TA3 má objektívnejšie správy ako STV

webnoviny.sk 0

Spravodajské relácie v súkromných televíziách Markíza a TA3 sú objektívnejšie ako spravodajstvo verejnoprávnej Slovenskej televízie, ktoré však preukazuje väčšiu mieru objektivity v porovnaní so spravodajskými formátmi v televízii JOJ.

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Spravodajské relácie v súkromných televíziách Markíza a TA3 sú objektívnejšie ako spravodajstvo verejnoprávnej Slovenskej televízie, ktoré však preukazuje väčšiu mieru objektivity v porovnaní so spravodajskými formátmi v televízii JOJ.

Každá z uvedených televízii využíva vo svojom spravodajstve prvky manipulácie, skrytej reklamy a tzv. infotainmentu (spravodajstva, ktoré používa prvky zábavy, kde spravodajské príspevky sú radené, zostavované tak, aby vyvolali emócie, pozn. redakcie).

Vyplýva to z výsledkov projektu Kvalitatívna a kvantitatívna analýza spravodajských relácií slovenských mienkotvorných televízií Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Katolíckej univerzity Vladimír Buzna, výskum na ich katedre žurnalistiky prebiehal od roku 2006 do roku 2008. Jeho realizáciu podporila Vedecká grantová agentúra Ministerstva školstva SR a Slovenskej akadémie vied sumou 177 tisíc korún (5 875,40 EUR).

Projekt analyzoval od januára do marca 2008 hlavné spravodajské relácie slovenských televízií – Správy STV o 19:30, Televízne noviny TV Markíza o 19:00, Noviny TV JOJ o 19:30 a Hlavné správy TA3 o 18:40. Jeho tím posudzoval 3 600 odvysielaných spravodajských príspevkov na základe 33 ukazovateľov, napríklad relevantnosť, presnosť, transparentnosť, vecnosť, vyváženosť, zrozumiteľnosť, či komerčnosť.

Hlavný tím výskumného projektu tvorilo 18 ľudí – pedagógov, doktorandov a poslucháčov žurnalistiky Katolíckej univerzity. Hlavným riešiteľom projektu bol profesor Tadeusz Zasępa, garant študijného programu žurnalistika na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Jeho zástupcom boli Peter Olekšák a medzi spoluriešiteľmi sú Terézia Rončáková, Juraj Považan, Juraj Holdoš, Rastislav Galan, Michal Dyttert, Imrich Gazda, Pavel Izrael a Peter Kravčák.

Úlohami projektu bolo podporiť verejnú diskusiu o objektivite spracovania spravodajských relácií v slovenských televíziách, podnietiť vysielateľov a tvorcov k zmysluplnej analýze spracovania jednotlivých tém a navrhnúť možné riešenia problematiky. Podľa Tadeusza Zasępu dôveryhodná odborná analýza hlavných spravodajských relácií najsledovanejších celoštátnych televízií na Slovensku doteraz chýbala,čo je jedným z faktorov podporujúcich neetické tendencie v tejto oblasti mediálneho pôsobenia;. Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe univerzity, podľa Zasępu analýza spravodajstva vybraných televízií je nezisková a politicky citlivá aktivita, najmä preto bola prirodzeným miestom na jej realizáciu akademická pôda.

Výsledky projektu i rôzne pohľady pedagógov i študentov na problematiku televízneho spravodajstva ponúkla séria vedeckých podujatí, seminárov k projektu, ktoré katedra organizovala od januára do apríla 2008. Výstup z výskumu je dostupný v zborníku Kvalitatívna a kvantitatívna analýza spravodajských relácií slovenských mienkotvorných televízií.

SITA

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár