Brankovský vodopád (41)

Mgr. Zuzana Szemöková 6

Šušťavý zvuk lístia, slnko predierajúce sa konármi okolitých stromov a vyšliapaný chodníček, rekreačné stúpanie a zdivočelá príroda navôkol…

Uprostred pokoja, v  prostredí nerušenej zelene, pýši sa pred vami majestátny súbor skál, z ktorých ladne, a predsa dominantne, steká prúd tatransky čistej vody. Najvyšší v Nízkych Tatrách: Brankovský vodopád.

Brankovský vodopád, zdroj: A. Ciglanová

Príroda a krajina

Chránená prírodná pamiatka, ktorú prívlastky najvyšší v Nízkych Tatráchdruhý najväčší na Slovensku predurčujú k bohatému zážitku, okom rozmaznávanému. Navyše, trasa, po ktorej sa za ním vydáte, je ľahko zvládnuteľná aj pre tých najmenších horských Mladých svišťov. Na túto turistiku však nepotrebujete žiadnu špeciálnu výstroj. Postačí vám zabezpečený pitný režim a dobrá obuv. Možno fotoaparát a určite pozorné oko tuláka. Chodník je totiž presne definovaný, takže očami si môžete len tak ulietať po okolí.

Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pricestovať autom, či autobusom, prístup k nemu je v oboch prípadoch veľmi komfortný. Viditeľný je už z frekventovaného cestného úseku Ružomberok – Banská Bystrica. Leží na západnej strane Nízkych Tatier pod Veľkým Brankovom, vzdialeným 11 km od Ružomberka. Miestom stretu, vhodným pre začiatok výletu je motorest Bodega. Disponuje dostatočnou kapacitou parkovacích miest a neďaleko neho stojí autobusová zastávka trasy Ružomberok – Biely Potok – Podsuchá.

Cesta k vodopádu, zdroj: A. Ciglanová

Zaujímavosti

Vodopád s výškou 55 metrov už mnohých zlákal k blízkemu stretu, volajúcom po osviežení. Napriek tomu, že objemom vody nepatrí k tým najprudším vodopádom, svojou veľkosťou v kontraste s panenskou prírodou vás určite očarí. Keď sa priblížite, obalí vás sviežimi drobnými kvapkami vody, rozprášenými dopadom vody o prísne súsošia skál. Kochajte sa, oddychujte, nechajte deti, nech si užívajú cieľ vašej cesty, hoci s prirodzenou opatrnosťou.

Mimochodom, ak by ste váš výletný deň chceli spojiť s ďalšou „atrakciou“ pre detského návštevníka, zájdite si do Vlkolínca, ktorý je vzdialený len pár kilometrov od Veľkého Brankova.

Brankovský vodopád, zdroj: A. Ciglanová

Aké veľké deti výlet zvládnu

Výstup k vodopádu je veľmi pohodlný, skôr rekreačný a zvládnu ho bezproblémovo deti od 5 rokov. Hoci sa stále držíte zelenej turistickej značky, definovaný chodník vás hravo privedie k cieľu, aj keby ste neboli práve svetobežník so skvelou orientáciou.

Ubytovanie

Brankovský vodopád sa nachádza v samom srdci prírody Nízkych Tatier, preto je ubytovanie na mieste veľmi obmedzené. Dostupných je však množstvo hotelov a penziónov v okolí, napríklad v Ružomberku. Stačí potom už len zvážiť, či sa uspokojíte s penziónom alebo máte náročnejšie požiadavky a chcete spojiť výlet aj s kúpaním či wellnessom.

Turisti pri vodopáde, zdroj: A. Ciglanová

Ako tu stráviť rodinný čas

Spoza motorestu vykúkajú dve cesty, ponúkajúce sa turistickým šľapajám. Západná trasa vedie na Smrekovicu, známu horskú chatu, využívanú najmä v období lyžovačkovej sezóny. Východná trasa vedie k nášmu cieľu: k Brankovskému vodopádu, ale ak chcete, tak až na Veľký Brankov. Vydáte sa po moste ponad rieku Revúca, ktorá sa svojím rekreačným charakterom prispôsobila oblasti, ktorou preteká.

Na severnejšej časti tohto úseku stoja vodné stavidlá, využívajúce sa na hospodárske a vodohospodárske účely. V lokalite Bohúnka prebieha odchov pstruhov dúhových. Most vedie k bývalému detskému táboru, popri ktorom sa dostanete cez lúčku až na lesnú cestičku. Vydáte sa vľavo. Značkovaný chodník vás po pár metroch (asi 10 minút chôdze) vnesie do lesa. Drevená značka na okraji vás upozorní, že vstupujete do oblasti Nízkych Tatier.  

Brankovský vodopád, zdroj: Slovakia.travel

Okolie chodníka lemujú obrovské lopúchové listy a vysoká pŕhľava, čo len potvrdzuje nezasiahnutosť ľuďmi. Pozvoľna kráčate pomalším tempom približne 45 minút, až pokým sa nedostane na miesto s náučnou tabuľou. Zastavte sa a prečítajte sebe aj deťom pútavú povesť o Kurucoch, z čias Rakúsko – Uhorska, nahliadnite, ako vyzerá vodopád, keď v zime zamrzne (možno vás tak priláka k opätovnej návšteve v iných podmienkach) a pokračujte ďalej. Od náučnej tabule vás čaká asi 5-10 minútový mierne strmší výstup, ktorý vás (nečakane a odrazu) privedie až k samotnému majestátu: Brankovskému vodopádu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň prajem,

    chcela by som sa zapojiť do súťaže “S rodinkou po SLovensku” a posielam odpoveď na súťažnú otázku:

    V roku 1978 boli Nízke Tatry vyhlásené za národný park.

    Ďakujem veľmi pekne za zaradenie so súťaže.

    s pozdravom,

    Marcela Glasová

  2. Dobrý deň,

    odpoveď na otázku zo súťaže ” S rodinkou po Slovensku ” znie:

    Nízke Tatry boli vyhlásené za národný park v roku 1978.

    S pozdravom

    Prostredná Erika

Pridaj komentár