Unicef pomáha zbierkou deťom a matkám na Haiti

TS Unicef 0

UNICEF cez víkend vyzbieral ďalších 3000 euro na pomoc deťom a matkám z Haiti. Pomoc je primárne určená deťom.

UNICEF pre ne zabezpečuje pitnú vodu, výživu, prístrešie, poskytuje psychickú pomoc a vyhľadáva príbuzných.

Výťažok zbierky UNICEF na pomoc deťom a matkám z Haiti, ktoré postihlo ničivé zemetrasenie, prekročil cez víkend sumu 7700 euro.

Prioritou UNICEF sú deti – až 38 percent populácie Haiti sú deti do 14 rokov. Mnohé z nich sa stratili svojim rodičom či akýmkoľvek príbuzným. Najmä malé, dvoj-, trojročné deti, ktoré ešte nerozprávajú alebo nevedia povedať svoje plné meno ani mená svojich rodičov či to, kde bývali, zažívajú najväčší stres vo svojom živote. Sú hladné, smädné, unavené od plaču, vystrašené, bez pocitu bezpečia, ktoré im dokáže poskytnúť len láskyplná náruč ich rodičov. Okolo seba vidia len mŕtve telá, počujú srdcervúci plač iných ľudí a detí, vnímajú chaos okolo seba. Sú bezradné, nedokážu sa orientovať v ruinách mesta, ktoré vyzerá úplne inak ako pred zemetrasením, nevedia, koho požiadať o pomoc ani komu dôverovať. Absolútnou prioritou UNICEF je postarať sa o ich bezpečie, poskytnúť im vodu, jedlo, prístrešie a psychickú pomoc, vyhľadať ich príbuzných alebo aspoň nejakých známych, ktorých poznajú, a ochrániť ich pred možným zneužívaním, únosmi či obchodovaním.

V oblasti už pristáli tri lietadlá UNICEF, ďalšie sú na ceste. Cesta medzi Port au Prince a Santa Domingo je ako tak zjazdná a včera po nej UNICEF prepravil 35 metrických ton zásob. Núdzové dodávky UNICEF štandardne obsahujú tiež špeciálnu výživu pre deti do jedného roka a nevyhnutné sanitarne vybavenie pre matky novorodencov. UNICEF je vedúcou organizáciou pri distribúcii vody, ktorá má v oblasti cenu zlata – počas víkendu sme rozdistribuovali 300 000 litrov vody do distribučných uzlov a ďalších 120 000 litrov balenej vody sme dodali hlavnej nemocnici v Port au Prince. Prioritou ostáva oprava vodných a sanitačných zariadení a sietí. Situácia je náročná aj pre samotných humanitárnych pracovníkov, keďže mnohí z nich sami prišli o svojich príbuzných, kolegov a priateľov či strechu nad hlavou.

Zemetrasenie bolo pre obyvateľov už beztak chudobného Haiti tvrdým úderom. V roku 2009 zasiahli krajinu štyri hurikány, takže aj pred samotným zemetrasením bol sťažený prístup k pitnej vode, sanitácii a zdravotnej starostlivosti, poškodené cesty a komunikačná infraštruktúra. Zemetrasenie situáciu rapídne zhoršilo.

Zbierka UNICEF na pomoc deťom a matkám z Haiti – č. ú.: 26297 26297, banka 1100, variabilný symbol 0110.

Detský fond UNICEF bol založený v roku 1946 a hoci patrí medzi agentúry OSN, nie je, ani nikdy nebol financovaný z fondov OSN, ani nemá pridelenú pevnú rozpočtovú položku zo štátneho rozpočtu. Organizácia je financovaná z čisto dobrovoľných príspevkov jednotlivcov, firiem a ďalších podporovateľov.

UNICEF propaguje a ochraňuje práva detí na celom svete, dohliada na ich dodržiavanie v zmysle Dohovoru o právach dieťaťa a pomáha deťom v rozvojových krajinách prežiť a rozvíjať sa, od raného detstva cez obdobie dospievania. Zaisťuje zdravie a výživu detí, preventívne programy, núdzové dodávky liekov, vakcíny do rozvojových krajín, pitnú vodu, sanitáciu, základné vzdelanie, ochranu detí pred násilím, vykorisťovaním a AIDS. UNICEF je najväčší dodávateľ vakcín do rozvojových krajín a v roku 1965 získal Nobelovu cenu mieru za milióny zachránených detských životov.

Okrem práce v teréne v rozvojových krajinách a práce národných výborov, UNICEF sústreďuje a publikuje údaje o stave detí sveta /najmä prostredníctvom svojho výskumného centra Innocenti Research Centre/ a spracúva podklady pre kvalifikované rozhodnutia vlád jednotlivých krajín. www.unicef.org

Slovenský výbor pre UNICEF je autonómnou mimovládnou organizáciou, ktorá je s centrálou UNICEF spojená akreditačnou dohodou. UNICEF Slovensko zbiera financie na pomoc deťom v rozvojových krajinách a usiluje o implementáciu Dohovoru o právach dieťaťa. www.unicef.sk / www.priateliadeti.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár