Slovensko sa vďaka veľkým zásobám sladkej vody, radí ku krajinám s množstvom vybudovaných vodných nádrží, ktoré sa využívajú na rekreáciu a oddych. Jedným z najznámejších vodných diel, ktoré je označované aj aj ako ,,slovenské more“, sa volá Domaša.
Domaša, zdroj: Slovakia.travel Od svojho postavenia v 60-tych rokoch je Domaša multifunkčným vodným dielom, ktorého hlavnou úlohou bola regulácia vodných prítokov ústiacich do Východoslovenskej nížiny.
Okrem tejto funkcie sa s Domašou počítalo aj ako so zásobarňou úžitkovej a neskôr aj pitnej vody. Vodnú nádrž si časom obľúbili aj chatári a rekreanti zo širokého okolia. Dnes je tak Domaša obľúbeným rezortom mnohých Slovákov, ktorí okrem sezónneho kúpania využívajú aj možnosti na jachtárčenie a rybolov.
Príroda a krajina Vodná nádrž Domaša sa nachádza v Ondavskej vrchovine v povodí rieky Ondava.
Domaša, zdroj: Slovakia.travel Rozkladá sa na území s výmerou 14,22 km². Väčšina jej plochy patrí pod okres Vranov nad Topľou okrem severu nádrže, ktorý patrí pod okres Stropkov. So svojou najväčšou hĺbkou 35 metrov je vhodná aj na plavbu s menšími loďami.
Okrem toho je Domaša vychytenou rybárskou lokalitou, keďže v nej možno nájsť až 22 druhov sladkovodných rýb. Najvýraznejšie sú zastúpené kapre, šťuky, sumce a zubáče. Okrem Veľkej Domaše poznáme aj pomocnú nádrž Malá Domaša, ktorá slúži na vyrovnávanie hladiny hlavného vodného diela.
Zaujímavosti Výstavba vodného diela Domaša sa začala v roku 1962 a trvala 5 rokov. Samotná priehrada sa môže pýšiť priehradným múrom, na ktorom si turisti môžu vychutnať ukľudňujúce prechádzky. Na vodnom diele bola vybudovaná aj hydroelektráreň. Ako letná destinácia je Domaša prístupná z viacerých miest.
Domaša, zdroj: Slovakia.travel Medzi najväčšie strediská možno zaradiť Domašu –Valkov , ktoré je známe pravidelným organizovaním letného hudobného festivalu Domaša fest. Toto stredisko je však vyhľadávané aj mladými rodinkami s deťmi. Trávnatá, pravidelne kosená pláž, má pieskový prístup do vody. Nachádza sa tu autokemping, verejné táborisko, chatová osada, požičovňa športových potrieb, vodných bicyklov, parkovisko, lodenica s prístavom a niekoľko ubytovacích a reštauračných zariadení.
Druhým strediskom je Domaša – Dobrá , ktoré sa nachádza na juhozápadnom brehu nádrže. Kľudná zátoka je charakteristická svojou teplou vodou a možnosťou vyskúšania vodných športov ako je napríklad windsurfing či člnkovanie. Dobrá sa taktiež môže pochváliť najkrajším prírodným prostredím s peknými lesmi a množstvom turistických chodníkov. Stredisko je vybavené dvoma hotelmi.
Najstarším strediskom na Domaši sú Poľany , z ktorých je na celú nádrž najlepší výhľad. Toto stredisko ponúka najširšiu pláž a autokemping. Poľany sú známe aj svojimi letnými diskotékami, ktoré sem priťahujú najmä mladšiu klientelu, takže pre rodinky s deťmi by som odporučil inú oblasť.
Domaša, zdroj: Slovakia.travel Ako veľké deti tento výlet zvládnu Kúpanie na Domaši môže byť veľmi príjemne strávenou dovolenkou aj pre mladé rodinky s deťmi v predškolskom veku. Treba však dbať na pravidelný prísun tekutín, ochranu pred slnkom a keďže sa jedná o prírodnú vodnú nádrž, treba si každoročne skontrolovať informáciu, či je kúpanie schválené hygienikmi.
Ubytovanie Domaša je rekreačným strediskom s množstvom hotelových, chatkových a autokempingových komplexov, ktoré sú rozmiestnené po celom obvode vodného diela. Za zmienku stojí napríklad Hotel Domaša, ktorý má svojom areáli športoviská ale aj ohnisko na oddych so známymi.
Domaša, zdroj: Slovakia.travel Ako tu stráviť rodinný čas Okrem kúpania v samotnej nádrži môžete využiť aj požičovne vodných bicyklov a surfov. Taktiež si môžete užiť 45-minútovú plavbu jachtou, ktorá premáva počas letnej sezóny. Cena za jednu plavbu je 40 Eur. V oblasti Domaša Valkov napríklad funguje Slovenská asociácia Windsurfingu.
V blízkosti Domaše sa taktiež nachádza Herliansky gejzír , ktorý rozhodne stojí za pozretie. Cestu tam si však treba naplánovať. Pre deti je počas leta naplánovaný hrnčiarsky krúžok, dospelí môžu využiť výbornú podmienky na cykloturistiku a rybolov.
Údolie smrti, zdroj: vhu.sk Pekný výlet si môžete urobiť aj smerom na Svidník, do Údolia smrti, kde prebiehali boje 2. Svetovej vojny, v boji o Dukliansky priesmyk. Zaujímavé to bude najmä pre chlapcov, pretože je tam v prírode rozmiestnená bojová technika. Prípadne môžete zavítať do Mezdilaboriec a prezrieť si múzeum Andyho Warhola.
Loading...