladíme hrotom nožníc. Jednotlivé motívy vymaľujeme podľa obrázka, prípadne ich dozdobíme.

Motýle

 • svetložltý fotokartón,
 • vzorkovaný scrapbookingový papier,
 • žltý piestik,
 • vyrezávačka s kvetinkovým motívom,
 • svetlozelený a ružový kvet z textilu,
 • saténová stuha s motívom srdiečka,
 • darčeková škatuľka,
 • ružová farbička.

Šírka opakujúceho sa motívu: 7,2 cm

1. Podľa predlohy zhotovíme šablónu veľkého motýľa a vzor obkreslíme na žltý fotokartón.

2. Papierový pás začneme skladať pri línii zhybu na ľavej strane. Potom ho poskladáme do harmoniky. Motív vystrihneme. Vonkajšie krídlo dvoch krajných motýľov zaoblíme.

3. Telo malého motýľa obkreslíme na žltý alebo kartónový papier a vystrihneme. Malé aj veľké motýle skladačky vytieňujeme ružovou farbičkou.

4. Zo vzorkovaného scrapbookingového papiera vystrihneme krídla a nalepíme ich na motívy motýľov na papierovú skladačku. Žlté telo pripevníme do stredu krídla. Po oboch stranách ohneme krídlo nahor, resp. hore pripevníme piestiky pre tykadlá.

5. Ku krajným motýľom pripevníme podľa obrázka saténovú stuhu s motívom srdiečka a škatuľku previažeme.

6. Škatuľku ozdobíme kvetmi vyrezanými orezávačom a na ne nalepíme kvety z textilu.

Girlanda z vajíčok

Materiál

 • tmavozelený, biely, výrazný žltý, ružový, svetlomodrý a oranžový farebný papier,
 • vyrezávačka s kvetinkovým motívom (10 mm),
 • čierny popisovač,
 • biely lakový popisovač,
 • oranžová farbička.

Šírka opakujúceho sa motívu: 5,8 cm

1. Podľa predlohy zhotovíme šablónu vajíčka a obkreslíme ho na pás bieleho papiera.

2. Papierový pás začneme skladať pri línii zhybu vľavo. Potom ho poskladáme do harmoniky. Vystrihneme motív.

3. Z farebného papiera zodpovedajúcej farby vystrihneme kuriatka, vrch vaječných škrupín, zobáčiky a trávu.

4. Na hlavu kuriatok nalepíme škrupinu a zobáčik, oči nakreslíme čiernym popisovačom. Červeň vytvoríme tieňovaním červenou farbičkou. Na oči nanesieme bielym lakovým popisovačom odlesk.

5. Kuriatka pripevníme za časti skladačky z vajíčok. Spredu nalepíme trávové časti, ktoré ozdobíme kvetmi vyrezanými orezávačom.

Kvetinový veniec

 • žltý a červený farebný papier,
 • biely, čierny a červený lakový popisovač,
 • zlaté glitrové pero,
 • červená farbička.

Šírka opakujúceho sa motívu: 10 cm

1. Z červeného farebného papiera vystrihneme kruh s priemerom 31 cm a prehneme ho napoly. Polkruh prehneme opäť napoly pozdĺž rovnej strany. Takto dostaneme štvrťkruh.

2. Hornú vrstvu papiera ohneme smerom von, spodnú vrstvu smerom dovnútra. Dostaneme jeden „kúsok torty“.

3. Z predlohy obkreslíme motív kvetu a vystrihneme ho. Dbáme na to, aby sa pri skladaní dostali lupene kvetov vedľa seba, vždy jeden a jeden lupeň kvetu.

4. Na tvár vystrihneme šesť žltých kruhov s priemerom 4,5 cm a kraje vytieňujeme červenou farbičkou.

5. Tvár nakreslíme podľa obrázka. Tieňovaním vytvoríme po oboch stranách červeň. Odlesk očí vytvoríme bielym lakovým popisovačom. Hotovú tvár nalepíme do stredu kvetu.

6. Na lupene nakreslíme podľa obrázka voľnou rukou tri čiary. Obrysy kvetov zvýrazníme glitrovým perom. Napokon necháme úplne uschnúť.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár