Kultúrne poukazy – čo s nimi?

Mária Kopčíková 0

Kultúrne poukazy sú formou dotácie štátu, na umožnenie vstupu do divadiel, múzeí, galérií, knižníc a niektorých ďalších kultúrnych inštitúcií, ktoré realizujú kultúrne podujatia a aktivity pre deti a mládež. Poukazy sú určené pre deti zo základných škôl, študentov stredných škôl a tiež pre pedagogických pracovníkov.

Ak sa škola, ktorú navštevuje vaše dieťa, zapojila do programu Kultúrne poukazy, obdržia deti jeden obojstranne potlačený list v celkovej hodnote 4 EUR,  z ktorého vystrihnete podľa predtlačených čiar 4 kultúrne poukazy. Na každom z nich je vytlačené meno dieťaťa, prípadne študenta či pedagóga s adresou školy, ktorú navštevuje. Hodnota jedného poukazu je 1 EUR.

Poukazy na rok 2013 je možné použiť najneskôr do 11.11.2013.

Kde môžem využiť kultúrny poukazy?

Ak chcete poukazy využiť, najskôr si overte, či inštitúcia, kde chcete poukazom uhradiť vstupné, či jeho časť, je zapojená do tohto programu. Kultúrna inštitúcia prihlásená do programu umožní zaplatiť prostredníctvom kultúrneho poukazu napr. vstupné alebo jeho časť v divadlách, múzeách, galériách, kultúrnych strediskách, filmových kluboch alebo iné účastnícke poplatky.

Pokiaľ však cena vstupného bude vyššia, než hodnota poukazu, zvyšok musíte uhradiť v hotovosti.

Na uhradenie vstupného na jedno podujatie je možné použiť aj niekoľko poukazov, ale len pokiaľ ide o vstupné pre tú osobu, na ktorú bol poukaz vystavený. Výnimkou  je návšteva kina: na vstupné do kina je možné použiť len jeden zo štyroch poukazov. Je od ostatných farebne odlíšený a je na ňom napísané, že sa môže použiť aj pri návšteve kina.

Kultúrne poukazy na rok 2013 sú určené predovšetkým základným školám a stredným školám, ktoré môžu samostatne alebo v spolupráci so združením rodičov príslušnej školy rozhodnúť o ich použití. Čiže buď vám ich dieťa zo školy donieslo domov, alebo si ich po dohode s rodičmi mohla nechať pani učiteľka a využiť ich na hromadné vstupy napr. na školskom výlete, v rámci školy v prírode alebo pri organizovanej návšteve divadla.

Tie poukazy, ktoré sa nevyužijú do 30. 6., rozdajú sa deťom domov a vy ich môžete využiť ešte do novembra pri svojich potulkách po Slovensku.

Ak vás zaujíma, ako poukazy vyzerajú, vzor nájdete tu. Overiť, či vstupné na vybrané miesto môžete uhradiť poukazom, si môžete kliknutím sem. A samozrejme, celá agenda okolo kultúrnych poukazov má svoju stránku, a to tu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár