Nenápadná potravina našich otcov – nesmie chýbať pri žiadnych raňajkách

0

Stačilo zvariť mlieko, trochu cukru (resp. medu), prípadne aj hrozienka a škorica, k tomu ovsené vločky a perfektná ovsená kaša na raňajky bola na svete.

Dnes už existuje naozaj pestrá škála možností ako využiť ovsené vločky a pripraviť si prvé jedlo dňa, ktoré rozhodne odporúčajú dietológovia aj odborníci na zdravú výživu.

Ovos sa radí medzi jednu z najstarších obilnín, ktoré ľudstvo konzumuje už dlhé stáročia. Jeho tajomstvo spočíva v tom, že na jednej strane človeka perfektne zasýti a vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha pri procese trávenia.

To sa celkovo prejaví na naštartovaní a správnom fungovaní metabolizmu už ráno.

Vlákniny majú ovsené vločky naozaj veľa – až 10%. Ovsené vločky majú nízky glykemický index, čo všetci potrebujeme. Obsahujú presne toľko cukru, aby sme mohli načerpať dostatok energie do obeda.

Z ovsených vločiek priberieme

No tento cukor je priamo využiteľný pre telo – neukladá sa do zásoby, takže človek nepriberá. Ďalej sú bohatým zdrojom živín a vitamínov (B, E a K, kyselina listová, tiež vápnik, sodík, fosfor, železo, draslík, meď, mangán, horčík a zinok), no aj veľmi dôležitých rastlinných bielkovín.

Preto sa odporúčajú svalovcom pri tvorbe svalovej hmoty, no nielen im. Aj ľuďom, ktorí sa snažia schudnúť, pretože zabraňujú vzniku JOJO efektu: Po ukončení diéty nehrozí, že by telo začalo opäť priberať.

 

Zdravie pre naše telo

Skutočné množstvo priaznivých účinkov na zdravie organizmu sa pripisuje ovseným vločkám. Znižujú hladinu cholesterolu v krvi, upravujú hladinu cukru v krvi, zlepšujú činnosť štítnej žľazy, preventívne pôsobia proti zápalu v črevách.

Znižujú riziko srdcovocievnych ochorení a riziko infarktu či zamedzujú ťažkosti v rámci nervovej sústavy, pomáhajú pri kožných problémoch.

Ovsené vločky sú dokonca k dispozícii aj bez lepku, čo je výhodné pre ľudí s alergiou na lepok. Odporúčajú sa tiež dojčatám, ak sa správne tepelne upravia.

Rovnako tak sú dobré pre diabetikov a cukrovkárov. Stačí skúsiť kombinácie vločiek, ktoré máte radi vy, či už je to s jogurtom, kefírom, banánom alebo iné druhy ovocia, oriešky, fantázii sa medze nekladú.

Ovsené vločky skrátka sú ideálnym začiatkom dňa. Potvrdzujú starú známu pravdu overenú rokmi aj skúsenosťami: „Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár