Greenpeace testoval hračky

webnoviny.sk 0

Greenpeace na Slovensku otestovali hračky na PVC

Aktivisti z Greenpeace Slovensko dali v novembri otestovať hračky na obsah chemikálií a prvýkrát od roku 2000 v nich neboli zistené nebezpečné látky.


Mimovládna organizácia Greenpeace Slovensko dala v novembri otestovať vybrané hračky na obsah nebezpečných ftalátov v materiáloch, z ktorých boli hračky vyrobené, a prvýkrát od roku 2000 nenašla v predajniach nebezpečné výrobky pre deti.

„Environmentalisti v rámci projektu PVC – nebezpečná hračka testovali 8 hračiek od rôznych výrobcov, ktoré boli určené pre najcitlivejšiu kategóriu detí vo veku od 0 do 3 rokov. Medzi testovanými produktmi ani jeden neprekročil obsah ftalátov,“ informovala z Greenpeace koordinátorka projektu PVC – nebezpečná hračka Katarína Bartovičová.

Greenpeace napriek tomu vyzýva rodičov, aby pri nákupe hračiek venovali zvýšenú pozornosť materiálom, z ktorých sú hračky vyrobené a vyhli sa tak zdravotne chybným produktom.

„Je dôležité, aby si rodičia dávali pozor pri nákupe nielen hračiek ale aj potrieb pre najmenšie deti, akými sú cumlíky, prípadne dojčenské fľašky s obsahom mäkkých častí. Slovenská obchodná inšpekcia totiž pri svojich kontrolách každý rok stiahne z trhu desiatky nebezpečných produktov určených pre deti,“ uviedla Bartovičová. Podľa nej, ak na obale hračky chýbajú informácie o výrobcovi, prípadne, z čoho sú vyrobené, je lepšie sa kúpe vyhnúť.

Greenpeace testované hračky zozbieral v predvianočnom období v maloobchodných sieťach a hračkárstvach v Bratislave.

„Boli to hlavne hračky od neznámych výrobcov, ktoré pochádzali z Číny,“ informovala. Nebezpečné PVC hračky Greenpeace monitoruje pravidelne už deväť rokov. „Testy pre Greenpeace vykonali certifikované Analytické laboratóriá Bel Novamann International,“ dodala Bartovičová.

SITA

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár