Mikuláš ti nič nedonesie, keď budeš zlý!

Anna Veselá 0

Prídu vám podobné reči povedomé? Vyhrážky, že keď dieťa nebude poslúchať, ani si nemusí umývať čižmičky, lebo aj tak nič nedostane? Že mu akurát tak čert do nich dá varechu a cibuľu? Radi prehadzujeme výchovu na iných – na rozprávkové postavičky?

Shutterstock

Naše deti sa v škôlkach učia aj takéto básničky:

Mik, mik, Mikuláš,

prišiel s čertom na koláč,

sľubujem, sľubujem,

že už hnevať nebudem…

Alebo:

Kto poslúchal mamku, ocka,

na každého darček počká.

Kto bol samá nezbeda,

tomu beda, prebeda.

Alebo:

Pred oknom – za oknom stojí Mikuláš,

povedz nám deduško, čo v tom koši máš.

Pre dobrú Aničku medovú paničku

a pre zlého Jožka korbáč a paličku.

Vedeli ste, že malé deti spravidla považujú postavy Mikuláša, čerta a anjela za naozajstné? Pokiaľ je vaše dieťa citlivé a ľahko sa rozruší, psychológovia z centra pre deti ohrozené násilím LOCIKA, odporúčajú tieto mikulášske „kratochvíle“ celkom vynechať.

Rozhodne s rozprávkovými bytosťami deti nestrašte, nevyhrážajte sa im peklom a ani sa nesnažte posunúť ich výchovu na Mikuláša, či Ježiška.

„Zlé“ a neposlušné deti neexistujú!

Návšteva Mikuláša, čerta a anjela, môže byť príležitosťou dieťa oceniť vo všetkých oblastiach, v ktorých sa mu darí. Vychovávajte deti s láskou, rešpektom a empatiou po celý rok. Podporujte u detí pocit bezpečia, nie pocit strachu.

Zlé deti neexistujú. Pekný citát na záver od dr. Jessicy Stephens: „Deti môžu byť naštvané, zranené, unavené, vydesené, zmätené alebo impulzívne. Je to spôsob, ako vyjadrujú svoje pocity, pretože inak to nevedia, a na to nesmieme nikdy zabudnúť.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár