Zajtra nám prinesú vysvedčenia

Mária Kopčíková 2

Keď pred časom Mária Kohutiarová písala o blížiacich sa vysvedčeniach, tak som si v duchu vravela, veď aj ja sa dočkám. Dočkala som sa – zajtra aj naša mladšia prinesie svoje prvácke vysvedčenie.

Pred týždňom sme ich doniesli z pôrodnice,

predvčerom stáli  s taškou na chrbte na prahu školy, o týždeň pôjdu k maturite… Mám pocit, že čas letí neskutočne rýchlo a z detí o chvíľu budú veľkáči, s ktorými budeme riešiť iné veci, ako to, čo za odmenu k vysvedčeniu.

Bez ohľadu na to, aké to vysvedčenie bude (a verím, že tí špunti prvácki vám domov donesú len veľké jednotky), asi by sa patrilo ho nejako osláviť.

Oslava s deťmi

Máte už predstavu, ako to urobíte, čo pre detváky vymyslíte? Niekde som minule začula, že veď je to ich povinnosť, aby sa dobre učili, resp. aby sa o to aspoň snažili, lebo veď aj my sa o nich staráme a to je akože odplata za rodičovskú starostlivosť. A že teda aké oslavy, deň ako každý iný …

Nuž neviem, snažím sa rozpamätať na vlastné školské časy, keď som domov prichádzala s týmto kusom papiera. Aj keď nebol vždy monotematický a objavilo sa na ňom kadečo, vždy ma čakala nejaká drobnosť. Hoci som si počas roka vypočula ich rôzne názory na môj postoj k učeniu 🙂 odmena vždy bola. Za snahu, za zlepšenie.

Myslím, že aj naše deti si to zaslúžia. Nehovorím o iPadoch, teniskách za 150 evri, novom notebooku … Aj keď malý darček deti isto poteší, verím, že si zaslúžia najmä našu pozornosť, prítomnosť, to, že sa s nimi budeme aspoň chvíľu rozprávať o tom, aké to v tej škole bolo – počas celého roka. Tí veľkí na vás asi budú pozerať ako na spadlých z oblakov, akože veď fasa, že už sú tu dva mesiace voľna, tak čo riešite. No tí malí, čo v tej škole boli prvý či druhí rok, asi budú plní dojmov. Čo všetko sa naučili, zo zažili, kde boli.

Prvýkrát sami v škole v prírode, prvýkrát pracujúci na svojim projektoch, prvýkrát … či sa im to páčilo, či to bolo také, ako si pred 10 mesiacmi predstavovali ..

Vezmite ich zo školy skôr, nie až keď má družina záverečnú. Môžete ich zobrať do cukrárne, do parku na piknik, môžete na záhrade usporiadať grilovačku. V princípe je to asi jedno. Len im dajte pocítiť, že ste s nimi, že ich snahu si ceníte, že ju vidíte (aj keď nebola korunovaná úplne tými najlepšími známkami), že urobili veľký pokrok.

Užite si krásny deň!

foto: isifa.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. ano, aj my sme sa dockali 🙂

    a naozaj je to den slavnostny – ako to vsetko pochodovalo po uliciach – s kyticami, s vysvedckovymi obalmi, …

    zobrala som si dovolenku, a som rada, ze som si to s tymi mojimi mohla takto prezit.

  2. ano, aj my sme sa dockali 🙂

    a naozaj je to den slavnostny – ako to vsetko pochodovalo po uliciach – s kyticami, s vysvedckovymi obalmi, …

    zobrala som si dovolenku, a som rada, ze som si to s tymi mojimi mohla takto prezit.

Pridaj komentár