Kam sa vybrať s deťmi cez advent? Poradíme vám!

Marcela Beňová 0

Advent je skvelou príležitosťou vyraziť si ako rodina za zábavou, za poznaním alebo jednoducho na punč a horúcu čokoládu na zasnežené námestie.

V posledných rokoch sa mestá predbiehajú v kvalitnom programe pre malých aj veľkých. Už dávno to nie je len o privítaní Mikuláša a vianočných trhoch.

Ingimage

Rok čo rok sa mestá predháňajú v zaujímavých akciách a prinášajú kopu noviniek, ktoré ocenia malí aj veľkí návštevníci. Takže kam sa tento rok chystáte vy?

Trnava a okolie

Stredoveké adventné dni v Trnave

Mesto Trnava je krásne celý rok, ale v zime má svoju neopakovateľnú atmosféru. Prispievajú k tomu aj obľúbené trhy s historickou tematikou. Ak chcete naučiť deti niečo o živote v minulosti, určite ich vezmite sem.

Kováčske či rezbárske remeslo sa bude páčiť najmä chlapcom, dievčatá zas ocenia tradičné odevy a výrobu šperkov. Stredovekému námetu sa prispôsobila aj kuchyňa, takže sa majú na čo tešiť najmä rodičia.

Vianoce na zámku Holíč

Príchod vianočných sviatkov môžu 13. decembra osláviť aj návštevníci Holíča. Každoročne sa tu pripravuje slávnostný jarmok spojený s vystúpeniami, súťažami a zábavou.

Pre deti je pripravená obľúbená zábava – hry, maľovanie na tvár a tie staršie sa užijú aj fotokútik. Program je ideálny nielen pre rodiny s deťmi, ale aj záujemcov o kultúru, ktorý si radi pozrú slovenský zámok aj mimo bežných návštevných hodín.

 Prečítajte si aj: Kam na výlet s deťmi? Tipy pre celé Slovensko

Vianočná lampášová prehliadka Pezinka

7. decembra sa uskutoční akcia, ktorú si zapamätajú rodičia aj deti. Telku nechajte vypnutú a vyberte sa na večernú lampášovú prehliadku Pezinka. Okrem punču na zohriatie vám večer spríjemní aj veľa nových zaujímavostí.

Spoznáte krásne slovenské mestečko trochu iným spôsobom. Dozviete sa, ktorý kostol je najkrajší, kde stála židovská synagóga a kam zmizol potok, ktorý pretekal stredom mesta. Pre deti bude večerný výlet veľkým dobrodružstvom a pre dospelých na chvíľu návratom do školských lavíc.

Bratislava

Vianočná električka

Od 6. do 30. decembra bude ulicami Bratislavy premávať Vianočná električka. Previezť sa ňou môžete od 16. do 20. hodiny na trase Jesenského (SND) – Nám. SNP – Kapucínska – tunel – nábrežie – Jesenského (SND).

Električka jazdí v polhodinových intervaloch a zdobiť ju bude námet o narodení Ježiška v Betleheme. Jazda pre všetkých cestujúcich bude zadarmo.

 Prečítajte si aj: Budapešť s deťmi

Dobrý trh v Starej tržnici

Ak máte radi handmade a slovenskú tvorbu, hľadáte originálne darčeky, alebo len nechcete stráviť deň víkend v nákupnom centre, zastavte sa s rodinou v Starej tržnici.

15. decembra sa tu stretnú viaceré lokálne značky a vy si môžete domov priniesť nielen pekné oblečenie, ale aj hračky pre deti, drobnosti do domácnosti, zabaviť sa pri sprievodnom programe alebo vyskúšať stánky s občerstvením.

Vianočné Košice a hudobný Prešov

Košice sa tak ako každý rok oblečú do pravej vianočnej atmosféry. Návštevníci aj domáci sa môžu tešiť na ľadové sochy, trhy aj sprievodný program.

Perníkovo

9. decembra si môžu prísť rodinky užiť vianočné pečenie trochu netradične. Na námestí sa uskutočnia tvorivé dielne, kde okrem vyrábania perníkov budú môcť deti súťažiť, hrať sa a čaká ich aj príjemné prekvapenie.

Deň plný kolied

Tretiu adventnú nedeľu si Košičania vyhradili na radosť z hudby. Okrem folkloristov, ktorý predstavia najznámejšie spišské koledy a vinše sa návštevníkom predstavia aj hudobníci s nemeckými vianočnými skladbami.

Po koledách pokračuje program divadelným predstavením o narodení Ježiška v Betleheme a v tento deň sa na teologickej fakulte uskutoční aj Zóna adventného pokoja, kde sú vítané aj rodiny s deťmi.

Sinatra v Prešove

Ak chcete vziať dieťa na kvalitné hudobné vystúpenie a dožičiť mu aj radosť z vysvieteného námestia a horúceho čaju, nenechajte si 21. decembra ujsť Vianoce so Sinatrom v podaní skupiny Ludo Kuruc Band a vystúpenie sláčikového kvarteta priamo na pešej zóne.

 Prečítajte si aj: Nápady pre lenivých rodičov na víkend, ktoré nič nestoja

Žilina

Stredoveký sedliacky dvor

Netradičnú vianočnú atmosféru si môžete užiť aj v Žiline. Od 21. do 22. decembra sa na Námestí Andreja Hlinku uskutoční Stredoveký sedliacky dvor.

Okrem dobového oblečenia, domácich zvierat a tábora na vás čaká aj predstavenie remesiel a chlapci sa môžu tešiť na skutočný šermiarsky súboj.

Vianoce na dedine

Len kúsok od Žiliny v Múzeu slovenskej dediny v Martine sa 8. decembra uskutoční posledný tohtoročný kultúrny program. Návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenia, folklórne piesne, koledy, ale aj Mikuláša a predaj vianočných ozdôb.

Deti čakajú tvorivé dielne a vstup do vianočného obdobia sa začne slávnostnou omšou.

Stredné Slovensko

HKM Zvolen a rozprávkové bytosti

Chcete, aby si vaše dieťa obľúbilo klzisko? V tom prípade ho 14. decembra určite vezmite na mestskú ľadovú plochu, kde namiesto hokejistov a krasokorčuliarok uvidí na korčuliach draka, princeznú či rytiera. Pôvabný program sa bude páčiť malým aj veľkým návštevníkom.

Svätý Mikuláš a Vianoce na Zámku

Bojnický zámok s každou novou sezónou naladí svoje priestory aj pre malých návštevníkov. Tento rok čaká na rodiny s deťmi Svätý Mikuláš a Vianoce na zámku, ktoré budú prebiehať od 6. decembra do 4. januára.

Okrem divadelných predstavení si deti budú môcť pozrieť aj dobové adventné zvyky a na zámku v tomto čase stretnú napríklad svätú Luciu či Barboru.

Vianočná Nitra

Okrem obľúbených vianočných trhov si návštevníci Nitry môžu vychutnať viacero zaujímavých akcií.

Výstava Betlehemov

Betlehemy patria k najkrajšej symbolike vianočných sviatkov. Od 13. do 22. decembra si ich môžete prísť spolu s deťmi pozrieť aj na Nitriansky hrad. Tento rok zapožičal Nitre svoju zbierku Bratislavský hrad.

Adventný vianočný hrad

Príďte si s rodinou užiť prehliadku Nitrianskeho hradu, keď jeho atmosféru dotvára krásna adventná výzdoba. Sprievodcovia vám zároveň porozprávajú zaujímavostí, ktoré sa k vianočnému obdobiu viažu a v závere prehliadky môžete vystúpiť aj na vežu katedrály, kde návštevníkov čaká malá odmena.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár