Adventná dedina na zámku

Táňa Malá 0

Vianoce sú pred dverami a z každej strany sa nás snaží reklama presvedčiť, bez čoho všetkého by Vianoce neboli Vianocami.  Skúsme sa ale zastaviť. Čo tak vymeniť hluk nákupných centier za areál barokového zámku?

Schloss Hof, kedysi určený k honosným slávnostiam, sa nachádza len kúsok od Bratislavy, v Marchfelde vo východnom Dolnom Rakúsku. Tento barokový súbor pozostáva z panského zámku, umelecky tvarovaných terasových záhrad a idylického statku. Panský zámok sa tento rok už po druhýkrát predstavuje ako pôsobivá kulisa vianočných trhov „Weihnachtsdorf Schloss Hof“ po dobu štyroch adventných víkendov. V adventnej dedine zámku môžete stráviť príjemný deň.

… pre najmenších

Pre najmladších návštevníkov je pripravených niekoľko inšpiratívnych miest. Okrem tradičného detského ihriska tu nájdete aj netradičnú ZOO v priestoroch statku, kde našli domov mnohé zriedkavé starorakúske rasy domácich zvierat. Vo voľnom výbehu je možné vybrané zvieratá nielen vidieť, ale aj dotknúť sa ich. Rovnako tak v stajni je možné vo vybraných časoch zvieratá aj nakŕmiť. Okrem tradičných obyvateľov ZOO, ako sú kone, poníky, dromedáre, ťavy, kone a sliepky, uvidíte špecifikum tohto miesta – biele barokové oslíky. Aby bola predvianočná atmosféra dokonalá, v stajni je Betlehem so živými ovečkami.

Najmenších návštevníkov zlákajú aj kolotoče. Hneď pri vchode do areálu nazrite aj do honosne zariadenej sály, ktorá je prestretá na slávnostnú detskú párty.

… tradičné trhy netradične

Jedinečnú atmosféru vytvára asi stovka umeleckých remeselníkov. V teple oranžérií či v arkádovom dvore sa môžete inšpirovať množstvom vianočných predmetov: ozdoby na stromček zo skla, dreva, kovu či slamy, betlehemské figúrky z rôznych materiálov, sviečky, hračky a iné ručne vyrobené predmety vhodné ako dekorácie aj ako darčeky. Alebo sledujte, čo sa rodí pod rukami majstra kováča.

… pre hladošov

O spokojné brušká sa postará niekoľko stánkov s občerstvením na nádvorí zámku a ďalšie na promenáde. Môžete skúsiť tradičné miestne aj medzinárodné špeciality. Ochutnajte aromatické  varené víno či tradičný vianočný punč, teplé gaštany, ale aj špeciálne pochúťky. Cisársky trhanec či štajerské jablkové maškrty sú len malým výberom z rozmanitej ponuky. Náročnejší môžu využiť služby kaviarničiek a reštaurácie.

… nielen chlebom je človek živý

Umelecké duše oslovia klasické hudobné skupiny naladené na vianočnú notu. Pre náročných sú v barokovej sále zámku pripravené  vianočné koncerty od velikánov klasickej hudby Vivaldiho, Händela, Corelliho a ďalších a koledy v podaní Filharmónie Marchfeld .

Milovníci histórie môžu absolvovať prehliadku zrekonštruovanej časti zámku so slovenským sprievodcom. Celý areál bol nákladne revitalizovaný a uvedený do pôvodného stavu. Expozícia nie je veľká, ale očarí dokonalosťou a zaujme príbehmi a anekdotami zo života jeho niekdajších obyvateľov. Uvidíte vianočný stromček s tradičným vianočnými ozdobami, aj veľké adventné koleso – predchodcu dnešných advetných kalendárov a adventných vencov.

Nechajte sa zlákať aj na prechádzku najrozsiahlejšou barokovou záhradou v Rakúsku. Terasové záhrady s fontánami a vodnými prvkami vo francúzskom štýle sú dokonale upravené aj v zime. Areál nadchne imperiálnym štýlom a tradičným prostredím. Z terasy zámku je výhľad až do Devínskej Novej Vsi.

Vidiecke sídlo postavené pre princa Eugena Savoyského zapôsobilo aj na jeho neskoršiu majiteľku Máriu Teréziu. 50-hektárový areál je najväčším vidieckym barokovým zámockým komplexom Rakúska a patrí medzi najpôsobivejšie architektonicko-umelecké súbory európskeho baroka.

Kto chce zažiť adventný čas v slávnostnej nálade, bude vo vianočnej dedine zámku Schloss Hof na tej najlepšej adrese. Podrobný program nájdete na https://www.weihnachtsdorf.at/sk/fsh/.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár