Európsky preukaz zdravotného poistenia

redakcia 0

S prichádzajúcim letom rastie počet dovoleniek, výletov či pobytov aj za hranicami Slovenska.

Nezabudnite si so sebou pribaliť všetky potrebné doklady, ktoré vám budú na cestách užitočné. Jedným z nich je aj Európsky preukaz zdravotného poistenia.

Na čo vám poslúži?


Zabezpečí vám počas pobytu v zahraničí prístup k zdravotnej starostlivosti, ak ju budete potrebovať. Aby ste sa nemuseli vrátiť na Slovensko skôr, ako ste zamýšľali. Vďaka nemu vám bude uhradená zdravotná starostlivosť u zmluvných lekárov napojených na verejný systém zdravotného poistenia.

Európsky preukaz zdravotného poistenia platí v členských štátoch Európskej únie, vo Švajčiarsku, Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande.

Zafinancuje všetku starostlivosť?


Ak za ošetrenie neplatia domáci, nebudete platiť ani Vy. Toto je univerzálne pravidlo v Európskej únii. Uhrádzate jedine spoluúčasť alebo priame platby nad rámec verejného zdravotného poistenia v konkrétnej krajine tak, ako ich platia aj domáci obyvatelia. Každá krajina má špecifickú zdravotnícku legislatívu, preto sú aj podmienky a výška spoluúčasti a priamych platieb odlišná. Pozor, sú krajiny, v ktorých sa platí aj za to, čo na Slovensku uhrádzajú zdravotné poisťovne. Vtedy Európsky preukaz zdravotného poistenia nepomôže.

Čo ak treba platiť?


Na krytie spoluúčasti alebo priamych platieb si však môžete vybaviť komerčné cestovné poistenie.

Ako získať európsky preukaz?

O európsky preukaz môžete požiadať vo svojej zdravotnej poisťovni. Na vybavenie európskeho preukazu je zo zákona 30 dní. V priemere to však vo väčšine poisťovní trvá menej. Vybavený preukaz vám zašlú poštou na adresu, ktorú ste uviedli v žiadosti, alebo si ho prídete vyzdvnihnúť na pobočku poisťovne.Platí päť rokov.

 

ilustračné foto: Miro Čačík, www.koncertypredeti.sk

informacny zdroj: www.dovera.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár