Prečo slávime Deň detí, a ktoré mestá chystajú najlepší program?

Marcela Beňová 0

Cukríky, balóny, súťaže. Deň detí, ktorý si pamätáme z čias nášho detstva, je rovnako obľúbený aj dnes.

Viete, prečo tento sviatok vznikol, a ako sa ho tento rok oplatí osláviť?

shutterstock

Deň detí má 94 rokov

Nápad na založenia sviatku, ktorý by oslavovali deti po celom svete, vznikol v roku 1925 na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve. Konferencia stálo pre úlohou riešiť problém, ktorý rezonoval v mnohých krajinách Európy či v Amerike.

Veľké množstvo detí zostávalo bez vzdelania a boli nútené pracovať, pretože vyspelé krajiny nedokázali zabezpečiť ich základné životné potreby. Tento nápad sa ujal v desiatkach krajín, ako prvé ho oslavovali deti v San Franciscu.

Je zrejme náhoda, že sa oslavuje práve 1. júna, ale úloha je jasná – pripraviť každoročne deťom jeden deň, ktorý budú tráviť hrou a zábavou, a dospelí si zároveň pripomenú, že problémy porušovania detských práv zostávajú.

Detská práca je vo svete stále problém

Problémy, ktorými trpeli v minulosti deti u nás, nezmizli. Tým najzásadnejším je, že mnohé krajiny nedokážu prostredníctvom sociálneho systému stále vyriešiť základné nedostatky ako pitná voda, jedlo, zabezpečenie zdravotnej starostlivosti a vzdelania.

Podľa odhadov je dnes vo svete nútených pracovať 218 miliónov detí. Najväčšie čísla dosahujú krajiny v Afrike, Ázii a Tichomorí.

Vek pracujúcich deti sa neraz pohybuje medzi 6. až 12. rokom a malí zamestnanci sú nútení pracovať celý deň v nevyhovujúcich a nebezpečných podmienkach.

 Prečítajte si aj: Zaveste svoje deti na krk Matejovi Tóthovi

Okrem poľnohospodárstva ide často o práce v bani či v priemysle. Na podpore detskej práce sa žiaľ podieľajú mnohé svetové korporácie a známe značky.

Je dobré na to pamätať, keď sa rozhodnete vybrať na nákup hračiek či oblečenia do niektorého obchodu. Aj u nás sa predáva tovar, ktorý vznikol prostredníctvom detskej práce – a tak ju spoločnosť (ne)priamo podporuje ďalej.

Deň detí treba osláviť

Prvý jún si zaslúži pozornosť. Tento rok vychádza na sobotu, takže si ho môže užiť celá rodina. Či už vyrazíte do aquaparku, detského kútika alebo na zmrzlinu, deti budú cítiť, že tento deň je dôležitý, pretože ho trávite spolu.

Ak chcete tráviť čas aktívnejšie, stačí si vybrať z bohatého programu, ktorý pripravili organizátori z celého kúta Slovenska.

shutterstock

Deň detí na hrade

Aký by to bol Deň detí bez princezien či strašidiel? Tie si deti najlepšie vychutnajú na mieste, odkiaľ všetky rozprávky pochádzajú – na hrade či na zámku.

Pestrý program tento rok tradične pripravili organizátori na Bojnickom zámku, Spišskom hrade a Beckove. Na Trenčianskom hrade nájdete sokoliari či dobový tábor, na Oravskom hrade bude deti sprevádzať princezná Johanka.

Netradičný program

Deti v Sabinove, Brezne, Badíne a na Sliači môžu svoj sviatok osláviť na Ceste rozprávkovým lesom. V Spišskej Sobote zas bude športový program pre celú rodinu.

Letisko Spišská Nová Ves pripravuje pre deti Deň s ozbrojenými silami. V Zveroparku Revišťské Podzámčie si rodiny užijú Poľovnícky deň detí. V Handlovej budú deti oslavovať netradične – pomáhaním iným deťom.

Na jazdu špeciálnym vlakom sa môžu tešiť deti vo Vrútkach. 4. júna čaká deti v Žarnovici bábkové divadlo. 6. júna sa v Kežmarku chystá Lampiónový sprievod.

 Prečítajte si aj: Veľký manuál detských táborov

Kultúra a šport

Oslavu Dňa detí pripravuje tento piatok Tatranská galéria. V Štátnom divadle v Košiciach deti čaká putovanie rozprávkami Pavla Dobšinského.

V Banskej Bystrici sa pri príležitosti sviatku detí pripravuje premiéra rozprávky zamatový zajačik. ŠK Sandberg v Bratislave zas oslávi Deň detí s celou rodinou na orientačnom behu.

Obchodné centrá

Ak potrebujete Deň detí spojiť s nákupom, zájdite do niektorého obchodného centra. V mnohých vás čaká animačný program s odmenami či koncertami. Napríklad v OC Eperia Prešov čaká deti nevšdný program s hasičmi.

 Prečítajte si aj: Budapešť s deťmi 

Hry a zábavu pripravuje aj OC Monar v Chorvátskom Grobe. V Eurovei nájdu najmenší tvorivé dielne.

Deň detí môžu rodiny osláviť aj v kine v nákupnom centre Európa v Banskej Bystrici. Maľovanie na tvár a súťaže čakajú deti v Galérii Lučenec.

Bohatý program chystajú mestá aj obce na celom Slovensku. Ak to počasie dovolí, nenechajte si ujsť príjemné popoludnie.

Unavené deti vám to vynahradia pokojným večerom a vy si budete môcť zaspomínať na Deň detí z čias vášho detstva.

Pekný súhrn MDD akcií detí po krajoch na https://www.sdetmi.com

Pekný súhrn MDD akcií detí po krajoch na https://www.sdetmi.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár