Domaša (40)

Juraj Jánošík 0

Slovensko sa vďaka veľkým zásobám sladkej vody, radí  ku krajinám s množstvom vybudovaných vodných nádrží, ktoré sa využívajú na rekreáciu a oddych. Jedným z najznámejších vodných diel, ktoré je označované aj aj ako ,,slovenské more“, sa volá Domaša.

Domaša, zdroj: Slovakia.travel

Od svojho postavenia v 60-tych rokoch je Domaša multifunkčným vodným dielom, ktorého hlavnou úlohou bola regulácia vodných prítokov ústiacich do Východoslovenskej nížiny.

Okrem tejto funkcie sa s Domašou počítalo aj ako so zásobarňou úžitkovej a neskôr aj pitnej vody. Vodnú nádrž si časom obľúbili aj chatári a rekreanti zo širokého okolia. Dnes je tak Domaša obľúbeným rezortom mnohých Slovákov, ktorí okrem sezónneho kúpania využívajú aj možnosti na jachtárčenie a rybolov.

Príroda a krajina

Vodná nádrž Domaša sa nachádza v Ondavskej vrchovine v povodí rieky Ondava.

Domaša, zdroj: Slovakia.travel

Rozkladá sa na území s výmerou 14,22 km². Väčšina jej plochy patrí pod okres Vranov nad Topľou okrem severu nádrže, ktorý patrí pod okres Stropkov. So svojou najväčšou hĺbkou 35 metrov je vhodná aj na plavbu  s menšími loďami.

Okrem toho je Domaša vychytenou rybárskou lokalitou, keďže v nej možno nájsť až 22 druhov sladkovodných rýb. Najvýraznejšie sú zastúpené kapre, šťuky, sumce a zubáče. Okrem  Veľkej Domaše poznáme aj pomocnú nádrž Malá Domaša, ktorá slúži na vyrovnávanie hladiny hlavného vodného diela.

Zaujímavosti

Výstavba vodného diela Domaša sa začala v roku 1962 a trvala 5 rokov. Samotná priehrada sa môže pýšiť priehradným múrom, na ktorom si turisti môžu vychutnať ukľudňujúce prechádzky. Na vodnom diele bola vybudovaná  aj hydroelektráreň. Ako letná destinácia je Domaša prístupná z viacerých miest.

Domaša, zdroj: Slovakia.travel

Medzi najväčšie strediská možno zaradiť Domašu –Valkov, ktoré je známe pravidelným organizovaním letného hudobného festivalu Domaša fest. Toto stredisko je však vyhľadávané aj  mladými rodinkami s deťmi. Trávnatá, pravidelne kosená pláž, má pieskový prístup do vody. Nachádza sa tu autokemping, verejné táborisko, chatová osada, požičovňa športových potrieb, vodných bicyklov, parkovisko, lodenica s prístavom a niekoľko ubytovacích a reštauračných zariadení.  

Druhým strediskom je Domaša – Dobrá, ktoré sa nachádza na juhozápadnom brehu nádrže. Kľudná zátoka je charakteristická svojou teplou vodou a možnosťou vyskúšania vodných športov ako je napríklad windsurfing či člnkovanie. Dobrá sa taktiež môže pochváliť najkrajším prírodným prostredím s peknými lesmi a množstvom turistických chodníkov. Stredisko je vybavené dvoma hotelmi.

Najstarším strediskom na Domaši sú Poľany, z ktorých je na celú nádrž najlepší výhľad. Toto stredisko ponúka najširšiu pláž a autokemping. Poľany sú známe aj svojimi letnými diskotékami, ktoré sem priťahujú najmä mladšiu klientelu, takže pre rodinky s deťmi by som odporučil inú oblasť.

Domaša, zdroj: Slovakia.travel

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

Kúpanie na Domaši môže byť veľmi príjemne strávenou dovolenkou aj pre mladé rodinky s deťmi v predškolskom veku. Treba však dbať na pravidelný prísun tekutín, ochranu pred slnkom a keďže sa jedná o prírodnú vodnú nádrž, treba si každoročne skontrolovať informáciu, či je kúpanie schválené hygienikmi.

Ubytovanie

Domaša je rekreačným strediskom s množstvom hotelových, chatkových a autokempingových komplexov, ktoré sú rozmiestnené po celom obvode vodného diela.  Za zmienku stojí napríklad Hotel Domaša, ktorý má svojom areáli športoviská ale aj ohnisko na oddych so známymi.

Domaša, zdroj: Slovakia.travel

Ako tu stráviť rodinný čas

Okrem kúpania v samotnej nádrži môžete využiť aj požičovne vodných bicyklov a surfov.  Taktiež si môžete užiť 45-minútovú plavbu jachtou, ktorá premáva počas letnej sezóny. Cena za jednu plavbu je 40 Eur. V oblasti Domaša Valkov napríklad funguje Slovenská asociácia Windsurfingu.  

V blízkosti Domaše sa taktiež nachádza Herliansky gejzír, ktorý rozhodne stojí za pozretie.  Cestu tam si však treba naplánovať.  Pre deti je počas leta naplánovaný hrnčiarsky krúžok, dospelí môžu využiť výbornú podmienky na cykloturistiku a rybolov.

Údolie smrti, zdroj: vhu.sk

Pekný výlet si môžete urobiť aj smerom na Svidník, do Údolia smrti, kde prebiehali boje 2. Svetovej vojny, v boji o Dukliansky priesmyk. Zaujímavé to bude najmä pre chlapcov, pretože je tam v prírode rozmiestnená bojová technika. Prípadne môžete zavítať do Mezdilaboriec a prezrieť si múzeum Andyho Warhola.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár