5 tipov, ako pomôcť deťom s učením

Petra K. 0

Začiatok nového školského roka znamená aj prílev nových povinností. Nielen pre deti vo forme domácich úloh a učenia sa, ale aj pre nás, rodičov, aby sme im s nimi pomohli. Čím skôr im pomôžeme naučiť sa, ako sa majú správne učiť, tým lepšie.

 

Dajú sa robiť komplikované činnosti jednoducho?

Cvičenie zručnosti v akejkoľvek oblasti – teda aj robenie domácich úloh – je prospešné vždy a pre každého, no pre deti je to nevyhnutná náplň väčšiny dňa. Musia si osvojiť to, čo my, dospeláci, už pokladáme za samozrejmé. Napriek tomu, že ide spočiatku o náročné úkony, dajú sa do veľkej miery zjednodušiť. Ako?

1.    Odbúrajte stres

Základom úspechu je minimalizovanie stresových faktorov, ktoré v podstate paralyzujú človeka a znemožnia akýkoľvek hodnotný výkon. Vytvorenie ideálnych podmienok pre učenie sa by preto malo byť základnou úlohou rodičov. Podstatné je, aby dieťa nepocítilo nepríjemný pocit v momente, keď mu nepôjde to, čo by mu v danej chvíli malo ísť dobre.

„Robenie úloh začnite ľahšou alebo stredne ľahkou úlohou, aby sa dieťa pozitívne namotivovalo. To ho povzbudí do ďalších úloh. Potom prejdite na komplikovanejšie zadania a ukončite to niečím príjemným,“ radí psychologička Silvia Langermann. Rodičia vedia, ktoré predmety sú pre ich dieťa obľúbené a ktoré menej a podľa toho vyberajte. Ak si už od prvého ročníka nájdete systém, máte vyhraté – keď bude staršie, bude samostatnejšie a úlohy mu nebudú robiť problémy.

2.    Tréningom k dokonalosti

Nie sme dokonalí, nikto z nás. Ale snažíme sa zlepšovať. „Dôležité je presvedčiť dieťa, že len opakovaním činnosti bude postupne zlepšovať svoje zručnosti,“ hovorí odborníčka a dodáva: „Dnes už existuje množstvo efektívnych metodík, ktorými dokážete vylepšiť spočiatku menej dobré písomné a rečové prejavy vašej ratolesti.“

Jednou z možností, ako dodať sebavedomie malej a ešte ustráchanej detskej duši, je napríklad, používanie predpísaných textov, v ktorých sú vynechané dôležité písmená. Ich dopĺňanie pomáha k tomu, aby sa dieťa mohlo koncentrovať na jav, ktorý sa v danom okamihu precvičuje. Pri problémoch s čítaním môžete použiť vekmi osvedčenú techniku, ktorú niekedy uplatníte ešte aj vy – kĺzanie prstu po riadkoch. Samozrejme, niekedy vám junior „prečíta“ prapodivné slovo. Viete, že neexistuje, ale skúste to využiť v prospech situácie a zobrať to s humorom. Ale ako as hovorí – tréning robí majstra.

3.    Rýchlo je pomaly, pomaly je rýchlo

Dôležité je čítať kratšie zaujímavé texty a vyhradiť si dostatok času na ich analýzu. Dieťa vás vníma ako studnicu informácii a arbitra pravdy, ale ak mu ukážete, že je žiaduce, aby do debaty prispelo svojou troškou, bude vám rásť pred očami.

„Ukážte mu, ako sa dajú využiť farebné perá so správnym úchopom či papieriky, ktorými môže poľahky zvýrazniť potrebné informácie, alebo zaujímavé pasáže v texte, aby sa k nim mohlo v budúcnosti vrátiť. Potom sa môžete, napríklad, dohodnúť, že mu nadiktujete nejaké nové informácie, ktoré budú nadväzovať na zaujímavý text, ktorý ste práve dočítali a prebrali,“ hovorí svoje tipy učiteľka a metodička výučby hravou formou Katalin Deák. Pri diktáte sa môžu objaviť rôzne chyby, ako napríklad, spojené slová, vynechané písmená či nejednotný sklon písma. V prvom rade ide o to, aby ste si uvedomili svoju dikciu a rýchlosť výpovede. V škole to síce bude prebiehať v inom prostredí, no ak spolu natrénujete písanie, môže sa potom viac sústrediť na samotný obsah a tým znížiť aj výskyt chýb.

4.    Matematika ako strašiak?

Aj pri počtoch platí to, čo pri čítaní alebo písaní – na všetko treba čas, pretože vďaka dlhodobému tréningu prichádza potrebné uvedomenie. Skúste trénovať, napríklad pomocou kartičkového systému. Môžete vyrobiť kartičky veľkosti 5 x 8 centimetrov s príkladmi na násobenie a delenie a spraviť si malú súťaž. Tie správne vypočítané umiestňovať na jednu kôpku a tie nesprávne na druhú. Ktorá bude väčšia? Časom určite tá prvá.

5.    Jazyky vládnu svetom

Verbálna inteligencia patrí v poslednom čase k čoraz väčším devízam jednotlivca. Ten, kto dokáže sformulovať súvislý text v inom, ako rodnom jazyku, má šancu uspieť v práci aj osobnom živote. „Základom je nemať ostych a mať slovnú zásobu, ktorú možno rozvíjať nenútenou formou už v detstve,“ hovorí jazyková pedagogička Helen Doron, ktorá vlastný spôsob výučby uplatňuje už 30 rokov v krajinách po celom svete.

Nevýhodou klasickej školskej angličtiny je učenie založené na čítaní, písaní a memorovaní, čo  deti väčšinou nemotivuje vytvoriť si k angličtine vzťah. Naopak efektívny spôsob učenia cudzieho jazyka prebieha nenútenou formou, prostredníctvom pohybových aktivít, tanca, divadla či spevu. „Každé dieťa je pri zvolení správnej metódy schopné učiť sa angličtinu či iný jazyk s ľahkosťou a radosťou, musí si k nemu len nájsť cestu prostredníctvom príjemných zážitkov,“ hovorí učiteľka Katalin Deák. Dobré školy angličtiny vám ešte pred zápisom umožnia prísť sa pozrieť zadarmo na ukážkové hodiny, aby ste sa mohli rozhodnúť, či kurz bude vášmu potomkovi naozaj vyhovovať.

Kurzy Helen Doron nájdete vo viac než 30 mestách po celom Slovensku. V bohatej ponuke kurzov nájdete zábavné kurzy pre vekovú kategóriu detí od batoliat až po 18 rok života dieťaťa.

 

TIPY PRE RODIČOV:

1.    Vysvetlite ratolestiam, že písanie domácich úloh je jedna z ich každodenných domácich povinností, po zvládnutí ktorej môžu byť na seba hrdé. Najmä ak sa im na vysvedčení ocitnú samé jednotky.

2.    Domáce úlohy nie sú zodpovednosťou rodičov, ale detí. Vy im poskytujete príjemné domáce zázemie, povzbudzujete ich, sem – tam vypomôžete, ale úlohy za nich neurobíte.

3.    S prváčikmi úlohy vypracúvajte spoločne, ale postupom času ich učte väčšej samostatnosti. V treťom ročníku by už mali byť schopné vypracovať úlohy celkom sami, skontrolovať si ich a až potom ísť za vami na záverečné prezretie. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár