Lásku máme v krvi.

redakcia 4

Slovenský Červený kríž opäť pripravil celoslovenskú kampaň Valentínska kvapka krvi. Začína presne na Valentína a potrvá do prvého jarného dňa – 21. marca.

Heslom tohtoročnej kampane je :

Lásku máme v krvi. Dokáž to aj ty!

Celoslovenská kampaň je zameraná na oslovovanie darcov krvi hlavne z radov mladých ľudí ale aj rodinných príslušníkov. Jej cieľom je šíriť myšlienku darcovstva krvi, najmä výchovou k darcovstvu krvi.

Táto náborová kampaň je druhou najväčšou kampaňou, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž (SČK) v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) a hematologicko- transfúziologickými oddeleniami nemocníc (HTO). Má celoslovenskú pôsobnosť a aj tento rok sa do nej výrazne zapoja študenti stredných avysokých škôl ako aj zamestnanci mnohých firiem a organizácií a ďalšia verejnosť.

Aj tento rok sa do prípravy kampane zapojili študenti Vysokej školy múzických umení, ktorí pripravili originálny vizuál.

Štart vo štvrtok v BA v Berlínke

Kampaň v Bratislave vo štvrtok odštartuje odber krvi v Slovenskej národnej galérii (SNG) v Berlinke, v Esterházyho paláci na Námestí Ľ. Štúra 4. Pre všetkých, ktorí prídu darovať krv práve do galérie, bude sprístupnená už od rána aktuálne prebiehajúca výstava SNG pod názvom KRV, a to bez nároku na vstupné. Odber krvi bude prebiehať od 8.00 do 12.00 hod.

Zároveň pripomíname, že krv môžete darovať nielen počas kampane a na mobilných odberoch, ale tiež denne na pracoviskách Národnej transfúznej služby, či na hematologicko-transfúziologických oddeleniach nemocníc počas odberových dní. Všetky adresy nájdete TU .

Kto môže byť darcom krvi? 

 • Každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kg.

Kto nemôže darovať krv?

 • kto prekonal infekčnú žltačku typu B a C a bol v styku s chorými na toto ochorenie za posledný rok (v prípade infekčnej žltačky typu A, napríklad v detskom veku, môže byť darcom krvi človek až po určitom časovom odstupe) 
 • kto prekonal iné vážne infekčné choroby (informovať sa treba na ne u lekára transfuziologického oddelenia) 
 • kto bol posledný mesiac chorý 
 • kto dlhodobo užíva lieky (s výnimkou hormonálnej antikoncepcie) 
 • kto bol v poslednom polroku operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou  
 • kto si dal urobiť „piercing“ – t. j. prepichnúť uši, nos, peru, obočie alebo kožu na iných častiach tela 
 • kto dostal transfúziu krvi alebo plazmy 
 • kto je nosičom víru HIV spôsobujúceho AIDS 
 • kto mal v poslednom roku HIV- pozitívneho sexuálneho partnera a patrí k skupinám rizikovým na prenos HIV (ako napríklad vnútrožiloví narkomani, prostitúti a prostitútky, homosexuálne sa správajúci muži, jednotlivci používajúci neobvyklé sexuálne praktiky, sexuálni partneri pacientov dostávajúcich transfúziu krvi a plazmy 
 • kto podstúpil operáciu mozgových obalov, transplantáciu rohovky 
 • kto sa liečil pomocou hormónov hypofýzy a u koho sa v rodine vyskytla familiárna forma tohto ochorenia 
 • v súvislosti s Creutzfeldt- Jacobovou chorobou (CJCH) sa Nariadením Ministerstva zdravotníctva SR z júla 2005 z darcovstva krvi vylučujú osoby, ktoré žili v rokoch 1980 – 1996 viac ako 6 mesiacov vo Veľkej Británii a v Írsku. Toto opatrenie je preventívne, pretože prenos CJCH transfúziou krvi nebol dokázaný 
 • z darcovstva krvi sa vylučujú ženy počas menštruácie a počas ťarchavosti (žena môže darovať krv až 1 rok po pôrode, ak nedojčí)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

   1. Je to iba na urcitu dobu od prepichnutia, ale uz si nepamatam presne ako dlho to bolo… oni totiz samozrejme nezistuju, kto a ako vam tie usi prepichol, co to bola za ihla atd., a tymto sposobom sa da prenasat hepatitida ako aj dalsie choroby, takze preventivne od akehokolvek podobneho zakroku treba nejaky cas vyckat..

 1. Ak zena planuje otehotniet, ma si dat od darcovstva tiez pohov?

  (Nemyslim, ze ak uz skusa otehotniet a teda sa neda vylucit, ze je na zaciatku… Ale tak perspektivne – v kratkom casovom horizonte myslim)

Pridaj komentár