Fajčenie v tehotenstve – problémové deti

webnoviny.sk 0
foto:SITA

Fajčenie počas tehotenstva výrazne zvyšuje riziko problémového správania detí. Zistil to tím britských a amerických vedcov z univerzít v Yorku, Hulle a Illinois.

Experti zozbierali údaje od viac ako 14-tisíc matiek, ktoré porodili v rokoch 2000 a 2001. Ženy najprv rozdelili do kategórií podľa toho, koľko cigariet denne počas tehotenstva vyfajčili. Následne im dali vyplniť dotazníky o správaní ich detí, pričom sa zameriavali na problémové správanie, hyperaktivitu a poruchy pozornosti.

Do úvahy vzali aj ďalšie faktory, ktoré mohli ovplyvniť výsledky, ako napríklad vek matky pri pôrode, stupeň jej vzdelanosti, socioekonomický status, stabilitu v rodine a problematické rodičovstvo. Z výsledkov uverejnených v časopise Journal of Epidemiology and Community Health vyplýva, že príležitostným fajčiarkam hrozilo 44-percentné riziko, že ich synovia budú mať problémy so správaním. U matiek, ktoré fajčili často, predstavovalo toto riziko dokonca 80 percent. Obom skupinám taktiež hrozilo výrazne vyššie riziko, že ich synovia budú trpieť hyperaktivitou alebo poruchami pozornosti.

Dievčatá, ktorých matky počas tehotenstva fajčili, mali taktiež problémy so správaním, ale s absenciou hyperaktivity alebo porúch pozornosti. Odborníci predpokladajú, že fajčenie počas tehotenstva vedie k poškodeniu mozgu dieťaťa, pričom problémy so správaním sa začínajú prejavovať už od tretieho roka života.

Informácie priniesol spravodajský portál news.bbc.co.uk.

Zdroj a foto: SITA, 3.11.2009

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár