Trenčianske Teplice: tip na rodinný výlet

Mária Kohutiarová 0

Prívlastok perla Karpát dal mestečku Trenčianske Teplice známy románopisec Mór Jókai.

Vybrať sa s deťmi na výlet do Trenčianskych Teplíc nemusíte len preto, že sa chcete okúpať. Toto malé mestečko neďaleko známeho Trenčína môže ponúknuť vašej rodine viac zážitkov, ako je len termálna voda.

Trencianske Teplice
Shutterstock

Čím sú známe Trenčianske Teplice

Okrem typickej architektúry kúpeľného mesta je tu minimálne k nahliadnutiu pár skvostov počnúc Mostom slávy, kúpeľným parkom a končiac slávnym Hammanom.

Príroda v okolí Trenčianskych Teplíc

Mestečko je obklopené Strážovskými vrchmi, preteká ním potok Teplička. Do Trenčianskych Teplíc sa dostanete cez Trenčiansku Teplú alebo druhou stranou cez Machnáč od Bánoviec nad Bebravou.

Nad mestečkom sa čnie ako dominanta vrch Klepáč s výškou 575 m.  Nadmorská výška 272 m nad morom je jedným z dôvodov veľmi príjemnej klímy.

V okolí sa nachádzajú prírodné rezervácie Žihľavník a Baba, zaujímavá je aj Havránkova dolina alebo Trubárka. Vďaka obklopeniu vrchmi je mestečko chránené od vetrov, čo len znásobuje pocitovú pohodu.

Zaujímavosti o Trenčianskych Tepliciach

Trenčianske Teplice sú starodávne kúpele, ktorých  história siaha zrejme do začiatkov nášho letopočtu.

Podľa povesti našiel pramene chromý pastier, ktorý okrem stratenej ovečky po kúpeli v sírnatej vode aj sám ozdravel. Očividne o nich vedeli aj Kvádi a Markomani, ako aj rímske légie, aj keď písomne boli doložené až v roku 1247

Tr. Teplice, hlavná ulica, zdroj: Slovakia.travel

História trenčianskych kúpeľov

Kúpele dlho patrili do správy Trenčianskeho hradu, no veľkú zásluhu na ich rozvoji majú dve mená: a to rodina Illeshaziovcov, ktorým patrili vyše 200 rokov a aj vďaka ich investíciám a starostlivosti kúpele patrili k najznámejším v Rakúsko-Uhorsku.

Druhým, kto kúpele zveľadil, rozšíril a zmodernizoval, bol viedenský finančník Juraj Sina – jeho syn následne zriadil kúpeľný park .

Hammam

Ak neviete, čo začať obzerať v Trenčianskych Tepliciach najskôr, zvoľte vychýrený Hammam. Tento kúpeľný skvost stojí na Slovensku vďaka nadšeniu Ifigénie de Castries, ktorá nenechala očarenie modelom tureckých kúpeľov, videným na výstave v Paríži,  len tak.

Nádherná stavba s typickými bielomodrými kachličkami, vyrobenými špeciálne len pre tento kúpeľ a nesúcimi iniciálky IC. Nádherná stavba bola ešte pred dvoma storočiami medzi najdrahším kúpeľmi v Európe, takže sa tam nedostal každý. Dnes je prístupná všetkým a slúži ako prezliekáreń pred masážou a tiež na oddych po kúpeli.

Kúpele Hammam, zdroj: Slovakia.travel

Pre pokojný oddych sa núka aj prechádzka kúpeľným parkom, ktorý spontánne prechádza do lesoparku s chodníkom.

Na svoje si prídu samozrejme aj milovníci nádherných stavieb – núka sa pohľad nielen na netypickú vodnú elektráreň, ale aj na množstvo kúpeľných domov.

Prehliadka Trenčianskych Teplíc

Prehliadka Trenčianskych Teplíc začína vždy v pondelok o 14.00 hod. v parku pri Pamätníku obetiam 2. svetovej vojny, trvá približne 40 minút a je spojená s výkladom, návštevou výrobne kúpeľných oplátok, ich ochutnávkou a ukončená príjemným posedením pri horúcej káve alebo vínku v kaviarni.

Železnica

Pre malých technikov a vláčikárov bude určite lahôdkou pozrieť sa na úzkorozchodnú železnicu, ktorá premávala medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou.

Aké veľké deti výlet zvládnu

Mestečko ani okolie nemá veľké prevýšenie, takže s kočíkom, pešo či aj do parku a blízkeho lesa  sa dostanete aj s úplne malými deťmi. Túlanie sa po prírodných rezerváciách v závislosti od zvolenej túry a náročnosti trasy.

Ubytovanie v Trenčianskych Tepliciach

Mestečko núka komplexnú ponuku ubytovania, dobré možnosti sú aj v blízkom okolí od hotelov kúpeľného typu cez penzióny či ubytovanie v súkromí. Je na vás, čo vám predstavy a peňaženka dovolia.

Výhodou kúpeľných domov je okrem komplexnej stravy aj voľný prístup k liečebným a kúpeľným procedúram – treba teda zvážiť, či chcete byť viac na suchu či vo vode.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár