Tipy na výlety v druhej polovici augusta

Mária Kopčíková 0

Všelikde ste už boli, ale predsa len ešte pár dní voľna ostáva a vy rozmýšľate, kam sa s deťmi vybrať a čo zaujímavé vzhliadnuť? Ponúkame niekoľko tipov aj na posledné prázdninové dni.

Stredoveký deň v Žiline

V piatok 16. augusta od 12.00 hod.  sa v Žiline, na Mariánskom námestí bude konať stredoveký deň. Tešiť sa môžete na stredoveké bitky, šerm, upálenie bosorky, ohňovú show, zemný ohňostroj, stredovekú módnu prehliadku, tanec a na ďalšie ukážky spôsobu života v stredoveku. Tohtoročný Stredoveký deň je venovaný obdobiu konca stredoveku.

Okrem programu na hlavnom a pod hlavným pódiom sa na Mariánskom námestí bude odohrávať bohatý program – šašo Miro Kasprzyk, obliekanie do brnenia, streľba z luku, stredoveká kuchyňa, stredoveká hygiena a veľa ďalšieho. Môžete si pozrieť aj scénky O troch grošoch, O pampúšikovi, O červenej čiapočke, O princeznej na hrášku. Na námestie zavíta i stredoveký holič, veštica, artisti na chodúľoch, nemecký zubár.Konať sa bude aj stredoveký jarmok a budete môcť ochutnať i stredoveké jedlá.

Aréna stredovekých hier v Beckove

Stredovek je obľúbeným námetom a venovať sa mu budú aj na hrade Beckov, kde na sobotu 17. augusta pripravili prvý ročník arény stredovekých hier. Organizátori pripravili deň zábavy a poučenia, kde – ak budete mať záujem – preveria vaše schopnosti v šerme, súbojovej klade, lukostreľbe a mnohom inom. 

Aréna stredovekých hier ponúka šermiarsku arénu, preťahovanie lanom, lukostreľbu, bludisko, súbojovú kladu, boj s príšerou, beh v zbroji a iné stredoveké aktivity. Pre malých bojovníkov to môže byť zaujímavé spestrenie augustovej soboty.

Foto: snv.sk

Dni mesta Spišská Nová Ves

Ak zavítate na Spiš cez víkend 23. – 25. 8., pobaviť sa môžete počas dní mesta Spišská Nová Ves. Ich program ponúka bohatú zábavu – divadelné predstavenia, dobová hudba, rytiersky turnaj na koňoch, sokoliarske ukážky, skupiny historického šermu, historická kompozícia z obdobia spravovania mesta Teodorom Konštantínom Lubomirskim.

Poddargovské slávnosti

Ak máte radi folklór a slivkový lekvár, určite si nenechajte ujsť Poddargovské slávnosti 18. augusta. Tradičné varenie šlivkovoho ľekváru v kotloch malo kedysi aj spoločenskú funkciu. Pretože išlo o zdĺhavejší proces zvykli sa dať dohromady viaceré rodiny a varenie lekváru si spojili s malou dedinskou oslavou. A presne táto najzábavnejšia časť varenia lekváru už takmer úplne zanikla. Preto od roku 2008 tradičný spôsob varenia šlivkovoho ľekváru je súčasťou programu  Poddargovských slávnosti. Aj tohto roku návštevníci uvidia a vyskúšajú si ako sa to robí. Majú možnosť ohodnotiť lekvár a pochutnať si na šlivkovom chlebíku.

Okrem hudby, tanca, zábavy a ukážky remesiel uskutoční sa aj  „vareňe šľivkovoho ľekvaru“. Ako sa varil ľekvar v kotloch tradične a netradične predvedú družstvá z Dargova, Veľkých Ozoroviec, Hrane a Zbudze od 15.00 hod.

Muzigantské Priepasné

24. 8. 2013 sa v malej kopaničiarskej obci Priepasné uskutoční stretnutie muzík a tanečných kolektívov. Sobotný kultúrny program je spojený s tanečnou zábavou a bude vyvrcholením viacdňových hudobných dielní („Muziganskej školy“) venovaných interpretačnému umeniu starých priepasnanských muzikantov. 

Muziganská škola bude od 22. do 25. augusta a je zameraná na výučbu kopaničiarskeho herného štýlu z Priepasného podľa hudieb Jána Kolárika a Jána Petruchu. Takže mladí muzikanti – nech sa páči.

Postavme si svet

Od 15.8. do 31.10. 2013 môžete vo výstavných priestoroch Thurzovho domu v Banskej Bystrici vidieť interaktívnu výstavu lega. Uvidíte svetové dominanty z lega, ktoré budú ako na dlani. Čaká na vás aj interaktívna herňa pre malých i veľkých, súťaže o hodnotné ceny a množstvo sprievodných podujatí.

Už počas slávnostnej vernisáže môžete získať hodnotnú cenu – ako inak, samozrejme LEGO.

Noc v ZOO Košice

Ešte aj počas augusta, každý štvrtok, môžete zažiť noc v Košickej ZOO. Tam ponúkajú jedinečnú príležitosť prežiť noc vo svojom areáli.  Čo robia zvieratká v noci? Tiež spia ako my ľudia? Spí tiger na konári? Kam sa skovajú na noc surikaty? Odpovede aj na tieto otázky sa zrejme môžete dozvedieť počas noci strávenej v ZOO.

Podmienkou je vlastný spací vak a účastnícky poplatok, v cene ktorého je vstupné, večera, raňajky a sprievodcovské služby. Nocľah je zabezpečený v 2-miestnych drevených stanoch. V blízkosti stanového tábora je kryté ohnisko.

Pekný zvyšok prázdninových dní vám želáme.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár