Čo viem urobiť, aby ho cestou do školy nezrazilo auto.

Zuzana Špačková 0

Chodci sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky a o deťoch to platí dvojnásobne. Pri rýchlosti 75 km/h potrebuje vodič najmenej 31 metrov (asi 1,5 sekundy) na to, aby si uvedomil nebezpečenstvo a adekvátne zareagoval.

Pri náraze auta do chodca v rýchlosti 30 km/h umiera v priemere každý 20-ty chodec, rýchlosť 50 km/h už náraz neprežije takmer polovica. Stret chodca s autom idúcim 60 km/h pre neho znamená takmer istú smrť.

Ak však auto zrazí dieťa v akejkoľvek rýchlosti, môže sa to vždy skončiť tragicky, pretože už rýchlosť 30 km/h je pre dieťa kritická. A práve preto treba dbať na prevenciu, týkajúcu sa bezpečnosti detí na cestách.

Vodiči by sa mali snažiť najmä predvídať a taktiež sledovať situáciu hlavne v okolí zastávok, škôl a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov. Radšej znížiť rýchlosť, a predísť tak prípadnému nešťastiu.

Užitočné rady pre rodičov školákov

Je dôležité, aby rodičia svojim deťom vysvetlili základné pravidlá a aspoň niekoľko dôležitých dopravných značiek.

Užitočné je, ak rodič prejde s dieťaťom celú trasu do školy tak, aby to neskôr zvládlo bez problémov aj samé. Ak si dieťa navykne chodiť určitou trasou, bude sa cítiť bezpečnejšie, pretože sa ľahšie orientuje v známom prostredí a spoľahlivejšie bude riešiť aj nepredvídané situácie v cestnej premávke.

Ešte skôr, ako pôjde dieťa prvýkrát do školy bez dozoru dospelých, by malo vedieť, že:

  • môže vstúpiť na vozovku len vtedy, ak sa pozrie vľavo, potom vpravo a zasa vľavo a len vtedy, ak sa nepribližuje automobil;
  • nesmie vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu znemožňujú výhľad;
  • má zásadne cez cestu prechádzať po priechode pre chodcov;
  • má cez cestu prechádzať najkratším smerom – kolmo;
  • nesmie vstúpiť na vozovku, keď svieti na semafore červený signál pre chodcov;
  • je povinné umožniť električke plynulý prejazd.

 

Vidieť a byť videný

Dieťa v cestnej premávke musí byť zreteľne viditeľné. K nešťastiu prichádza často preto, lebo vodič dieťa na ceste jednoducho nezbadá. Málo viditeľný chodec je podľa štatistík piata najčastejšia príčina dopravných nehôd.

Rodičia môžu hroziace riziko znížiť tým, že budú svoje deti obliekať nielen pohodlne, ale dostatočne pestro. Správne oblečenie v bezpečnosti detí v cestnej premávke hrá totiž tiež veľmi dôležitú úlohu. Všeobecne, ak sme oblečení v tmavých farbách, vodič motorového vozidla nás napríklad v tme vidí zo vzdialenosti asi 20 metrov.

Reflexný materiál žiari až na 200-metrovú vzdialenosť. V noci ho vidieť na trikrát väčšiu vzdialenosť ako biele oblečenie, a na viac ako desaťnásobne väčšiu vzdialenosť oproti tmavému odevu.

zdroj: repre.sk

Ideálne je opatriť odev, školskú tašku, topánky i čiapku reflexnými prvkami, nášivkami, aby vodič už z diaľky zbadal školáka a zvýšil svoju pozornosť. Reflexné prvky treba vždy umiestňovať na pohybujúce sa časti tela, ideálne na horné či dolné končatiny. Aby boli dostatočne viditeľné, nesmú ich prekrývať ďalšie vrstvy oblečenia, prípadne prenášaná batožina.

Vodičom dávajú presnejšiu informáciu o sebe tým, že sa ich označené ruky, či nohy hýbu. Reflexné pásky vyrábajú v širokej farebnej ponuke a mali by byť všetky vyrobené z certifikovaného svetlo odrážajúceho materiálu EN1335.

Vybrať sa dá aj z rôznych modelov – zaklapávacích, na suchý zips, uťahovacích, či blikajúcich. Na školskú tašku, ruksak či batoh je možné kúpiť reflexný poťah žltej farby, ktorý je dobre viditeľný na veľkú vzdialenosť.

Všetko to súvisí s novelou cestného zákona, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2014. Podľa nej „chodci idúci po krajnici alebo po okraji vozovky za zníženej viditeľnosti sú povinní mať reflexné prvky alebo reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v nej. Ak sa pohybujú po chodníkoch, toto ustanovenie sa na nich nevzťahuje.“

Čo hovorí zákon a povinnom nosení reflexným prvkov? Čítajte celý článok >>>

Za porušenie tohto zákona hrozia aj pokuty. Podľa sadzobníka pokút účinného od 1. júla 2014 za obmedzovanie alebo ohrozovanie cestnej premávky skupinou chodcov (viac ako dvaja vedľa seba)  je výška pokuty 50 eur.

Za porušenie povinnosti chodca idúceho po krajnici alebo po okraji vozovky za zníženej viditeľnosti mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený bezpečnostný odev je pokuta 10 – 30 eur.

Zákon zníženú viditeľnosť definuje ako viditeľnosť, pri ktorej sa účastníci cestnej premávky dostatočne zreteľne navzájom nevidia, najmä od súmraku do svitania, za hmly, sneženia, dažďa či v tuneli.

Spracované s použitím: www.mivn.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár