Tipy na zaujímavé podujatia – kam sa vybrať na výlet

Mária Kopčíková 0
Foto: sxc.hu

Prázdniny utešene pokračujú, vonkajšie teploty lákajú k vode.

Keby ste si chceli urobiť krátku pauzu pomedzi čvachtanie sa v sladkých či slaných vodách, ponúkame vám niekoľko tipov na zaujímavé podujatia.

 

Divadelné nočné predstavenia – Rozprávky na Starom zámku

Banská Štiavnica láka celé leto, špeciálne však počas nasledujúceho víkendu ponúka napr. nočné divadelné prehliadky Starého zámku. Pripravilo ich Slovenské banské múzeum a Umelecko – historická spoločnosť BOJNÍK z Bojníc. Najbližšia prehliadka bude 12. júla s prvým vstupom o 20:30. Ďalšie vstupy sú pre návštevníkov pripravené o 21:00, 21:30 a o 22:00 hod.

Keď už v tej Štiavnici budete, využite mimoriadne bezplatné sprevádzania pri príležitosti 20. výročia prijatia mesta Banská Štiavnica do UNESCO. Sprevádzania budú 14.07.2013, so začiatkom o 16:00 na Námestí Sv. Trojice.

Detviansky folklór

Počas tohto víkendu budú aj Podpolianske folklórne slávnosti v Detve, ktoré patria medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie festivaly ľudovej kultúry na Slovensku. Počas troch festivalových dní si môžete vybrať z celkovo 9. scénických programov na hlavnej scéne prírodného amfiteátra. Festival je výnimočný tým, že jeho súčasťou je Krajanská nedeľa, program Slovákov žijúcich v zahraničí. Aký je program? To zistíte, ak si kliknete na festivalovú stránku.

Foto: sxc.hu

Ľudové remeslá v Kežmarku

Festival Európske ľudové remeslo v Kežmarku je najväčšou prezentáciou ľudových remesiel na Slovensku. Uskutoční sa v dňoch12. – 14. júla 2013. Svojimi výrobkami sa na ňom prezentujú najvýznamnejší majstri tradičných umeleckých remesiel nielen zo Slovenska, ktorí priamo na mieste predvádzajú svoje umenie, či už kováči, šperkári, hrnčiari, tkáči, výrobcovia kraslíc, fujár, črpákov … Festival dopĺňa bohatý kultúrny program s vystúpeniami folklórnych súborov, sokoliarov, pouličného divadla, šermiarov a tiež ponuka slovenských národných jedál a Syrársky trh.

Literatúra v Košiciach

Pokiaľ ste milovníkmi literatúry, tej klasickej a nie elektronickej, možno vás osloví Literárny festival Mesiac autorského čítania. Vznikol v Brne v roku 2000, ponúka prepojenia národných literárnych scén susediacich štátov strednej Európy. Od roku 2011 jeho program každoročne štartuje 1. júla v Brne a následne, deň po dni, nepretržite pokračuje v ďalších mestách (Košice, Ostrava, Wroclaw).

V Košiciach budú autorské čítania v priestoroch Bábkového divadla na Alžbetinej ul. 38 od 2. júla do 1. augusta 2013, pravidelne so začiatkom o 18.00 hod.  Čítačky už tradične zahŕňajú dve hlavné programové línie. Jedna reprezentuje domácu česko-slovenskú literatúru  a druhá zahraničnú. Tohto roku  to bude literatúra nemecky hovoriacich krajín z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Luxemburska.

V rámci hlavného programu predstavia svoju tvorbu spisovatelia zvučných mien, napríklad Pavel Kohout, Arnošt Goldflam, Ľubomír Feldek, Peter Krištufek.

Retro hračky

Zaujímavú výstavu pripravilo Múzeum dopravy. Pre záujemcov o hračky na kolesách, alebo hračky spojené s dopravou. Prebieha ešte do 15. júla 2013.

Výstava autora Igora Kolečanského predstavuje výber hračiek vyrábaných v bývalom Československu. Medzi najväčších výrobcov po II. svetovej vojne na Slovensku patril závod v Pohorelej, výrobky zabudnutých značiek TATRASMALT, OMNIA, STROJSMALT poznali viaceré generácie detí, tieto dnes môžu ukázať svojim vnukom na výstave.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár