Od konca januára máme informácie, že na Slovensko sa dostalo mäso z chorých kráv z poľského bitúnka.
Malo ísť o 520 kilogramov hovädziny, ktoré malo skončiť v predajniach a jedálniach; použité boli na prípravu rôznych hotových príkrmov, napríklad guláš, hovädzie varené s omáčkou, sviečková na smotane.
Viac ako 200 kilogramov mäsa z dnes už zatvoreného bitúnka v Poľsku hygienici zatiaľ nenašli.
Shutterstock Čo zistili kontroly Úrad verejného zdravotníctva SR eviduje celkovo 31 zariadení spoločného stravovania, do ktorých malo byť distribuované poľské hovädzie mäso z inkriminovaného bitúnka, z toho v 11 prípadoch malo ísť o školské a predškolské zariadenia.
Kontroly preukázali, že poľské hovädzie mäso bolo dodané do 12 zariadení spoločného stravovania v celkovom množstve cca 226 kilogramov, následne bolo použité na prípravu rôznych hotových pokrmov. 42 kíl poľského mäsa sa dostalo do jedného zo školských stravovacích zariadení.
Mäso sa stratilo V prípade 7 školských a predškolských stravovacích zariadení sa vykonanou kontrolou dokumentácie priamo na mieste zistilo, že skutočný pôvod dodaného hovädzieho mäsa v celkovom množstve 242 kilogramov bol v SR, išlo o zdravotne bezpečné mäso slovenských výrobcov.
Táto informácia ale nekorešponduje s informáciami od distribútorov, ktorí odoberali mäso z Poľska.
Úrady preverujú, prečo je v jedálňach menej mäsa, ako tvrdili distribútori a kde sa teda poľské mäso z chorých kráv stratilo.
S istotou choré mäso ešte stále jeme Poľský investigatívny novinár Patryk Szczepaniak, ktorý v utajení pracoval tri týždne na bitúnku, odkiaľ nahral video, akým spôsobom sa zabíjali choré a nevládne kravy, v rozhovore pre Denník N upozorňuje na to, že sa kontrolujú iba 4 dni z januára, kedy do bitúnku zavolali políciu.
Tvrdí, že inšpektori zatiaľ nepreverili distribúciu mäsa z novembra, keď tam pracoval, vtedy by sa dalo zistiť, kam išlo každé jedno kilo mäsa. Je si istý, že ešte stále na Slovensku jeme choré mäso z „jeho“ bitúnka.
Choré kravy, drahé steaky „Bolo mnoho takých kráv, ktoré boli nadrogované a v agónii, z úst im išla pena. Bolo jasné, že nie sú v poriadku. Počas dennej zmeny som videl veľa mäsa z takýchto kráv, ktoré bolo zhnité,“ povedal Patryk Szczepaniak pre Denník N.
Mäso z tohto bitúnka putovalo aj do 13 krajín EÚ. V Česku sa objavila správa , že ho predávali aj ako kvalitný argentínsky steak v drahých reštauráciách.
Loading...