V čom sú tohtoročné prijímačky na strednú školu iné?

Kristína Turnerová Kováčiková 0

Deviatakov v školskom roku 2024/2025 prekvapilo viacero zmien urobených za pochodu. Prihlášku na strednú školu musia odovzdať už 20. februára 2025 namiesto 20. marca. Na rozhodovanie, kam pôjdu na strednú školu, majú teda o mesiac menej ako tomu bývalo v uplynulých rokoch.

Žiaci deviateho ročníka prišli tiež o celý mesiac príprav na talentové skúšky, ktoré budú tento rok už koncom marca. Od januára 2025 navyše platí, že ak žiak potvrdí prijatie na talentový odbor, na májových skúškach sa nemôže zúčastniť, ani keby chcel. V čom sú tohtoročné prijímačky iné a ako to ovplyvní súčasných deviatakov, budeme rozoberať v nasledujúcich riadkoch.

Prijímačky na strednú školu
Ingimage

Silné populačné ročníky sa hlásia na strednú školu

Za najlepšiu voľbu, ak hovoríme o príprave na vysokú školu – alebo aj vtedy, ak ešte dieťa v 15 rokoch nie je rozhodnuté, čo chce v živote robiť a kam ho to ťahá – sa považuje gymnázium.

V minulých rokoch mal šancu dostať na gymnázium aj priemerný dvojkár. V súčasnosti je však o gymnáziá taký záujem, že hlboko pod čiarou končia aj žiaci so samými jednotkami. Silné populačné ročníky majú jednoducho smolu – narodili sa v nesprávny rok. Konkurencia je zdrvujúca.

Príklad:

V školskom roku 2023/2024 sa Testovania 9 zúčastnilo približne 47 485 žiakov. Rok predtým, v školskom roku 2022/2023, bolo testovaných približne 44 936 žiakov. Už minulý rok sa hlásilo o približne 2 549 žiakov viac ako v predchádzajúcom.

Ani tento rok nebude patriť k slabším. 1,41 je násobok predpokladaného počtu žiakov posledného ročníka ZŠ pre školský rok 2025/2026, ktoré určilo ministerstvo školstva – len pre samotný Bratislavský samosprávny kraj. Očakáva sa, že počet stredoškolákov bude narastať až do roku 2034.

Prečítajte si aj:

Miest na gymnáziách nepribúda

Miesta na školách sa zázračne nenafukujú, neprispôsobujú sa rastúcemu počtu uchádzačov tak, ako by si niektorí – najmä budúci gymnazisti – želali.

Ministerstvo školstva síce župám určuje, koľko žiakov môžu prijať do prvého ročníka stredných škôl, ale prerozdelenie týchto miest už má v kompetencii kraj. Bratislavský samosprávny kraj prerozdeľoval tento rok o 107 miest na stredných školách, ktoré mal navyše oproti predchádzajúcemu školskému roku. Dokopy mal k dispozícii 7865 miest.

Kým v roku 2024/2025 BSK “umožnil” študovať na gymnáziách 2148 žiakom, pre školský rok 2025/2026 zvýšil kapacitu na 2157 miest. Iba 9, slovom deväť žiakov viac, bude mať šancu študovať na gymnáziu oproti minulému roku.

Počet miest na konzervatóriách sa nezmenil. O 7 žiakov viac bude môcť študovať na školách umeleckého priemyslu a o 17 viac bude športovcov na stredných športových školách. Najviac nových miest – 74 zo 107 – pripadne stredným odborným školám. Celkovo je 4800 miest pre uchádzačov o stredné odborné školy.

Prečítajte si aj:

Gymnázium, kam mám šancu sa dostať

Žiaci musia v posledných rokoch kalkulovať a veľmi dobre zvážiť, nielen na akú strednú školu si podajú prihlášku. Ak to má byť gymnázium, potom je treba vybrať také, kde je šanca uspieť. Ideálne také, kde sa nehlási 6 – 10 uchádzačov na jedno miesto.

Príklady záujmu o gymnáziá minulý školský rok:

  • na Gymnázium Hubeného v Bratislave sa hlásilo 415 detí a brali 60. Na štvorročné štúdium sa hlásilo 101 uchádzačov, z ktorých šancu dostali 30. O päťročné bilingválne gymnázium, kde taktiež otvárali jednu triedu (30 detí), malo záujem až 314 detí.
  • na Gymnázium Grösslingová v Bratislave sa hlásilo 106 detí na matematické gymnázium, brali 24. Na päťročné bilingválne štúdium dostali prihlášku od 264 uchádzačov, prijatých bolo 30.
  • na Gymnázium Tilgnerova v Bratislave skúšalo šťastie 206 uchádzačov, dostali sa však 30.

Pri výbere gymnázií sa teda netreba orientovať iba tým, či bola škola v prvej desiatke top škôl podľa portálu INEKO, ale sadnúť si treba aj k stránke Školského výpočtového strediska a pozrieť si, koľko žiakov sa na školu hlási a akú mám šancu uspieť. Za povšimnutie tiež stojí, či škola otvára o jednu triedu naviac oproti minulému roku alebo tento školský rok prijíma ešte menej uchádzačov.

Príklad:

Podľa údajov školského výpočtového strediska Gymnázium Bilíkova v Bratislave má v pláne otvoriť v školskom roku 2025/2026 o jednu triedu menej ako minulý rok – namiesto 60 detí prijme iba 30. Podobne to má aj gymnázium Einsteinova, ktoré otvorí iba jednu triedu štvorročného gymnázia.

Naopak, na Gymnázium Grösslingová v Bratislave prijmú tento rok o 30 uchádzačov viac na štvorročné gymnázium. A o jednu triedu viac otvorí aj Gymnázium Metodova v Bratislave. Tieto gymnáziá patrili minulý rok ku školám, ktoré dostali najviac prihlášok v pomere ku kapacitám.

Záujem však nie je iba o gymnáziá. Napríklad Obchodná akadémia na Dudovej ulici v Bratislave dostala minulý rok 910 prihlášok. Voľných bolo iba 155 miest.

Prečítajte si aj:

Kalkulácie, kam na strednú školu

V médiách si môžeme prečítať smutné príbehy jednotkárov, ktorí napriek známkam a šikovnosti skončili na odborných školách, o ktoré nemali záujem ani oni, ani nikto iný: jednoducho museli vyberať z posledných voľných miest. Žiaci a ich rodičia zvykli ako tak kalkulovať a predísť tejto nepríjemnej situácii tak, že sa poistili prihláškami na talentové odbory. Napríklad na bilingválne gymnázium. Tento rok im situáciu komplikuje zmena, ktorú prijalo ministerstvo školstva a platí od januára 2025.

Stále ostáva možnosť vybrať si 2 talentové a 2 netalentové odbory, kam chce ísť žiak študovať. Avšak žiaci, ktorí budú prijatí na talentový odbor, sa musia záväzne rozhodnúť do 11. apríla, či na danú školu nastúpia. Ak potvrdia prijatie, znemožňuje im to skúšať prijímačky na netalentové odbory, ktoré bývajú v máji. Nemôžu ísť na prijímačky, ani keby chceli.

Niektorí rodičia to vnímajú ako nespravodlivosť. Majú za to, že dieťa nútia vybrať si medzi istotou prijatia na školu, o ktorú možno nemajú primárny záujem alebo riskom, že miesto na talentovej škole pustia a potom pre nedostatok miest skončia na učňovke.

Avšak pre menej kalkulujúcich žiakov, pre ktorých je talentový odbor prvou voľbou a splneným snom, to je skôr pozitívnou zmenou. Po prijímačkách, na ktoré majú tento rok menej času, si môžu vydýchnuť. Už budú prijatí a môžu držať palce spolužiakom, ktorých počkajú skúšky v máji.

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Pridaj komentár