Kalvária na kopci Scharfenberg je snáď najimpozantnejšou barokovou kalváriou v strednej Európe. Celá jej scenéria s viacerými kaplnkami aj väčšími objektmi je riešená efektne symetricky, horný kostol je dominantou nielen samotnej kalvárie, ale celého okolia.
Vystavaná na kopci, nad mestom Banská Štiavnica magnetizuje každého. Kto ju videl len na fotkách, túži sa tam pozrieť, a kto tam už bol, chodí tam na prechádzku zas a znova.
foto: Nadácia VÚB Hlavná etapa rekonštrukcie je po 11 rokoch ukončená Zástupcovia OZ Kalvársky fond a Nadácie VÚB, ktorá bola od roku 2008 generálnym partnerom pre obnovu tohto skvostu barokovej architektúry, v piatok poobede slávnostne otvorili Horný kostol Kalvárie.
Kaplnky, kostoly a umelecké diela tejto významnej národnej kultúrnej pamiatky sú vo výraznej väčšine zreštaurované a zabezpečené proti ďalšiemu chátraniu a celý komplex môže začať naplno slúžiť návštevníkom a pútnikom z celého Slovenska aj zahraničia.
Míľniky histórie Kalvárie v Banskej Štiavnici
14. september 1744 – položenie základného kameňa Horného kostola 14. september 1751 – dokončenie celého komplexu a jeho slávnostné vysvätenie, vznikol Kalvársky fond ako spolok s účasťou mesta, cirkvi a súkromných osôb 1894 – bola zrealizovaná pravdepodobne najväčšia dobová obnova Kalvárie 1945 – vážne poškodenie niektorých objektov pri prechode frontu v závere druhej svetovej vojny 1951 – „znárodnenie“ Kalvárie po dvesto rokoch existencie, zánik Kalvárskeho fondu a začiatok obmedzovania pútí štátnymi orgánmi 1978 – 1981 – rekonštrukčné práce pod vedením dekana Karola Benovica, SVD – kostoly Kalvárie boli jednoducho omietnuté v duchu typickej barokovej hnedočervenej farebnosti od 1989 – po uvoľnení trhu so starožitnosťami sa množili krádeže sôch, rozkrádal sa materiál zo striech stavieb Kalvárie a celý areál poznačili hrubé prejavy vandalizmu 1993 – Kalvária sa stala súčasťou územia, ktoré bolo spolu s historickým centrom mesta zaradené na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO jún 2007 – Banskoštiavnická kalvária bola zaradená na zoznam 100 najohrozenejších pamiatok sveta september 2007 – presťahovanie zachovaných barokových sôch a reliéfov do múzea na Starom zámku, otvorenie expozície Kalvária v azyle a organizovanie odborného semináru o záchrane Kalvárie 2008 – obnovenie činnosti združenia Kalvársky fond (vlastníkmi sú RKC farnosť Banská Štiavnica, Mesto Banská Štiavnica a organizácie Slovenské banské múzeum, Spolok BŠ 91 a skautská nadácia Baden-Powella), nadviazanie spolupráce s generálnymi partnermi (Nadáciou VÚB, Ministerstvom kultúry SR, World Monuments Fund a SSE a.s.) a spustenie projektu adopcie kaplniek
Loading...